1. صفحه اصلی
  2. مناطق تهران
  3. منطقه 19 تهران
منطقه 19 تهران

منطقه 19 تهران

منطقه 19 تهران یکی از مناطق جنوبی شهر تهران است. منطقه نوزده تهران با مناطق 16 ، 17 ، 18 همجوار است. منطقه نوزده منطقه ای قدیمی است. وجود فرودگاه قلعه مرغی ، کوره های آجرپزی در خلازیر نشاندهنده قدمت منطقه 19 تهران است. منطقه 19 تهران تا دهه 30 شبکه ای از راه های روستایی بوده که در میان تهران و شهر ری قرار داشت و این دو شهر را به یکدیگر متصل می کرد. پس از ساخت فرودگاه و پادگان قلعه مرغی توسعه شهر نشینی این منطقه آغاز شد و در دهه های 50 و 60 سرعت این رشد و توسعه بیشتر شد. این رشد و توسعه منجر به منطقه ای با بافت متراکم جمعیتی شده است و به همین دلیل منطقه 19 تهران در بخش های مسکونی خود دارای بافتی بسیار متراکم است.

املاک منطقه نوزده

منطقه نوزده تهران از لحاظ قیمت جزو مناطق متوسط رو به پایین شهر تهران است. این منطقه به دلیل موقعیت مناسب در دسترسی به شهرهای جنوبی و شهرهای مجاور تهران از طریق کمربندی و اتوبان آزادگان و فضای سبز خوب ، دارای ویژگی های بسیار خوبی جهت سکونت و زندگی است.

جمعیت منطقه 19 تهران

جمعیت منطقه 19 براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ، ۲۴۴٬۳۵۰ نفر است. از این جمعیت ۱۲۴٬۴۸۱ مرد و ۱۱۹٬۸۶۹ زن هستند.

وسعت منطقه 19 تهران

وسعت منطقه 19 تهران 89٫19 کی‍لومت‍ر مرب‍‍ع است.

شهرداری منطقه نوزده

آدرس شهرداری منطقه نوزده
تهران، خانی‌آباد نو، بلوار میلاد، شهرداری منطقه 19
شماره تلفن شهرداری منطقه 19
96043000

محلات منطقه 19 تهران

منطقه 19 تهران دارای محلات مشهوری در سطح تهران است. محله قلعه مرغی ، خانی آباد ، نعمت آباد و عبدل آباد جزو محلات و گذرها و معابر نام آشنای تهران هستند.
اسفندیاری-بستان

اسماعیل آباد

محله اسماعیل آباد یکی از محلات منطقه 19 تهران است که از شمال با بزرگراه آیت الله سعیدی و از جنوب با بزرگراه آزادگان محدود شده است. محله اسماعیل آباد با محله‌های ‌شهید رجایی، دولت خواه جنوبی، دولتخواه شمالی مجاورت دارد. میدان استاد شهریار ، میدان اصلی این محله است.

بوستان ولایت

پادگان قلعه مرغی اولین فرودگاه تهران بود که در زمان رضا شاه پهلوی در منطقه قلعه مرغی ساخته شد. پادگان قلعه مرغی تا سال ها پادگان و فرودگاهی نظامی در تهران بود که در دهه هشتاد با توافق شهرداری با ارتش جمهوری اسلامی اراضی این پادگان تبدیل به بوستانی بزرگ به نام بوستان ولایت شد.

بهمن‌یار

محله بهمن یار از محلات منطقه نوزده تهران است که با محله های ‌بوستان ولایت، یاخچی آباد، نازی آباد، خانی آباد جنوبی، خانی آباد شمالی مجاورت دارد. محله بهمنیار از شرق با خیابان ناصری و میدان وصال ، از غرب با بزرگراه تندگویان ، از شمال با میدان بهمنیار و خیابان بهمن و از جنوب با خیابان دانشگاه محدود شده است. از اماکن شاخص محله بهمنیار می توان به بوستان یاس، بوستان امام جواد، بوستان بهزیستی، پارک، بوستان مفرح، بوستان فرهنگیان، استخر و سونای شهید قیانوری، بوستان دانش پژوه، بوستان دانش آور و پارک حافظ اشاره کرد.

محله خانی آباد

محله خانی آباد جزو محلات قدیمی شهر تهران است. ناصرالدین شاه برای محافظت از تهران درخانی آباد دروازه ای گذاشت و این دروازه تا زمان رضا شاه پهلوی وجود داشت. رضا شاه پهلوی برای گسترش شهر تهران این دروازه را تخریب کرد تا وسعت شهر تهران از سمت جنوب غربی افزایش یابد. محله خانی آباد با محلات بسیار قدیمی شهر تهران مانند گمرک، باغ آذری، مولوی، سنگلج، بازار، امیربهادر مجاورت دارد. محله خانی آباد در گذر زمان به دو محله خانی آباد شمالی و خانی آباد جنوبی تقسیم شد.
خانی‌آباد شمالی
خانی‌آباد نو جنوبی

دولتخواه

محله دولتخواه یکی از محلات منطقه نوزده تهران است که جزو اراضی کشاورزی حومه تهران بود. این محله سابقه شهرنشینی چندانی ندارد. محله دولتخواه با محلاتی مانند ‌شهید رجایی، شهید کاظمی، نعمت آباد و اسماعیل آباد مجاورت دارد.

محله شریعتی

محله شریعتی یکی از محلات منطقه 19 تهران است که در غرب بوستان ولایت قرار گرفته است. محله شریعتی با محله های محله‌های ‌شهید کاظمی، شکوفه، عبدل آباد، خانی آباد نو، بوستان ولایت، شکوفه، عبدل آباد، زهتابی و زمزم مجاورت دارد. محله شریعتی نیز مانند بسیاری از محلات تهران جهت سهولت در دسترسی اقدامات مدیریت شهری تهران به دو محله شریعتی شمال و محله شریعتی جنوب تقسیم بندی شده است.
شریعتی جنوبی
شریعتی شمالی

محله شکوفه

محله شکوفه از محلات نام آشنای منطقه 19 تهران است که به دلیل مجاورت با محله عبدل آباد ، امروزه جزئی از بازار عبدل آباد نیز در این محله قرار دارد. محله شکوفه با محلات عبدل آباد ، شریعتی ، شهید کاظمی و نعمت آباد مجاورت دراد. محله شکوفه به دو بخش شکوفه شمالی و جنوبی تقسیم شده است.
شکوفه جنوبی
شکوفه شمالی
شهرک رسالت
شهید کاظمی
علی آباد

نعمت آباد

محله نعمت آباد یکی از مشهورترین محلات منطقه نوزده تهران است. محله نعمت آباد ، در مرز منطقه 19 و منطقه 18 تهران قرار دارد. این منطقه در گذشته روستایی بود که در مسیر بین تهران و قم قرار داشت. قلعه برج و بارو بتا قدمتی نزدیک به چهارصد سال در این محله قرار داشت که جهت محافظت از روستا ساخته شده بود. این محله پس از انقلاب با احداث پاسگاه نعمت آباد در این محله به محله پاسگاه نعمت آباد شهرت یافت و پس از چندی نام محله نعمت آباد بر روی آن تثبیت شد و تا امروز نیز این محله با نام محله نعمت آباد شهرت دارد.

محله عبدل آباد

محله عبدل آباد به دلیل بازار مشهورش بازار عبدل آباد یا بازار احسانی مشهور است. بازار عبدل آباد جزو بزرگترین بازارهای پارچه و پرده تهران است. محله عبدل آباد در گذشته جزو اراضی کشاورزی شهر تهران بود که مالک بخش اعظمی از این محله ، فردی یهودی به نام یعقوب مشفق بود. در دهه پنجاه ، یعقوب مشفق اقدام به تقسیم اراضی این منطقه و فروش آن به مهاجرین ترک زبان کرد و محله عبدل آباد از آن زمان توسعه شهر نشینی یافت

سینما‌های منطقه 19 تهران

پردیس سینمایی کیان

مراکز طبیعت‌گردی منطقۀ 19 تهران

پارک جنگلی افرا

بوستان ولایت

ایستگاه‌های مترو

ایستگاه متروی شهرک شریعتی
ایستگاه متروی عبدل‌آباد
ایستگاه متروی نعمت‌آباد
ایستگاه متروی آزادگان

پارک‌های منطقه 19 تهران

بوستان ولایت

بوستان باران

بوستان شادی

بوستان اسماعیل آباد

بوستان نرگس

بوستان جانباز

بوستان آموزش

بوستان شهید کاظمی

بوستان امید

بوستان بهار

بوستان شریعتی

بوستان 22 بهمن

بوستان جوانه

بوستان گلستان

بوستان شهید مطهری

بوستان دانش‌آموز

بوستان بستان

بوستان امام علی(ع)

بوستان شقایق

بوستان بهشت

بوستان جنگلی افرا

بوستان نسترن

بوستان نعمت آباد

بوستان امام خمینی

بوستان شادی

بوستان مرجان

بوستان چنارستان

مراکز خرید منطقه 19 تهران

جمعه بازار تهران

بازارچه خیریه المهدی

مجتمع تجاری صوفی

بازار توحید

بازار بزرگ عبدل آباد

برج آنا (بازار پرده)

پاساژ شقایق

بازارچه احسانی

مجتمع تجاری پاشازاده

مجتمع تجاری جوانه

مرکز خرید پردیس کیان

مجتمع تجاری الماس

مجتمع تجاری سهند

مرکز میوه و تره‌بار تهران

مرکز خرید و فروش خودرو

مرکز خرید ضایعات آهن

5/5 - (3 امتیاز)
منطقه ۱۸ تهران
منطقه 21 تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست