1. صفحه اصلی
  2. مناطق تهران
  3. منطقه 20 تهران
منطقه 20 تهران

منطقه 20 تهران

منطقه ۲۰ تهران جنوبی ترین منطقه شهر تهران در قسمت جنوب اتوبان آزادگان واقع شده است. منطقه ۲۰ تهران با مناطق ۱۹ ، ۱۶ و ۱۵ همجوار است. منطقه ۲۰ تهران تنها منطقه ای است که کل این منطقه در قسمت جنوب اتوبان آزادگان قرار گرفته است و با حریم مناطق ۱۹ و ۱۵ همسایه است. این منطقه تا مدت ها دارای بافتی جدا از شهر تهران بود و در حال حاضر نیز دارای فرمانداری جداگانه از فرمانداری شهر تهران است. این در حالی است که به لحاظ ساختار شهری ، منطقه ۲۰ تهران جزئی از شهرداری تهران بوده و شورای شهر آن نیز با شهر تهران مشترک است ، اما از نطر سیاسی و اداری ادارات مختلف آن مانند فرمانداری ، اداره جهاد کشاورزی و بسیاری از ادارات آن از شهر تهران جدا بوده و دارای ادارات مستقل خود است.

ناریخچه منطقه ۲۰ تهران

منطقه 20 تهران یکی از قدیمی ترین مناطق تهران است. شهر ری که یکی از بزرگترین شهرهای مادها بود ، در منطقه ۲۰ تهران قرار دارد و می توان این گونه گفت که منطقه ۲۰ همان جایی است که در گذشته به آن شهر ری می گفتند. ری در لغت به معنای شهر سلطنتی است و شهر ری در روزگار آل زیار و سلجوقیان پایتخت ایران بود. برخی قدمت سکونت در شهر ری را بین ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ سال تخمین زده اند که از این لحاظ جزو قدیمی ترین شهرهای جهان است. منطقه ۲۰ تهران دارای آثار تاریخی متعددی است و از این نطر با مناطقی چون شمیرانات و منطقه ۱۲ تهران برابری می کند و حتی اگر آثار تاریخی منطقه ۲۰ تهران پابرجا می ماند منطقه ای بی رقیب از نطر آثار تاریخی بود. در این مطلب گر چه نگاهی به منطقه ۲۰ تهران خواهیم داشت اما نباید از نطر دور داشت که منطقه ۲۰ تهران همان جایی است که ما آن را با نام شهر ری می شناسیم.

وسعت منطقه ۲۰ تهران

مساحت منطقه ۲۰ تهران ۱۷۶ کیلومتر مربع است. از این مساحت ، ۲۳ کیلومتر مربع آن در داخل محدوده منطقه ۲۰ و ۱۵۳ کیلومتر آن در حریم شهر تهران قرار دارد.

جمعیت منطقه ۲۰ تهران

جمعیت منطقه ۲۰ تهران براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ، ۳۴۰٬۸۶۱ نفر است. از این جمعیت ۱۷۰٬۸۵۹ مرد و ۱۷۰٬۰۰۲ زن هستند.

محلات منطقه ۲۰ تهران

محلات منطقه ۲۰ تهران آیینه شهر ری هستند. برخی از این محلات مانند محله ابن بابویه تاریخچه شهر ری را در خود جای داده اند و برخی از محلات دیگر منطقه ۲۰ دارای تاریخی جدیدتر هستند.

ابن بابویه

محله ابن بابویه شهر ری یکی از قدیمی ترین محلات شهر تهران است. نام محله ابن بابویه از نام آرامگاه و آرامستان ابن بابویه گرفته شده است. آرامگاه ابن بابویه جزو قدیمی ترین آرامستان های شهر تهران است که دارای ارزش تاریخی خاصی است و بسیاری از مشاهیر ایران ، از جمله شیخ صدوق ، غلامرضا تختی ، رجبعلی خیاط و رکن الدین مختاری در گورستان ابن بابویه مدفون شده اند. این محله در دهه های گذشته بافت تاریخی خود را از دست داده و تبدیل به محله ای با سازه های جدید شده است.

استخر

محله استخر شهر ری یکی از محلات منطقه ۲۰ تهران است که با محلات علائین ، اقدسیه ، هاشم آباد ، فیروز آبادی و سرتخت مجاورت دارد.

اقدسیه

محله اقدسیه شهر ری جزو محلات منطقه ۲۰ تهران است. محله اقدسیه گذرگاه و معبر شهر ری به ورامین است و سه راه مشهور ورامین در محله اقدسیه قرار دارد. این محله با محلات علائین، ظهیرآباد، فیروزآبادی، سرتخت و ابن بابویه مجاورت دارد.

بهشتی

محله بهشتی یکی از محلات منطقه ۲۰ تهران است. این‌محله در جنوب خیابان رجایی و بلوار شهرداری قرار دارد و جزو محلات جنوب غرب شهر ری است.

تقی آباد

محله تقی آباد شهر ری در جنوب عرب شهر ری و در مسیر شهر ری به ورامین قرار دارد.

جوانمرد قصاب

محله جوانمرد قصاب یکی از محله های مشهور منطقه ۲۰ تهران است. نام این محله از شخصیتی نیمه افسانه ای به نام ابوالعباس قصاب آملی گرفته شده است. بقعه ابوالعباس قصاب آملی هم اکنون شهر تهران وجود دارد. محله جوانمرد قصاب با محلاتی از مناطق ۱۶ و ۲۰ به نام های یخچی آباد ، دولت آباد ، علی آباد جنوبی ، تختی ، شهادت حمزه آباد و دیلمان مجاور است.

حمزه آباد

محله حمزه آباد در منطقه ۲۰ شهرداری تهران واقع شده و در میان معابر بزرگی چون خیابان رجایی ، بلوار شهرداری ، خیابان کمیل و بزرگراه کریمی محدود شده است. محله حمزه آباد همچنین با محلات فیروز آبادی ، محله شهید آوینی ، محله سرتخت ، محله جوانمرد قصاب ، محله بهشتی و محله دیلمان مجاورت دارد.

دولت آباد

محله دولت آباد شهر ری از جمله محلات به نام و قدیمی منطقه ۲۰ شهرداری تهران است. گفته اند که شعاع السلطنه در اواخر صفویه و اوایل دوران قاجار در این منطقه بوده است. دولت آباد دارای آثار تاریخی چون قلعه دولت آباد و بقاع متبرکه امامزادگان ابراهیم و اسماعیل است که نشان از قدمت تاریخی این محله دارد. در سال ۱۳۵۰ شهرکی در این محله ساخته شد که نام آن را شهرک دولت آباد گذاشتند. برای این شهرک سیستم فاضلاب تعبیه شد و شهرک دولت آباد اولین جایی در تهران است که دارای سیستم فاضلاب بود.

دیلمان

محله دیلمان شهر ری جزو محلات منطقه ۲۰ تهران است. محله دیلمان در میان معابر فداییان اسلام، کمیل ، یزدان خواه و بزرگراه کریمی محدود شده است. محله دیلمان با محلاتی مانند محله ‌جوانمرد قصاب، محله محله حمزه آباد، محله فیروزآبادی، محله منصوریه منگل و محله ابن بابویه مجاورت دارد.

سرتخت

محله سرتخت یکی از محلات منطقه ۲۰ تهران است که در میان معابر قم ، کمیل ، بلوار مدرس ، میدان و خیابان شهدای شاملو محدود شده است. بازار تاریخی ری در محله سرتخت قرار دارد کاروانسرای شاه عباسی نیز از دیگر اماکن‌تاریخی محله سرتخت است.

سیزده آبان

محله سیزده آبان یکی از محلات شهر ری است که در منطقه ۲۰ تهران قرار دارد. این‌محله در میان خیابان شهید رجایی ، بلوار رسولی و اتوبان آزادگان محدود شده است.

شهادت

محله شهادت در دوران قاجار دارای کشت و زرع وسیعی از انواع غلات بود. در دوران پهلوی اول با ساخته شدن کارخانه های سیمان و چرم سازی و سنگبری، این محله چهره ای صنعتی به خود گرفت. نیاز به باروت برای انفجار و تهیه سنگها برای تولید سیمان ، باعث شد بخشی از اهالی این‌محله به شغل تولید باروت روی آورند و نام محله ، به نام محله باروت کوبی تغییر کند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، اهالی این محله ۲۵۰ شهید تقدیم انقلاب کردند و نام محله ، به نام شهادت مشهور شد.

ظهیر آباد

محله ظهیر آباد ، روستایی از توابع بخش جواد آباد شهرستان ورامین است که در منطقه ۲۰ تهران قرار دارد‌. محله ظهیر آباد در میان معابر ابن بابویه، بزرگراه کریمی و بزرگراه تهران ورامین محدود شده است.

علایین

محله علائین از محلات منطقه ۲۰ تهران است. این محله در میان بزرگراه تهران – ورامین، خیابان بیات، خیابان میثم شمالی و میدان معلم و خیابان کریمی شیرازی محدود شده است. محله علائین با محلاتی چون محله ‌هاشم آباد، محله ظهیرآباد، محله تقی آباد و محله اقدسیه مجاور است.

فیروزآبادی

محله فیروزآبادی از محلات منطقه ۲۰ تهران است و با محلاتی چون محله حمزه آباد، محله دیلمان، محله ظهیرآباد، محله اقدسیه، محله ابن بابویه و محله سرتخت مجاورت دارد. بیمارستان فیروز آبادی در محله فیروز آبادی قرار دارد‌.

مراکز خرید منطقه 20 تهران

بازار ری

بازار الماس ری

مجتمع تجاری کوه نور

پاساژ محمود

مرکز خرید قائم

مرکز خرید مهدی

بازار آرین مال

مراکز درمانی منطقه 20 تهران

بیمارستان هفت تیر

بیمارستان فیروز‌آبادی

درمانگاه شهید نبوی

کلینیک شهید سلیمانی

درمانگاه خیریه ارشاد

درمانگاه فرهنگیان

خانه بهداشت شهید نیک نژاد

گفتار درمانی نویان

مرکز جراحی‌های محدودیت حضرت فاطمه زهرا(س)

مدارس منطقه 20 تهران

1 دانشگاه پیام نور

2 دانشگاه علمی کاربردی

3 دانشگاه آزاد

4 مجتمع فنی دارالفنون

5 مجتمع آموزشی حکمت نبوی

6 سرای محله ولی آباد

7 آموزشگاه هنرمندان راگا

8 فرهنگسرای ولاء

9 خانه فرهنگ محله دولت‌آباد

10 خانه فرهنگ معراج

11 خانه فرهنگ مشارکتی گلستان ری

12 مرکز آموزش اوتیسم نویان

13 دبیرستان شهید بهشتی

14 دبیرستان باقر العلوم

15 دبیرستان دکتر حسابی

16 آموزشگاه راه امید

17 دبیرستان کشاورز

مراکز طبیعت‌گردی منطقه 20 تهران

آتشکده‌ی بهرام

آرامگاه بی بی شهربانو همسر امام سوم شیعیان

چشمه‌‌ی علی

نقش برجسته‌ی فتحعلی شاه

تالاب بی‌نظیر عشق آباد

بقعه‌ی جوانمرد قصاب

قلعه‌ی کامین

آب انبار آراد

قلعه گبری

دژ اشکان

برج یزید

زندان هارون‌الرشید

حرم حضرت عبدالعظیم

بازار ری

5/5 - (2 امتیاز)
منطقه 21 تهران
منطقه 22 تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست