1. صفحه اصلی
  2. مناطق تهران
  3. منطقه 16 تهران
منطقه 16 تهران

منطقه 16 تهران

منطقه 16 تهران یکی از مناطق جنوب شرقی شهر تهران است. منطقه 16 تهران از جمله مناطقی است که برخی از محلات آن قدمتی برابر با زمان تشکیل شهر تهران دارد. محله باغ آذری و بعثت قدمتی برابر با زمان قاجار و حتی پیش از قاجار را با خود دارند. بوستان بعثت باقی مانده گودهای کوره های آجرپزی قدیمی است که به دلیل خاک مرغوب برای آجر پزی تبدیل به گود شده و در محل گود بوستان بعثت احداث شد. اما نمی توان از نظر دور داشت که کلیت منطقه 16 در زمان قاجار و اوایل جکومت پهلوی در حاشیه و جنوب شهر تهران قدیم بود و حتی با در نظر گرفتن این موضوع نیز می توان انتظار داشت سابقه سکونت در منطقه 16 تهران ، با کمی تاخیر با تهران قدیم هم سنگ است.

جمعیت منطقه 16 تهران

جمعیت منطقه شانزده براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ ، ۲۷۸۷۸۳ نفراست. از این جمعیت که ۸۹٬۹۲۸ خانوار هستند ۱۴۴٬۵۷۸ نفر مرد و ۱۴۳٬۲۲۵ زن هستند.

وسعت منطقه 16 تهران

وسعت منطقه 16 برابر با 5/16 کیلومتر مربع است و به این لحاظ جزو مناطق کوچک شهر تهران محسوب می گردد.

شهرداری منطقه 16 تهران

آدرس میدان بهمن، خیابان شهید وفایی
شماره تلفن شهرداری منطقه 16 تهران
55185271

پارک‌های منطقه 16 تهران

بوستان 22بهمن

پارک آزادگان

بوستان بعثت

بوستان جوادیه

پارک شهید رجایی

بوستان ابریشم

پارک دوازدهم فروردین

پارک بازیافت

مراکز درمانی منطقه 16 تهران

بیمارستان‌ آیت الله کاشانی

بیمارستان امیرالمومنین (ع)

بیمارستان مفرح

درمانگاه تأمین اجتماعی

بیمارستان پوست رازی

درمانگاه خیریه المهدی خانی آباد

بیمارستان مهدیه

مراکز خرید منطقه 16 تهران

پاساژ اطلس جوادیه

بازار اول نازی آباد

بازار دوم نازی آباد

بازارچه گوشت آسیا

مرکز خرید ایرانیان

بازار بهمن

پاساژ نور

مجتمع خرید الماس بلورین

مجتمع تجاری میلاد

مرکز خرید پارس

مرکز خرید گلها

مرکز خرید میهن

پاساژ پردیس

پاساژ عقیل

پاساژ مدائن

مجتمع تجاری زمرد

پاساژ ناصر

پاساژ ولیعصر

مراکز طبیعت‌گردی منطقه 16 تهران

پارک بازیافت

حمام همتیار

پل جوادیه

بوستان بعثت

بوستان ولایت

سیرک راشن

آموزشگاه موتور سیکلت ولایت

ایستگاه‌های راه‌آهن و مترو

ایستگاه راه‌آهن تهران
ایستگاه متروی پایانه جنوب
ایستگاه متروی شهید بخارایی
ایستگاه متروی شوش
ایستگاه متروی علی‌آباد
ایستگاه متروی جوادیه

محلات منطقه 16 تهران

 

باغ آذری

محله باغ آذری یکی از قدیمی ترین محلات شهر تهران است. محله باغ آذری از جنوب به پارک بعثت و از شمال به خیابان شوش ، از غرب به خیابان خزانه بخارایی و از شرق به خیابان صابونیان محدود می شود. دو پارک بزرگ بعثت و میثاق در این محله قرار دارد. گود پارک بعثت در گذشته به دلیل برداشت خاک از برای پخت آجر تبدیل به گود شد و در حال حاضر نیز پارک بعثت در آن احداث شده است. وجود این گود آجر پزی نشان از قدمت بسیار زیاد محله باغ آذری دارد.

بعثت

محله بعثت ، محله ای است که در مجاورت محلاتی مانند باغ آذری و خزانه بخارایی قرار دارد. نام این محله از خیابان بعثت که یکی از خیابان های بزرگ منطقه شانزده است ، گرفته شده است.

تختی

محله تختی یکی از محلات منطقه ۱۶ تهران است. محله تختی از شمال با بلوار ابریشم، خیابان شهید رجایی، خیابان تختی، خیابان دستواره شمالی و خیابان همدانی محاور است و از جنوب با بزرگراه آزادگان ، از غرب به میدان بهشت محدود شده است و با محله‌های ‌جوانمرد قصاب، یاخچی آباد، نازی آباد، علی آباد جنوبی، نازی آباد شرقی مجاورت دارد.

جوادیه

محله جوادیه یکی از محلات قدیمی و مشهور منطقه شانزده تهران است. در گذشته های دور به این منطقه ترک آباد می گفتند ، چرا که مهاجرین ترک زبان بسیاری در این منطقه ساکن بودند. در دهه سی نام‌گذاری این محله از روی نام کوچک فردی به نام «جواد فرددانش» برداشته شد ، زیرا جواد فر دانش مالک بسیاری از زمین‌های این محله بود.

خزانه

محله خزانه یکی از محلات قدیمی منطقه پانزده تهران است که قدمت تاریخی آن به زمان ناصر الدین شاه می رسد. ناصرالدین شاه برای کشیدن حصار به دور تهران در بسیاری از محلات تهران اقدام به احداث کوره های آجر پزی کرد. یکی از این محلات ، خزانه بود. نام قدیمی محله خزانه فرح آباد بود. دو برادر به نام های عباس و مهدی خزانه اقدام به آباد کردن این محله کرند و پس از مدتی نام محله فرح آباد به خزانه تغییر کرد.

علی آباد جنوبی

محله علی آباد جنوبی ، محله ای بسیار قدیمی و تاریخی در منطقه شانزده تهران است. قدمت تاریخی محله علی آباد جنوبی به زمان سلطان محمود غزنوی می رسد و این منطقه در آن زمان شکارگاه بوده است. در زمان ناصرالدین‌شاه به این آبادی علی‌آباد مجدالدوله می‌گفتند زیرا بیشتر زمین‌های آن، ورثه داییِ ناصرالدین‌شاه (مهدی قلی خان مجدالدوله که به دلیل نفوذی که در دربار ناصرالدین‌شاه داشت، زمین‌های زیادی به نامش بود) به‌حساب می آمد.  در زمان پهلوی، علی‌آباد جنوبی به ملکه توران که مادر غلامرضا پهلوی بود تعلق داشت. در این آبادی، کارهایی مانند دریافت قصد در هرماه و بسیاری کارهای دیگر زیر نظر حاج امرعلی که مباشر ملکه توران بود انجام می‌شد.به دلیل اقدامات حاج امر علی این منطقه به نام علی آباد شهرت داشت و بعدها دو محله علی آباد جنوبی و علی آباد شمالی از یکدیگر جدا شدند.

علی آباد شمالی

محله علی آباد شمالی و علی آباد جنوبی در گذشته یک محله بودند‌ که در گذر زمان توسط بلوار ابریشم به دو محله علی آباد شمالی و علی آباد جنوبی تقسیم شدند.

نازی آباد

نازی آباد محله ای تاریخی در منطقه شانزده تهران است. ناصرالدین شاه قاجار تصمیم گرفت برای سوگلی خود ، نازخاتون ، زمین بخرد. اراضی نازی آباد خریداری شد و ناصرالدین‌شاه در این زمین ها قصری برای نازخاتون ساخت. در آن زمان به این منطقه نازخاتون آباد می گفتند که بعدها نام آن به نازی آباد تغییر کرد. در زمان محمد علی فروغی تصمیم گرفتند ، هزار واحد مسکونی ارزان قیمت ساخته و در اختیار متقاضیان قرار دهند. بدین ترتیب، نازی آباد چهره شهر نشینی به خود گرفت و نام محله هزار دستگاه نازی آباد نیز از همین جا نشات گرفت.

یاخچی آباد

یاخچی در زبان ترکی به معنی خوب است. یاخچی آباد در گذشته محله ای سرسبز و آباد بوده است و به همین دلیل ترک زبان هایی که در این محله زندگی می کردند به این منطقه یاخچی آباد می گفتند. امروز محله یاخچی آباد یکی از محلات منطقه شانزده تهران است که در مجاورت نازی آباد قرار دارد.

املاک منطقه شانزده تهران

منطقه شانزده تهران به دلیل قرار گرفتن در جنوب تهران ، دارای قیمت متوسطی است. برخی از محلات منطقه شانزده مانند محله نازی آباد ، قیمت متوسط رو به بالایی داشته و برخی از محلات این منطقه مانند محله جوادیه قیمت های متوسط رو به پایینتری را نسبت به قیمت املاک در تهران دارند.

5/5 - (2 امتیاز)
منطقه 15 تهران
منطقه 17 تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست