1. صفحه اصلی
  2. مناطق تهران
  3. منطقه 15 تهران
منطقه 15 تهران

منطقه 15 تهران

منطقه 15 تهران یکی از مناطق جنوب شرقی شهر تهران است. منطقه 15 تهران یکی از قدیمی ترین مناطق تهران پس از منطقه 12 تهران محسوب می شود. به دلیل مجاورت و همسایگی منطقه 15 تهران با منطقه 12 تهران ، دارای محلاتی است که با کمترین تاخیر با محلات منطقه 12 به وجود آمده است. محلاتی مانند شوش ، بیسیم و طیب از جمله این محلات هستند. منطقه 15 تهران مرز و گذرگاه جنوب شرقی تهران به سمت جاده امام رضا و استان های سمنان و خراسان است. منطقه 15 تهران با مناطق 12 ، 14 ، 16 و 20 همسایه است. این منطقه از شمال به قصر فیروزه و اتوبان آهنگ ، از غرب به خیابان فدائیان اسلام ، از جنوب به خیابان دولت آباد ، کوه های بی بی شهربانو و کارخانه سیمان و از شرق به کوه های شرقی تهران و اراضی افسریه منتهی می شود.

جمعیت منطقه 15 تهران

جمعیت منطقه 15 تهران براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ، ۶۳۸۷۴۰ نفر است. از این جمعیت که (۱۹۲٬۶۱۰ خانوار) را شامل می گردد ، ۳۲۵٬۳۱۳ مرد و ۳۱۳٬۴۲۷ زن هستند.

وسعت منطقه 15 تهران

وسعت منطقه 15 تهران 53 کیلومتر مربع است. از این وسعت 36 کیلومتر مربع در محدوده شهری و 17 کیلومتر مربع در حریم شهر تهران قرار دارد.

املاک منطقه 15 تهران

منطقه 15 تهران به لحاظ سطح زندگی ، جزو مناطق متوسط تهران است. به همین دلیل قیمت املاک منطقه 15 تهران نیز ، به لحاظ قیمتی عمدتا قیمت متوسطی را در سطح تهران دارا هستند. برخی از محلات منطقه 15 تهران مانند محلات شوش و بیسیم و طیب دارای بافت قدیمی بوده و برخی از محلات این منطقه بافت جدید شهرسازی را در خود دارد.

شهرداری منطقه ۱۵ تهران

آدرس شهرداری منطقه ۱۵ تهران
میدان بسیج – ابتدای خیابان خاوران – شهرداری منطقه 15
شماره تلفن شهرداری منطقه ۱۵ تهران :96023000

ایستگاه‌های مترو منطقه 15 تهران

گرچه منطقه 15 تهران منطقه ای بزرگ به لحاظ وسعت است ، اما به لحاظ سرانه ایستگاه های مترو در وضعیت مناسبی قرار ندارد.

ایستگاه متروی کیان‌شهر
ایستگاه متروی بعثت

محلات منطقه 15 تهران

محله ابوذر

محله ابوذر در جنوب شرقی منطقه 15 تهران قرار دارد. محله ابوذر جزو محلات جدید منطقه 15 تهران است که به دلیل وجود بلوار ابوذر در این محله ، نام این محله نیز به نام محله ابوذر است. محله ابوذر به دلیل گستردگی در دو منطقه 14 و 15 تهران وجود دارد و به لحاظ تقسیم بندی این محلات در این دو منطقه نام محله ابوذر و بلوار ابوذر در هر کدام از این محلات مشاهده می شود. مهمترین فضای فرهنگی محله ابوذر ، فرهنگسرای خاوران است که در محله ابوذر قرار دارد.

محله اتابک

محله اتابک یکی از قدیمی ترین محلات منطقه 15 تهران است. در گذشته محله اتابک تهران بر سر راه تهران به آرامستان مسگر آباد بود و اراضی اتابک نیز به دلیل نزدیکی به رودخانه جاجرود زیر کشت محصولات زراعی مختلف قرار داشت. در دهه های بیست تا پنجاه با گسترش شهر تهران ، بافت شهری محله اتابک شکل گرفت و محله اتابک تبدیل به محله ای مستقل گردید. محله اتابک در مجاورت محله های ‌ابوذر، کیانشهر شمالی، آهنگ غربی، مینابی، شهید بروجردی، قرار دارد.

اسلام آباد-والفجر

محله اسلام‌آباد در منطقه ۱۵ شهرداری تهران قرار دارد. محله اسلام آباد – والفجر از شمال به افسریه، از جنوب به شهرک مسعودیه، از غرب به خیابان شهید محسن قدیانی و از شرق با مسگر آباد و خیابان ابومسلم خراسانی مجاورت دارد. محله اسلام آباد دارای فضای سبز مناسبی است و بوستان هایی مانند پارک والفجر، بوستان گل نرگس و سروناز از جمله فضاهای سبز اسلام آباد هستند.

افسریه جنوبی

محله افسریه جنوبی در جنوب شرقی منطقه 15 تهران قرار دارد. محله افسریه جنوبی از شرق با بلوار نیکوعمل، بلوار خاتم الانبیاء و خیابان قصر فیروزه و از غرب با بزرگراه بسیج و خیابان بقایی محدود است و با محله‌های ‌مشیریه، ابوذر، اسلام آباد، افسریه شمالی مجاورت دارد. از اماکن مهم این محله می‌توان به بوستان فجر، بوستان فرهاد، بوستان آفتاب شرق، پارک محله افسریه جنوبی، بوستان میخک، پارک محله افسریه جنوبی، پارک محله افسریه جنوبی، رستوران پارسیان رضایی، رستوران و سالن غذاخوری شیرین و رستوران قائم اشاره کرد.

افسریه شمالی

افسرالملوک ، مالک اصلی محله افسریه بود که سال ها پیش ، اقدام به قطعه بندی و فروش زمین های منطقه افسریه کرد. به همین دلیل به این محله افسریه می گفتند و نام افسریه بر روی این منطقه ماند. محله افسریه شمالی و جنوبی توسط خیابان افشاری به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. محله افسریه شمالی با محله های ‌ابوذر، آهنگ شرقی، افسریه جنوبی مجاورت دارد و دارای اماکن شاخصی چون پاساژ الماس، بوستان پدر، رستوران چهار فصل، بازار بزرگ مروارید، پاساژ بهمنی، پاساژ کویتیها، مجتمع تجاری ولیعصر و است.

شوش

محله شوش یکی از قدیمی ترین محلات شهر تهران است که با کشیدن حصار شاه طهماسب از تهران قدیم جدا شد. در زمان ناصرالدین شاه اما با گسترش شهر تهران دروازه هایی به تهران اضافه شد و یکی از این دروازه ها ، دروازه غار بود. در همین زمان محله شوش به شهر تهران افزوده شد و روند رو به رشدی گرفت. امروز محله شوش یادآور محلات و مناطقی قدیمی ، مانند دروازه غار و باغ آذری است. شوش همچنین بزرگترین بازار بلور و چینی فروشی تهران را در خود دارد.

شهرک رضویه

محله رضویه ، همانطور که از نامش پیداست بر سر مسیر جاده امام رضا (ع) قرار دارد. نام قدیمی این محله کاروان بوده است ، چرا که در این مسیر کاروان سراهایی وجود داشت که بارانداز مسافران مشهد رضوی به تهران بودند. این محله بعدها به نام محله رضوی تغییر نام یافت و این نام تا کنون بر روی این محله قرار دارد.

طیب

محله طیب تهران ، جزو محلات قدیمی شهر تهران است. این محله جزو اولین محله هایی است که توسط تیر برق های آن زمان، صاحب برق می شود. در هر یکصد متر تیری جهت برق رسانی به زمین زده می شود و در تقاطع خیابان های هفده شهریور با شوش ، دو تیر در کنار هم وجود داشت و به همین دلیل در گذشته به این محله ، محله تیر دوقلو می گفتند.

کیانشهر جنوبی

در دهه های سی و چهل مناطقی آلونک نشین در تهران وجود داشت که یکی از این محلات ، محله کیانشهر بود. به این محله نجف آباد می گفتند. در دهه پنجاه اراضی این محله قطعه بندی شد و خانه هایی ویلایی در آن جا ساخته شد که پس از انقلاب با وام مسکن به مردم واگذار شد.

کیانشهر شمالی

محله کیانشهر شمالی جزئی از محله کیانشهر بود که در دهه هشتاد و تشکیل شورایاری محلات ، از محله کیانشهر جدا شده و محله ای مستقل گردید.

مسعودیه

محله مسعودیه در مجاورت مسگر آباد قرار داشت. اراضی این محله متعلق به محمد علی وثوق الدوله بود. محمد علی وثوق الدوله زمین های خود را به حاج پرویز نوری شیرازی فروخت. حاج پرویز نوری شیرازی نیز این اراضی را به پسر خود مسعود واگذار کرد‌ مسعود زمین های مسعودیه را قطعه بندی کرد و به کشاورزان واگذار کرد و در سال ۱۳۵۷ ساخت و ساز در این محله آغاز شد تا محله مسعودیه شکل شهر نشینی به خود گرفت.

مشیریه

زمین های محله مشیریه در زمان قاجار متعلق به مشیرالدوله بود. مشیرالدوله صدراعظم ناصرالدین شاه بود. بعدها این زمین ها در اختیار اسدالله اعلم و امیر سلیمانی قرار گرفت. این افراد واگذاری اراضی مشیریه را آغاز کردند و محله ای به نام مشیریه در شرق تهران شکل گرفت که تا امروز نیز با همین نام شناخته می شود.

مطهری

محله مطهری منطقه ۱۵ تهران جزو محلات قدیمی این منطقه است که در مجاورت محله بیسیم و ۲۰ متری منصور قرار دارد‌.

مظاهری

محله مظاهری و در محدوده‌ منطقه ۱۵ شهر تهران قرار گرفته است و از شمال با میدان شوش، خیابان صاحب جمع، خیابان شوش، خیابان رضاخانی و بلوار رجب نیا، از شرق با خیابان هفده شهریور و خیابان تاجیک، از جنوب با خیابان شیشه گرخانه، بلوار شهید بروجردی و خیابان جندقی و از غرب با خیابان فداییان اسلام محدود شده است و با محله‌های ‌باغ آذری، مولوی، کوثر، بی سیم، شوش مجاورت دارد.

مینابی

محله مینایی در مجاورت محلات قدیمی منطقه پانزده تهران قرار دارد. بافت فرسوده محله مینایی نشان از قدیمی بودن این محله دارد.

ولیعصر

محله ولیعصر منطقه ۱۵ تهران در گذشته جزو اراضی دولاب بود. این محله بعدها با گسترش شهر تهران مسیر شهرنشینی را به خود گرفت و پس از گذشت چند دهه تبدیل به محله ای مستقل شد.

هاشم آباد

زمین های محله هاشم آباد در دوره ناصرالدین شاه قاجار به فردی به نام هاشم امیرالدوله سیرجانی واگذار شد‌. وی تصمیم به آباد کردن این محله گرفت و با افزایش جمعیت در زمین های این محله ، هاشم آباد شکل گرفت.

پارک‌ها و بوستان های مهم منطقه 15 تهران

منطقه 15 تهران یکی از مناطق تهران است که سرانه فضای سبز بسیار خوبی را دارد. وجود پارک ها و بوستان های متعدد توانسته است ، فضای سبز منطقه 15 تهران را به عنوان یکی از سبزترین مناطق تهران معرفی کند.

پارک زنانه پردیس

پارک آزادگان

پارک خلیج فارس

پارک بساط

پارک فدائیان اسلام

پارک ابریشم

پارک گلستان

پارک رازی

مراکز خرید منطقه 15 تهران

منطقه 15 تهران به دلیل تراکم بالای جمعیتی دارای مراکز خرید خوبی است که این مراکز توانسته است سهم بسیار خوبی را در عرضه انواع محصولات به مردم ایفا کند.
شهر فرش آدینه

فروشگاه اتکا

مرکز خرید گل ملت

فروشگاه بساط

فروشگاه لباس نیلوفرانه

فروشگاه لباس آریایی

فروشگاه پوشاک اهورائیان

فروشگاه موبایل علاالدین

فروشگاه موبایل بهار

فروشگاه موبایل اپل

فروشگاه لوازم خانگی سامسونگ

فروشگاه لوازم خانگی عرشیا

فروشگاه لوازم بلور جات کاوه

مراکز درمانی منطقه 15 تهران

درمانگاه مهرزاد

درمانگاه آزادگان

درمانگاه سلیم برد

بیمارستان فاطمه الزهرا

سینما‌های منطقه 15 تهران

سینما پارس

سینما پامچال

سینما پردیس

5/5 - (3 امتیاز)
منطقه 14 تهران
منطقه 16 تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست