1. صفحه اصلی
  2. مناطق تهران
  3. منطقه 22 تهران
منطقه 22 تهران

منطقه 22 تهران

منطقه 22 آخرین منطقه ای است که در شهرداری تهران ایجاد شد. شهرداری منطقه 22 در سال 1379 تاسیس شد. منطقه 22 در گذشته جزو حریم شهر تهران بود و تنها در چند نقطه از این منطقه ساخت و سازهای مسکونی دیده می شد. در طرح های تفصیلی گذشته منطقه 22 به عنوان قطب گردشگری و رفاهی شهر تهران در نظر گرفته شده بود. توضیح داده خواهد شد که منطقه 22 تهران به دلیل ساخت و ساز بی رویه و احداث برج های بسیار زیاد وضعیتی پیدا کرد که در بسیاری از موارد خود محتاج فضای خدماتی و رفاهی از دیگر مناطق تهران است.

موقعیت جغرافیایی منطقه 22 تهران

منطقه 22 تهران در جنوب رشته کوه های البرز قرار دارد و در بین مناطق شهر تهران بیشترین همجواری با کوه های البرز متعلق به منطقه 22 تهران است. منطقه 22 تهران از رودخانه کن آغاز شده و تا استان البرز در جنوب رشته کوه های البرز امتداد دارد. بخشی از روستای کن ، بوستان لتمان کن ، روستاهای بخش کن مانند سولقان ، سنگان ، رندان ، امامزاده داود ، روستای کیگا وروستای کشار و همچنین روستاهای واریش و وردیچ در حریم منطقه 22 قرار دارند. دو جاده کوهستانی در حریم منطقه 22 قرار دارد که تهران را به بخش کن و روستاهای تابعه آن در داخل رشته کوه های البرز متصل می کند. این موقعیت جغرافیایی ویژه ، منطقه 22 تهران را جزو معدود مناطقی در تهران قرار می دهد که شرایط اکوتوریسم و گردشگری ویژه ای را دارد. منطقه 22 به دلیل نزدیکی به رشته کوه های البرز و قرار گرفتن در ابتدای کریدور هوای تهران از غرب ، دارای آب و هوای مطلوب تری نسبت به مناطق مرکزی و شرقی شهر تهران است. به دلیل همین شرایط ویژه بوده است که از گذشته نیز طرح هایی مانند پارک چیتگر در این منطقه اجرا شد.

تاریخچه منطقه 22 تهران

شهرداری منطقه 22 تهران در سال 1379 تاسیس شد و آغاز به کار کرد ، اما این موضوع نافی تاریخچه کهن منطقه 22 به خصوص ، تاریخچه روستاهای حریم این منطقه مانند کن و سولقان و واریش و وردیچ نیست. تاریخ سکونت در روستاهای سولقان بیش از چند صد سال است. وجود بقاع متبرکه امامزاده داود ، امامزاده قاسم در روستای سنگان و دیگر بقاع متبرکه واقع در این روستاها نشان از تاریخ قدیمی این منطقه دارد. در کنار این موضوع مجاورت با قلعه چیتگر و کاروانسرای سنگی وردآورد موقعیت تاریخی منطقه 22 را نشان می دهد. این منطقه نیز چون منطقه 21 تهران از ورودی های مهم غربی شهر تهران بوده است که بیشتر در میان بومیان البرزی جهت تردد بین شهرهای مجاور از مسیرهای این منطقه استفاده می کردند. در زمان قاجار و پهلوی اول بخش وسیعی از اراضی منطقه 22 تهران ، در مالکیت خاندان فرمانفرما و فیروزگر بود. منطقه 22 در زمان پهلوی بیشتر محدود به محلاتی کم جمعیت بود که در اختیار تعاونی های مسکن قرار گرفت. شهرک دانشگاه شریف از جمله چنین شهرک هایی بود. از دهه پنجاه به بعد با افزایش روند مهاجرت به تهران و توسعه شهر تهران جمعیت منطقه 22 تهران نیز مانند باقی مناطق تهران رو به رشد گذاشت. بخش مهمی از منطقه 22 تا دهه هفتاد در حریم شهر تهران قرار داشت. به دلیل طرح تفصیلی خاص منطقه 22 تهران که بر فضای گردشگری و خدماتی منطقه 22 تهران تاکید می کرد ، کاربری اکثر زمین های منطقه 22 فضای سبز و خدماتی بود. در دهه هفتاد موضوع افزوده شدن منطقه ای جدید به تهران بر سر زبان ها افتاد

وسعت منطقه 22 تهران

مساحت منطقه 22 تهران حدود ۶۲۰۰ هکتار است. به دلیل وسعت بسیار زیاد فضای سبز در منطقه 22 حدود ۱۳۰۰ هکتار ، فضای سبز است.

در سال ۱۳۶۵ بود که اولین اقدامات برای توسعه منطقه 22 برای سکونت ۴۰۰ هزار نفر دیده شد، این اقدامات منجر شد که در سال ۱۳۷۱ این منطقه به پهنه قانونی شهر تهران اضافه شود، پس از چندین سال در سال ۱۳۷۹ اولین طرح تفصیلی منطقه 22 تهیه شد. این طرح تفصیلی منطقه 22 تهران را برای سکونت ۶۷۵ هزار نفر در نظر گرفته بود. به دلیل وسعت زیاد و پیش بینی جمعیتی اندک این منطقه با این طرح تفصیلی می توانست یکی از بهترین مناطق شهر تهران به لحاظ فضای گردشگری ، رفاهی و خدماتی باشد. به دلیل همین طرح تفصیلی در سال ۱۳۸۱ طرح مجموعه شهری تهران ، ضوابط و قوانین “توقف توسعه سکونت در این منطقه” را ابلاغ نمود.

در سال ۱۳۸۴ الگوی توسعه منطقه نگارش و این منطقه به‌عنوان بخشی با الگوی غالب دانش‌محور و “فراغت‌محور” با سقف جمعیت‌پذیری ۳۵۰ هزار نفر تعیین شد و درنهایت در طرح جامع سال ۱۳۸۷ شهر تهران، با حفظ الگوی غالب دانش‌محور و ‘فراغت‌محور”، گنجایش جمعیت‌پذیری منطقه از ۳۵۰ هزار نفر به “۵۰۰ هزار نفر”، افزایش‌یافت. این اتفاقات سبب شد که هر از چند گاهی برخلاف اصول اولیه طرح تفصیلی ، منطقه 22 در زمانهای مختلف ، افزایش بی رویه جمعیت را تجربه کند. در دهه هشتاد به دلیل فروش بی رویه تراکم سیار در شهر تهران و قابلیت منطقه 22 برای جمعیت پذیری ، این منطقه افزایش ساخت و ساز بی رویه ای را تجربه کرد ، به نوعی که منطقه 22 ظرفیت جمعیتی بالای یک میلیون نفر را در خود به وجود آورد. منطقه 22 با تراکم های فروشی و سیار ، بهشت ساخت و ساز برج های بلند طبقه مسکونی شد و مجتمع ها و برج های بلند بالای سی طبقه در این منطقه ساخته شد.

برخی نام منطقه 22 را برج آباد و یا جرثقیل آباد گذاشته بودند. این ساخت و سازها به حدی بود که پس از مدتی منطقه 22 تهران که قرار بود منطقه ای رفاهی و خدماتی برای شهر تهران باشد در بسیاری جهات مبدل به منطقه ای شد که در برخی موارد ساکنین این برج ها برای تهیه الزامات اولیه زندگی مجبور به رفتن به سایر مناطق می شوند. بسیاری از شهرک های منطقه 22 تهران دارای فضای فرهنگی ، بهداشتی و آموزشی نیستند و ساکنین این مجتمع ها جهت دسترسی به این امکانات می بایست به محلات و یا مناطق مجاور سفر کنند.

املاک منطقه 22

سطح قیمتی املاک منطقه 22 به دلیل قرار گرفتن در سطوح میانی شهر تهران در سطح متوسط است. برخی از محلات منطقه 22 به دلیل رعایت طرح تفصیلی شهر تهران ، دارای فضای بسیار کم جمعیتی است و در مقابل ، برخی از شهرک ها و محلات منطقه 22 تهران دارای تراکم بسیار بالای جمعیتی است. محلاتی مانند محله المپیک ، محله شهرک چشمه ، محله زیبادشت و محله شهرک راه آهن جزو محلاتی هستند که کمتر برج و باروها در آن ها ساخته شده است و برخی از این محلات مانند شهرک شهید باقری و دریاچه چیتگر محلاتی بسیار متراکم بوده و بیشتر مورد توجه دوستداران زندگی در برج ها هستند.

پارک‌های منطقه 22 تهران

منطقه 22 به دلیل تصریح طرح تفصیلی بر تراکم پایین جمعیتی و وجود فضای گردشگری ، دارای پارک ها و بوستان های متعدد و بسیاری است که در برخی از موارد این بوستان ها و پارک ها جزو بزرگترین پارک های شهر تهران هستند.

بوستان جوانمردان ایران

دریاچه چیتگر

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی خرگوش دره

باغ ملی گیاه شناسی

شهربازی هزارویک شهر

پارک جنگلی لتمال کن

پارک جنگلی وردآورد

پارک آبی او پارک

پارک آبشار تهران

مراکز خرید منطقه 22 تهران

در منطقه 22 تهران بزرگترین مگامال ها و مراکز خرید تهران تجمع کرده اند. نام برخی از این مگامال ها در میان بزرگترین مگامال ها و مراکز خرید تهران و حتی خاورمیانه وجود دارد.

ایران مال

بام لند چیتگر

رزمال

مجتمع تجاری اداری طوبی خرید

مرکز خرید تهران مال

مجتمع گلستان خیام

فروشگاه افق کوروش

فروشگاه شهر ارگانیک

سرزمین کودک آفتاب

مراکز درمانی منطقه 22 تهران

درمانگاه های منطقه 22 جزو بهترین درمانگاه های سطح تهران هستند. به دلیل تراکم جمعیتی و سطح مناسب زندگی مردم در منطقه 22 درمانگاه های بسیاری در این منطقه در سالیان اخیر ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

پلی کلینیک فیاض بخش

درمانگاه المپیک

درمانگاه اقاقیا

درمانگاه تختی

درمانگاه المهدی

درمانگاه امام رضا(ع)

درمانگاه ایرانیان

درمانگاه دکتر قره باغی

درمانگاه خاتم الانبیا

درمانگاه خیریه ی ایران خودرو

درمانگاه دکتر مستوفی

درمانگاه دکتر فرشید

درمانگاه شهاب

درمانگاه رازی

درمانگاه شفا

درمانگاه صدرا

درمانگاه شهرک راه آهن

درمانگاه شهید باقری

درمانگاه گلچین

درمانگاه کیمیا

درمانگاه و کلینیک ارم

سینما‌های منطقه 22 تهران

منطقه 22 گرچه سابقه زیادی در ساخت سالن های سینما ندارد ، اما این منطقه به دلیل وجود مگامال ها و مراکز خرید بسیار زیادی که در سال های اخیر در آن ساخته شده است به لحاظ وجود سالن های سینما در وضعیت مناسبی قرار دارد.

سینما ایران مال

سینما دهکده

سینما جوان مردان

سینما مگامال

سینما کوروش

سینما بهمن

سینما مرکزی

سینما قدس

سینما شاهد

سینما عصر جدید

سینما ماندانا

سینما فرهنگ

سینما سپیده

سینما ایران

محلات منطقه 22 تهران

محلات منطقه 22 جزو محلاتی هستند که عمدتا از دهه پنجاه به بعد در فضای شهر نشینی شهر تهران قرار گرفتند. این محلات به طور عمده بستر فضای صنعتی و خدماتی در منطقه 21 و برخی از محلات منطقه 22 و همچنین وجود برخی عناصر تفریحی و ورزشی مانند استادیوم آزادی و دریاچه چیتگر و پارک چیتگر توسعه یافتند.

دهکده المپیک

محله دهکده المپیک محله ای بود که تاریخچه آن با نام بازی های آسیایی 1974 تهران گره خورده است.
در دهه 40 مسابقات آسیایی در شهر تهران برگزار می‌شود. بعد از جنگ جهانی دوم ، مسابقات آسیایی تهران، بزرگترین رویداد ورزشی در سطح آسیا بود و تعداد شرکت کنندگان و میهمانان این مسابقات بسیار زیاد بود. برگزار کنندگان مسابقات جهت برگزاری هرچه بهتر مسابقات آسیایی تهران ، اقدام به ساخت اماکنی جهت سکونت ورزشکاران و داوران مسابقات می کنند. یکی از بزرگترین این مجموعه ها دهکده ای در کنار رودخانه کن بود که با نام دهکده المپیک ساخته شد و بعدها با زمین های مجاور خود نام محله دهکده المپیک را به دوش کشید. دانشکده علوم اجتماعی و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در این محله وجود دارد.

محله زیبادشت

محله زیبادشت یکی از محلات خوش آب و هوای منطقه بیست و دو تهران است. در گذشته این منطقه جزو محله سیاه دشتک منطقه کن بوده است.  بخشی از اراضی سیاهدشتک کن طبق مصوبۀ مجلس شورای اسلامی، به قطعات مسکونی و به مساحت ٢٠٠ متر مربع خرد شده و به عنوان جایگزین به مالکین اراضی متصرفی کارخانه سیمان ری داده شد. این اقدام آغاز روند ساخت و ساز شهری در این محله بود که بعدها به دلیل زیبایی های این محله ، نام محله زیبادشت بر روی آن گذاشته شد.

محله زیبادشت شمالی
زیبادشت جنوبی

شهرک صدرا

شهرک صدرا یکی از محلات منطقه بیست و دو تهران است. محله شهرک صدرا از سرسبزترین و کم تراکم ترین محلات شهر تهران است که در جنوب میدان المپیک قرار دارد. نام محله شهرک صدرا از نام امام موسی صدر گرفته شده است. در محله شهرک صدرا چندین بلوک ساختمانی وجود دارد که با تراکم بسیار پایین این محله محیطی دنج و زیبا را برای سکونت رقم زده است. از مهمترین اماکن این محله می توان به وجود مجموعه ورزشگاه آزادی در این محله اشاره کرد.

شهرک گلستان

شهرک گلستان یکی از محلات خوب منطقه ۲۲ تهران است که نام قدیمی آن شهرک راه آهن بود. امروزه نیز بیشتر مردم این محله را با نام شهرک راه آهن می شناسند. محله شهرک راه آهن به دلیل مجاورت با دریاچه چیتگر و پارک چیتگر یکی از خوش آب و هواترین محلات شهر تهران بود ، اما با ساخت و ساز های بی رویه ای که در سال های اخیر در محدوده دریاچه چیتگر رقم خورد ، تراکم جمعیتی در محله شهرک گلستان تغییر کرد. محله شهرک گلستان در مجاورت بزرگترین تفرجگاه شهر تهران ، مجموعه دریاچه چیتگر و پارک چیتگر قرار دارد و به همین دلیل هنوز توانسته رتبه مطلوب خود را برای سکوت نگه دارد. از اماکن و مراکز خرید مجاور این محله می‌توان به مرکز خرید طوبی واقع در بلوار کوهک نزدیک به ایستگاه مترو چیتگر، مرکز خرید مالمون ، مرکز خرید گلستان  ، مرکز خرید باران واقع در میدان اتریش ، مجتمع تجاری تفریحی تهران مال تقاطع بلوار امیر کبیر و کاج ، اشاره کرد.

شهرک گلستان شرقی
شهرک گلستان غربی

شهرک دانشگاه شریف

محله شهرک دانشگاه شریف یکی از محلات منطقه بیست و دو تهران است. محله شهرک دانشگاه شریف را می توان شمال غربی ترین محله تهران در نظر گرفت. در سال ۱۳۵۲ بخشی از اساتید و کارکنان دانشگاه صنعتی شریف تصمیم گرفتند که جایی خارج از شهر تهران را جهت سکونت خود و خانواده هایشان انتخاب کنند. شمال وردآورد محلی مناسب برای این کار بود. پس از ساخته شدن واحدهای مسکونی کارکنان دانشگاه شریف ، تا مدت ها تنها ساکنین این بخش از شهر همان کارکنان دانشگاه شریف بودند. در دهه هفتاد به بعد بود که با ورود انبوه سازان به این منطقه چندین شهرک نیز در کنار شهرک دانشگاه شریف ساخته شد و این محله ، مبدل به محله ای بزرگ شد.

آزاد شهر – پیکان شهر

محله پیکان شهر ، جزو محلات منطقه بیست و دو تهران است. پس از راه اندازی کارخانه ایران خودرو ، نیاز کارکنان این کارخانه بزرگ به نیروی انسانی رو به فزونی گذاشت. منطقه ای در مجاورت کارخانه ایران خودرو برای این منظور در نظر گرفته شد و واحدهایی برای کارکنان شرکت ایران خودرو ساخته شد. نام این محله جدید محله پیکان شهر گذاشته شد. این محله در گذر زمان تبدیل به یکی از محلات دنج غربی شهر تهران شد. مجاورت با پارک چیتگر و بودن در ابتدای کریدور ورودی هوای تهران ، آب و هوای خوبی را برای این محله رقم زده است. از جمله اماکن شاخص این محله می توان به باغ گیاه شناسی و موزه گیاه شناسی اشاره کرد.

شهرک شهید باقری

شهرک شهید باقری منطقه ۲۲ تهران جزو محلاتی است که به صورت شهرک ساخته شده است. شهرک شهید باقری در دو فاز ساخته شد. فاز اولیه شهرک شهید باقری در قالب ساختمان هایی با چهار طبقه ، بدون آسانسور و شش طبقه با آسانسور ساخته شد و در فاز دوم برج های شهرک شهید باقری ساخته شد. در ابتدا زمین های این شهرک در تملک تعاونی مسکن سپاه بود. اما در مرور زمان امتیاز برخی از برج های سماء شهرک شهید باقری این زمین ها به بخش خصوصی واگذار شد که بخشی در تملک تعاونی مسکن آتش نشانی و بخشی دیگر در تملک تعاونی نظام پزشکی درآمد. شهرک شهید باقری دارای دو بافت قدیمی چها و شش طبقه و بافت برج ساز در برج های سفید شهرک شهید باقری و برج های سماء شهرک شهید باقری است. این شهرک در کنار آبشار تهران قرار داشته و ویوی بسیار خوبی به دریاچه چیتگر دارد. نزدیکی به آبشار تهران ، دریاچه چیتگر ، بیمارستان تریتا ، بیمارستان پرفسور سمیعی آذر و ایران مال جزو محاسن این شهرک است.

شهرک نمونه

شهرک نمونه جزو شهرک های قدیمی منطقه ۲۲ تهران است. واحدها و زمین های شهرک نمونه سپاه ، در ابتدا توسط تعاونی نمونه رسا ساخته شد و در اختیار اعضای این تعاونی مسکن قرار گرفت. شهرک نمونه در دو فاز ساخته شد و جزو معدود شهرک های تعاونی ساز در منطقه ۲۲ تهران است که واحدهای آن متراژهای زیر هشتاد متر دارند. این شهرک دارای امکانات رفاهی مناسبی است و دسترسی های بسیار خوبی به شریان های اصلی شهر تهران ، مانند بزرگراه حکیم و بزرگراه شهید خرازی دارد.

5/5 - (3 امتیاز)
منطقه 20 تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست