1. صفحه اصلی
  2. مناطق تهران
  3. منطقه 13 تهران
منطقه 13 تهران

منطقه 13 تهران

منطقه 13 تهران معروف به منطقه تهران نو یکی از مناطق شهر تهران است که در منتهی الیه شرق تهران و در دامنه کوه دماوند قرار گرفته است. این منطقه از شمال به مناطق 4 ، 7 و 8 ، از غرب به منطقه 12 ، از جنوب به منطقه 14 و از شرق به بزرگراه اسبدوانی و سرخه حصار محدود می شود.

جمعیت منطقه 13 تهران

جمعیت منطقه 13 تهران بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390 276020 نفر شامل ۱۳۶٬۷۰۶ مرد و ۱۳۹٬۳۲۱ زن می‌باشد

وسعت منطقه 13 تهران

مساحت کل منطقه 13 تهران 1283 هکتار است که از این مقدار 930 هکتار در داخل بافت شهری اختصتص دارد و بقیه این وسعت ، حریم منطقه 13 تهران است.

شهرداری منطقه 13 تهران

آدرس و شماره تماس شهرداری منطقه 13 تهران
اتوبان امام علی(ع) جنوب به شمال ، نرسیده به خیابان دماوند ، خروجی تهرانپارس-دماوند ، شهرداری منطقه 13
شماره تماس
96039000

محلات منطقه 13 تهران

شهید اسدی

محله شهید اسدی جزو محلات ناحیه 1 منطقه 13 شهرداری تهران است. محله شهید اسدی به لحاظ موقعیت ، در بین مراکز خریدی چون مرکز خرید تیراژه ۲ ، بیمارستان امام حسین و بیمارستان بوعلی قرار گرفته است. ورودی 1 متروی شهید مدنی نیز در نزدیکی این محله قرار دارد.

صفا

محله صفا در ناحیه 1 منطقه 13 تهران و در مجاورت بزرگراه امام علی ( ع) قرار دارد. محله صفا از سمت شمال به خیابان ثارالله، از سمت شرق به بزرگراه امام علی ، از سمت جنوب به خیابان پیروزی و از سمت غرب به خیابان 17 شهریور محدود می‌شود.

زاهدگیلانی

محله زاهد گیلانی یکی از محلات منطقه 13 تهران است. قبلا اراضی این منطقه را با نام زمین های مصدق ، طیارخانه و مفت آباد نیز می شناختند. محله زاهد گیلانی به همراه بسیاری دیگر از محلات منطقه 13 در گذشته جزو شکارگاه ها و تفرجگاه های تهران بودند که با گسترش شهر تهران این محلات به بافت شهر تهران اضافه شدند.

اشراقی
دهقان

محله دهقان در منطقه 13 تهران ، جزو اراضی منطقه قاسم آباد بوده است که در سال های اخیر با هویتی به نام محله دهقان از دیگر محلات منطقه 13 تهران جدا شد.

نیروی هوایی

محله نیروی هوایی تهران جزو مشهورترین محلات منطقه 13 و شرق تهران است که به دلیل وجود پادگان نیروی هوایی در این محله ، به این نام مشهور شد. خیابان سی متری نیروی هوایی خیابان اصلی محله نیروی هوایی است که شالوده اصلی این محله را تشکیل داده و پادگان نیروی هوایی نیز در همین خیابان قرار دارد.

پیروزی

خیابان پیروزی قدیمی ترین خیابان منطقه 13 تهران پس از دروازه دولاب است. این خیابان در گذشته تهران را به دوشان تپه متصل می کرد و نام قدیم این خیابان ، فرح آباد بود. صد دستگاه و چهارصد دستگاه از شهرک ها و محلات به نام محله پیروزی است.

حافظیه

حافظیه از شرقی ترین محلات منطقه 13 تهران است که خیابان نیروی هوایی و پیروزی را به مسیل جاجرود و مسیل منوچهری و بزرگراه شهید یاسینی متصل می کند.

امامت

محله امامت از محلاتی است که به لحاظ هویتی جزئی از محله پیروزی محسوب می شد و در گذر زمان به محله ای مستقل تبدیل شده است.

شورا

این محله با محله‌های ‌آشتیانی، حافظیه، نارمک جنوبی، امامت همجوار است. محله شورا در منطقه ۱۳ تهران از شمال با خیابان دماوند، خیابان مهریار، خیابان تیموری فر، خیابان فراهانی و خیابان مهرنژاد، از جنوب با خیابان مستوفی ، از شرق با خیابان شمس و میدان شهید رحیمی و از غرب با خیابان مسیل منوچهری محدود شده است. این محله با محله‌های ‌آشتیانی، حافظیه، نارمک جنوبی، امامت مجاورت دارد.

آشتیانی

محله آشتیانی از محلات شرقی منطقه 13 تهران است که در مرز بزرگراه شهید یاسینی قرار دارد. محله آشتیانی از شمال نیز به بلوار دماوند محدود می شود.

زینبیه

محله زینبیه یا کوی زینبیه شرقی ترین محله تهران است که در شرق بزرگراه شهید یاسینی قرار گرفته است. این محله تنها محله ای است که در شرق بزرگراه شهید یاسینی قرار دارد و منازل آن مخصوص سازمان نیروی زمینی ارتش است.

سرخه حصار

محله سرخه حصار یکی از محلات به نام منطقه سیزده تهران است. منطقه سرخه حصار در گذشته تفرجگاهی به نام و پر رنگ و لعاب برای تهران بود و این تفرجگاه امروز تبدیل به یکی از بزرگترین بوستان های جنگلی شهر تهران تبدیل شده است.

پارک‌های منطقه 13 تهران

بوستان آفتاب

بوستان ایران

بوستان ایمان

بوستان ارشاد

بوستان ارغوان

بوستان اوستا

بوستان بهار

بوستان بابا طاهر

بوستان بهاران

بوستان بوعلی

بوستان پیروزی

بوستان ترنج

بوستان تره بار پیروزی

بوستان رز

بوستان زیتون

بوستان زندگی

بوستان دانش آموز

بوستان خیام

مراکز خرید منطقه 13 تهران

فروشگاه خوابینو

مجتمع تجاری دماوند

فروشگاه عسگری

مجتمع تجاری آیسان

بیمارستان ها و مراکز درمانی منطقه 13 تهران

درمانگاه پاستور

خیریه فاطمیه

بیمارستان فجر

بیمارستان بوعلی

سینما‌های منطقه 13 تهران

سینما ماندانا

سینما پانوراما

سینما پیروزی

ایستگاه‌های مترو

ایستگاه متروی شهید کلاهدوز
ایستگاه متروی ابن سینا (شیخ‌الرئیس)
ایستگاه متروی پیروزی
ایستگاه متروی میدان شهدا
ایستگاه متروی نیروهوایی
ایستگاه متروی نبرد

5/5 - (4 امتیاز)
منطقه 12 تهران
منطقه 14 تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست