1. صفحه اصلی
  2. مناطق تهران
  3. منطقه 12 تهران
منطقه 12 تهران

منطقه 12 تهران

منطقه 12 تهران شناسنامه و قلب شهر تهران است. منطقه 12 تهران اولین منطقه ای است که سکونت گاه و بازارهای شهرنشینی تهران در این منطقه شکل گرفت و به باقی مناطق تهران توسعه یافت. محلاتی مانند عودلاجان ، پامنار ، سنگلج و امامزاده یحیی قدیمی ترین محلات تهران هستند که هسته اولیه شکل گیری شهر تهران را تشکیل دادند. گرچه بیشتر ابنیه تاریخی منطقه 12 تهران از زمان قاجار و پهلوی و برخی آثار زمان صفویه به جای مانده است ، اما قدمت منطقه 12 بسیار بیش از این ها است. به طوری که گفته می شود ، قدیمی ترین شبستان مسجد جامع تهران در منطقه 12 نزدیک به یک هزار سال قدمت دارد. بیشتر موزه ها و اماکن تاریخی شهر تهران مانند کاخ گلستان ، بازار بزرگ تهران ، موزه ایران باستان ، موزه هنرهای اسلامی ، موزه آبگینه و بسیاری دیگر از ابنیه تاریخی تهران نیز در این منطقه است که شرح هر کدام از این ابنیه و آثار ده ها مجلد کتاب را طلب می کند. در این صفحه منطقه 12 تهران را به اجمال معرفی خواهیم کرد.

منطقه ۱۲ تهران کجاست؟

منطقه ۱۲ تهران یکی از مناطق مشهور تهران است. منطقه ۱۲ تهران هسته اولیه شکل‌گیری شهر تهران بود و این منطقه را باید قلب تهران قدیم نام برد چرا که قدیمی‌ترین محله‌های تهران در این منطقه قرار داشتند. این منطقه از شمال با خیابان انقلاب، از جنوب با خیابان شوش، از شرق با خیابان ۱۷ شهریور و از غرب با خیابان‌های وحدت اسلامی و خیابان حافظ محدود شده است و با مناطق ۱۳ تهران، منطقه ۱۱ تهران، منطقه ۶ تهران و منطقه ۱۶ تهران مجاورت دارد. بخش مهمی از بزرگترین و قدیمی‌ترین بازار‌های تهران در محدوده منطقه ۱۲ تهران قرار دارند و بر این اساس است که بافت این منطقه را می‌توان تجاری‌ترین بافت شهری در قلب تهران نام برد، به نوعی که جمعیت روز و شب آن تغییر فاحشی با یکدیگر دارد. این منطقه در محدوده طرح ترافیک تهران قرار داشته و برای تردد با خودرو شخصی در آن محدودیت ترافیکی وجود دارد.

محلات منطقه 12 تهران
مهمترین ارکان منطقه 12 تهران مانند مناطق هر منطقه دیگری ، محلات آن هستند. محلات منطقه 12 هسته اولیه شکل گیری شهری را رقم زدند که بعدها با گسترش آن ها شهر تهران شکل گرفت. برخی از این محلات دارای تاریخی بیش از هزار سال نیز هستند و اما در این مجال بیشتر به مطالبی پرداخته خواهد شد که هسته شکل گیری شهر نشینی در تهران را رقم زدند.

امام زاده یحیی
بی شک محله امامزاده یحیی و بقعه این امامزاده یکی از قدیمی ترین اماکن تاریخی تهران و از قدیمی ترین محلات شهر تهران با نزدیک به هزار سال سابقه است. قدمت بنای امامزاده یحیی (ع) نزدیک به 800 سال است و کتیبه این آرامگاه جزو قدیمی ترین نوشته ها و کتیبه های شهر تهران است. محله امامزاده یحیی در محله عودلاجان تهران قرار دارد که باید گفت محله عودلاجان قدیمی ترین بافت شهر نشینی شهر تهران را در خود جای داده است. محله امامزاده یحیی همچنین یکی از قدیمی ترین چنارهای تهران را با عمر نهصد سال داخل خود جای داده است.
ایران
محله ایران یکی از تاریخ سازترین محلات تهران است که در منطقه 12 تهران قرار دارد. امضای فرمان مشروطه در باغی در محله ایران امضا شد و مدرسه علوی که امام خمینی پس از ورود به ایران در آن جا سکونت کرد ، نیز در این محله قرار دارد. محله ایران ایرج میرزا ، فریدون مشیری ، علی اکبر خان شهنازی ، محمد علی رجایی و بسیاری از نام آوران ایران در این محله سکونت داشتند.
آبشار
محله آبشار تهران یکی از قدیمی ترین محلات شهر تهران است که تاریخ محله آبشار از زمان دیه تهران تا کنون ادامه داشته است. این محله در مرز شمال غربی و غربی تهران قدیم در زمان صفویه قرار داشت و به نوعی می توان گفت که محله آبشار منطقه 12 مرز خروجی غربی تهران قدیم بود.
بهارستان
محله بهارستان و میدان تاریخی بهارستان جزو مشهورترین میادین تهران هستند. میدان بهارستان مشهورترین میدان تهران قدیم بود. مجلس شورای ملی یا همان مجلس مشروطه در میدان بهارستان بود و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی نیز در همین محله قرار دارد.
پامنار
محله پامنار یکی از قدیمی ترین محلات شهر تهران و حتی یکی از قدیمی ترین محلات تهران قدیم است. محله پامنار بخشی از محله عودلاجان قدیم بود که بزرگترین خیابان تهران قدیم نیز در محله پامنار بود. این خیابان بازار تهران را به دروازه شمیران متصل می کرد.
تختی
محله تختی را با نام محله مختاری نیز می شناسند. محله مختاری یا محله تختی از شمال به خیابان مولوی ، از جنوب به خیابان شوش ، از غرب به خیابان وحدت و از شرق به خیابان خیام می رسد. این محله در قلب تهران قدیم قرار می گرفت و چهاراره معابر اصلی تهران قدیم بود.
دروازه شمیران
محله دروازه شمیران شمالی ترین نقطه خروجی تهران قدیم به سمت شمیرانات بود. دروازه شمیران دروازه ای بود که در زمان صفویه جهت تردد ساکنین شهر تهران ساخته شد و مرز شمالی تهران بود. پارک مشهور امین الدوله که محل تحصن مشروطه خواهان و محل ترور شهید مرتضی مطهری است ، در این محله قرار دارد. دروازه شمیران قدیم که شاه طهماسب آن را ساخته بود در انتهای خیابان پامنار قرار داشت و در زمان قاجار به دلیل گسترش شهر تهران این دروازه تخریب و به انتهای خیابان پل چوبی منتقل شد.
سنگلج
محله سنگلج تهران قلب تپنده تهران قدیم بود. شاید بتوان گفت ، سنگلج قدیمی ترین محله تهران قدیم است. بسیاری از ابنیه و اماکن تاریخی شهر تهران اعم از تماشاخانه سنگلج ، پارک شهر ، ساختمان شورای شهر تهران و ساختمان شهرداری تهران ، عمارت انجمن شهر و خانه مستوفی الممالک در این محله تاریخی وجود دارد.
فردوسی – لاله زار
محله فردوسی تهران به نام محله لاله زار نیز شهرت دارد. محله فردوسی و خیابان لاله زار نماد تهران مدرن در قلب تهران قدیم بود. خیابان لاله زار مرکز هنرهای مدرن در تهران بود. اولین سینماها و کافه ها و تاترهای شهر تهران در خیابان لاله زار قرار داشت. میدان تاریخی فردوسی ، خیابان لاله زار ، خیابان نوفل لوشاتو ، گراندهتل ، و بسیاری از سینماهای تاریخی شهر تهران در این محله و خیابان لالهزار قرار دارد.
قیام
محله قیام مرز از محلات تاریخی تهران قدیم و از محلات مرز شرقی تهران قدیم بود. آنچه در قدیم به نام چاله میدان گفته می شد ، در اراضی محله قیام قرار داشت. دلیل نامگذاری چاله میدان نیز ، استفاده از خاک این منطقه جهت احداث دیوار و دروازه های شهر تهران و چال شدن این منطقه در این خاکبرداری بود. خیابان ری و خیابان خراسان از جمله مهمترین خیابان های محله قیام است.
کوثر
محله کوثر را به نام لرزاده نیز می شناسند. محله کوثر از جمله محلات بسیار قدیمی شهر تهران محسوب می شود که بخشی از بافت شوش قدیم در این محله نیز وجود داشت. قدیمی های تهران محله کوثر را با ماشین دودی آن می شناختند. اولین ماشین دودی تهران در محله کوثر بود که در سال 1341 جمع آوری شد. پارک مشهور کوثر نیز در این محله قرار دارد.
هرندی
محله هرندی از محلات ثدیمی و اصیل شهر تهران است که در منطقه 12 تهران قرار گرفته است. پارک مشهور هرندی در این محله قرار دارد.
جمعیت منطقه ۱۲ تهران براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۲۴۰٬۷۲۰ نفر است که شامل ۷۶٬۶۲۸ خانوار بوده و از این جمعیت ، ۱۲۲٬۱۴۱ مرد و ۱۱۸٬۵۷۹ زن هستند.
مساحت منطقه ۱۲ تهران
مساحت منطقه ۱۲ تهران ۹۱ کیلومتر مربع است
اماکن تاریخی منطقه ۱۲ تهران
منطقه ۱۲ قلب تهران قدیم است و بسیاری از ابنیه و اماکن تاریخی تهران قدیم در منطقه ۱۲ است. منطقه ۱۲ تهران غنی ترین منطقه تهران به لحاط ابنیه و اماکن و موزه های تاریخی تهران است به طوری که تنها اثر ثبت جهانی شهر تهران به نام کاخ گلستان در منطقه ۱۲ تهران قرار دارد. برخی از این اماکن عبارتند از
کاخ گلستان
بازار تهران
مسجد جامع تهران
مسجد شاه تهران
امامزاده روح الله
مسجد و کلیسای ژاندار
امامزاده سید ناصر الدین
موزه های منطقه ۱۲ تهران
موزه های منطقه ۱۲ تهران به لحاظ کیفیت و کمیت در بین مناطق دیگر تهران بی نظیر و بی رقیب هستند. برترین و زیباترین موزه های کل کشور در منطقه ۱۲ تهران قرار دارند. در زیر برخی از بزرگترین موزه های منطقه ۱۲ را نام می بریم.
موزه آبگینه و سفالینه
موزه استاد صنعتی، تهران
موزه ایران باستا
موزه پست و تلگرف
موزه دوران اسلامی
موزه سکه تهران
موزه شهید رجایی
موزه صلح تهران
موزه صنعتی (تهران)
موزه علوم و فناوری ایران
موزه ملی ایران
زندان کمیته مشترک ضدخرابکاری (موزه عبرت)
ایستگاه های متروی منطقه ۱۲ تهران
در منطقه ۱۲ تهران خطوط متروی بسیاری وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد. تعداد ایستگاه های مترو در منطقه ۱۲ متعدد و قابل قبول است.
ایستگاه متروی امام خمینی
ایستگاه متروی بهارستان
ایستگاه متروی پانزده خرداد
ایستگاه متروی خیام
ایستگاه متروی دروازه دولت
ایستگاه متروی دروازه شمیران
ایستگاه متروی سعدی
ایستگاه متروی میدان محمدیه
ایستگاه متروی ملت
ایستگاه متروی میدان شهدا
ایستگاه متروی میدان قیام
نقشه منطقه ۱۲ تهران

شهرداری منطقه ۱۲ تهران
آدرس شهرداری منطقه ۱۲ تهران
میدان شهدا، ابتدای خیابان مجاهدین اسلام
شماره تلفن شهرداری منطقه ۱۲ تهران
96028000
مراکز درمانی منطقه ۱۲ تهران
منطقه ۱۲ تهران به دلیل قدمت بسیار زیاد خود در شهرنشینی دارای بیمارستان ها و مراکز درمانی بسیار زیادی است.
درمانگاه سیدالشهدا

بیمارستان سینا

بیمارستان اندرزگو

بیمارستان دادگستری

بیمارستان سوم شعبان

درمانگاه امام حسین

درمانگاه مینا

درمانگاه فاطمه الزهرا

بیمارستان رازی

بیمارستان سپیر

بیمارستان اشرفی اصفهانی

بیمارستان اکبر آبادی

درمانگاه انصارالحسین

درمانگاه جوادالائمه

درمانگاه ولی عصر

درمانگاه تقوی

درمانگاه شهید صدر
سینماهای منطقه ۱۲ تهران
اولین سینماها و تماشاخانه های کشور در منطقه ۱۲ تهران ساخته شد. این سینماها عبارتند از

سینما‌های منطقه 12 تهران

سینما نادر

سینما آسیا

سینما جمهوری

سینما رودکی

سینما سحر

سینما البرز

سینما رودکی

سینما آرش

سینما حافظ
مراکز مهم منطقه ۱۲ تهران
منطقه ۱۲ تهران به دلیل محوریت در شهرنشینی تهران ، مراکز مهم و کلیدی را در خود جای داده است که در این صفحه به برخی از آن ها اشاره خواهیم داشت.

سفارتخانه‌های منطقه ۱۲ تهران
سفارت دانمارک
سفارت آلمان
سفارت روسیه
سفارت انگلیس
سفارت ترکیه
سفارت رومانی
سفارت تایلند
وزارتخانه ها و سازمان های مهم در منطقه ۱۲ تهران
وزارت امور خارجه
وزارت اقتصاد و دارایی
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سازمان مدیریت و برنامه ریزی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی
سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
شورای اسلامی شهر تهران
شهرداری تهران
دادگستری استان تهران
پزشکی قانونی
سازمان بهزیستی
اداره پست مرکزی
مرکز تلفن ۱۱۸
دیوان عدالت اداری
روزنامه رسمی کشور
اداره تشخیص هویت
بانک ملی مرکزی
بانک مسکن مرکزی
مجلس شورای اسلامی
املاک منطقه ۱۲ تهران
املاک منطقه ۱۲ تهران طیف گسترده ای از املاک تجاری و مسکونی را شامل می گردد. اما باید توجه داشت که منطقه ۱۲ تهران بیشتر به منطقه ای تجاری مشهور است و جمعیت ساکن منطقه ۱۲ بسیار کمتر از حد انتظار است. تفاوت جمعیت روز و شب این منطقه بسیار زیاد بوده و به دلیل تجاری بودن منطقه ، بسیار از واحدهای مسکونی آن نیز به دفاتر تجاری و اداری تغییر کاربری داده شده و به همین دلیل در طول شب جمعیت منطقه ۱۲ تهران به طور محسوسی کاهش می یابد.

5/5 - (2 امتیاز)
منطقه 11 تهران
منطقه 13 تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست