1. صفحه اصلی
  2. مناطق تهران
  3. منطقه 21 تهران
منطقه 21 تهران

منطقه 21 تهران

منطقه 21 تهران یکی از مناطق غربی شهر تهران است. منطقه 21 تهران در امتداد جنوبی منطقه 22 تهران و در معبر ورودی و خروجی شهر تهران به استان های همجوار تهران مانند البرز و شهریار قرار دارد. منطقه 21 را می توان ورودی غربی شهر تهران نام برد. در گذشته تنها مسیرهای ورودی به شهر تهران از این منطقه عبور می کردند. جاده قدیم کرج ، بزرگراه شهید لشگری ( جاده مخصوص کرج ) و اتوبان تهران کرج ، اتوبان شهید فهمیده ، اتوبان ها و ورودی های اصلی شهر تهران از سوی غرب کشور بودند. بعدها با احداث دو خط ورودی دیگر اتوبان شهید خرازی و بزرگراه شهید همدانی ، دو ورودی دیگر از طریق منطقه 22 به تهران افزوده شد.

موقعیت منطقه 21 تهران در میان مناطق دیگر

منطقه 21 تهران در میان مناطق 5 ، 22 ، 9، 18 و شهر شهریار محدود شده است. منطقه بیست و یک از غرب با منطقه 9 ، از شمال با مناطق 5 و 22 ، از جنوب با منطقه 18 و از غرب و جنوب غربی با شهریار مجاورت دارد. منطقه 21 نه تنها ورودی استان البرز به تهران است ، بلکه ورودی شهرستان شهریار به تهران نیز منطقه 21 تهران است. منطقه 21 تهران از شمال به اتوبان شهید فهمیده و از جنوب به بزرگراه فتح محدود می شود.

تاریخچه منطقه 21 تهران

منطقه 21 تهران گر چه زمان زیادی نیست که وارد محدوده شهر تهران شده است ، اما به لحاظ سابقه سکونت تاریخی منطقه ای جدید نیست. در گذشته منطقه 21 تهران جزو اراضی روستای کن بود. مجاورت با روستای تاریخی کن و رودخانه کن و مسیر قدیمی تهران به شهرهای غربی مانند قزوین ، منطقه 21 تهران را گذرگاه تهران به قزوین و شهرهای همجوار کرده بود. وجود کاروانسرای سنگی وردآورد نشان می دهد ، منطقه 21 تهران از گذشته های بسیار دور نیز ورودی تهران بوده است. اگر شهریار معبر میان قزوین و شهر ری بود ، کاروانسرا سنگی وردآورد ، معبر قزوین به تهران بود. همجواری منطقه 21 تهران به عناصر طبیعی و تمدن ساز مانند رودخانه کن ، قلعه چیتگر ، دشت شهریار ، کاروانسرای سنگی ، قلعه حسن خان ، دشت ملارد و مسیر تپه واوان ، این منطقه را در معبر این عناصر به شهر تهران قرار می داد. این موقعیت سوق الجیشی به هیچ عنوان قابل اغماض و چشم پوشی نیست.

شکل گیری منطقه 21 تهران

در دوران پهلوی اول طرح جامع تهران – فرمانفرما ، منطقه 21 را منطقه ای در حریم شهر تهران و منطقه ای خدماتی برای شهر تهران در نظر گرفته بود. به همین دلیل بسیاری از کارخانه جات و کارگاه های تولیدی تهران در این منطقه احداث شد. نیاز این کارخانه جات و کارگاه های تولیدی به منابع انسانی جمعیت این منطقه را افزایش داد. منطقه 21 تهران تا مدتها در حریم شهر تهران باقی ماند. در همین ایام قطعاتی از زمینهای منطقه 21 به دلیل قیمت ارزان در اختیار دستگاه ها و اداره جات مختلفی مانند شرکت نفت ، دادگستری ، نیروی هوایی و نهادهای دیگر قرار گرفت و شهرک هایی در نقاط مختلف این منطقه ساخته شد. این ساخت و سازها ، هسته اولیه شکل گیری منطقه ای مسکونی را در غرب تهران شکل داد. در اواخر پهلوی دوم و به خصوص پس از انقلاب منطقه 21 تهران به طور رسمی پای به محدوده شهر تهران گذاشت و تبدیل به منطقه ای مستقل گردید.

جمعیت منطقه 21 تهران

جمعیت منطقه 21 براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ، ۱۶۲٬۶۸۱ نفر است. از این جمعیت ۸۲٬۰۱۴ مرد و ۸۰٬۶۶۷ زن هستند.

وسعت منطقه 21 تهران

وسعت منطقه 21 تهران 56 کیلومتر مربع است.

شهرداری منطقه 21 تهران

آدرس و شماره تماس منطقه 21 تهران
اتوبان کرج-تهران؛ تهرانسر میدان کمال الملک نبش کوچه یکم
شماره تماس منطقه 21 تهران
44562761

محلات منطقه 21 تهران

استقلال-دانشگاه

باشگاه نفت

محله تهرانسر

محله تهرانسر از بزرگترین و مشهورترین محله های منطقه 21 تهران است. در زمان ناصرالدین شاه منطقه تهرانسر شکارگاه سلطنتی و متعلق به خانواده فرمانفرما بود. در این محله چشمه ای وجود داشت که باعث آبادانی این منطقه بود. فردی به نام خلیل معنوی این چشمه را از خانواده فرمانفرما به مبلغ سیزده هزار تومان خریداری کرده و با سکونت چندین خانواده از اهالی همدان و تویسرکان زمین های بسیاری را در این منطقه به زیر کشت برده و تصاحب می کند. در دهه 30 شرکت تعاونی مسکن شرکت نفت ، پروژه ای مسکونی را در تهرانسر احداث می کند. برای احداث این پروژه یک میلیون متر مربع از این زمین ها از خلیل معنوی خریداری شده و پروژه در آن آغاز به کار می کند. نام این پروژه را تهرانسر می گذارند و این نام تا کنون نیز روی این منطقه باقی مانده است. محله تهرانسر امروز به چهار محله تهرانسر شرقی ، تهرانسر غربی ف تهرانسر شمالی و تهرانسر مرکزی تقسیم شده است.

تهرانسر شرقی

محله تهرانسر شرقی در بین معابری چون بلوار شاهد ، بزرگراه فتح ، خیابان مروارید و بلوار گلها محدود شده است.

تهرانسر شمالی

محله تهرانسر شمالی محله ای از محلات تهرانسر است که میان معابر بزرگراه فتح ، بزرگراه لشگری ، بلوار گلها و رودخانه کن محدود شده است.

تهرانسر غربی

محله تهرانسر غربی یکی از محلات تهرانسر در منطقه 21 تهران است که میان معابری چون بزرگراه آزادگان ، بلوار یاس ، بلوار اصلی تهرانسر و خیابان شاهد محدود شده است.

تهرانسر مرکزی

تهرانسر مرکزی در مرکز محله تهرانسر قرار دارد و بخش های اصلی تهرانسر در این محله قرار دارد. بلوار اصلی تهرانسر و بازارهای اصلی تهرانسر در این محله واقع شده اند.

شهرک پاسداران

شهرک پاسداران به دلیل هویتی و جغرافیایی جزو محله تهرانسر بوده که از شمال به بلوار لاله از جنوب به بلوار شاهد ، از غرب به خیابان نفت و از شرق به بلوار گلها محدود می شود.

شهرک استقلال

شهرک استقلال یکی از محلات منطقه 21 است که در غرب اتوبان آزادگان قرار گرفته است. محله شهرک استقلال از جمله محلاتی است که بافت صنعتی آن بر بافت مسکونی غلبه دارد و بسیاری از کارخانه جات و شرکت ها در این محله احداث شده و یا دفاتری در این محله دارند.

شهرک آزادی

شهرک آزادی شمالی ترین محله منطقه 21 تهران است که از طریق شهرک صدرا با منطقه 22 تهران مجاورت دارد. شهرک آزادی در بین معابر بزرگی چون اتوبان آزادگان ، اتوبان شهید فهمیده ، اتوبان لشگری و بلوار شیشه مینا محصور شده است. شهرک آزادی جزو محلاتی است که تاریخچه آن به احداث مجتمع فرهنگیان در زمینهای این محله در دهه 40 و 50 بازمی گردد و پس از شهرک فرهنگیان ، توسعه این محله آغاز شد.

شهرک دریا

شهرک دریا نیز از جمله محلاتی است که به لحاظ هویتی و جغرافیایی جزو محله تهرانسر محسوب می گردد. این محله از شمال به بلوار یاس ، از جنوب به بزرگراه فتح ، از غرب به اتوبان آزادگان و از شرق به خیابان مروارید محدود می شود.

شهرک شهرداری

محله شهرک شهرداری از جمله محلات جدید منطقه 21 تهران است. این محله از شمال به اتوبان شهید فهمیده ، بلوار چهل و هفتم و بلوار چهل و نهم محدود شده است. این محله در کنار محله چیتگر و غزالی قرار دارد.

غزالی

محله شهرک سینمایی یادآور یکی از زیباترین سریال های تاریخ سینمای ایران به نام هزار دستان است. شهرک سینمایی غزالی توسط کارگردان فقید سینمای ایران ، علی حاتمی برای ساخت سریال هزاردستان در دهه شصت ساخته شد. در گذر زمان با رشد و توسعه تهران این محله نیز به محلات مسکونی تهران افزوده شده و تبدیل به محله ای مسکونی گردید.

ورد آورد

محله ورد آورد با نام یکی از آثار تاریخی شهر تهران با نام کاروانسرا سنگی گره خورده است. محله وردآورد غربی ترین محله تهران است. در گذشته آخرین اتراق گاه مسافران شهرهای غربی برای رسیدن به تهران ، کاروانسرا سنگی بود. این محله در میان اتوبان های شهید فهمیده و بزرگراه لشگری محدود شده است و مرز غربی تهران با استان البرز را تشکیل می دهد.

چیتگر

محله چیتگر یکی از محلات غربی منطقه 21 تهران است. محله چیتگر در زمره محلاتی است که نام آن از یکی از بزرگترین بوستان های جنگلی تهران به نام پارک چیتگر گرفته شده است. محله چیتگر از گذشته های دور محل سکونت بوده است و بزرگترین نشانه به جا مانده از سکونت در محدوده چیتگر قلعه چیتگر است. قلعه چیتگر ، امروز به دلیل رها شدن در حال ویرانی است. محله چیتگر به دلیل مجاورت با پارک چیتگر دارای آب و هوای مطلوبی برای زندگی است. این محله خود به دو محله چیتگر شمالی و جنوبی تقسیم می شود که توسط بزرگراه شهید لشگری به دو محله شمالی و جنوبی تقسیم شده است.

5/5 - (3 امتیاز)
منطقه 19 تهران
منطقه 20 تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست