1. صفحه اصلی
  2. مناطق تهران
  3. منطقه 5 تهران
منطقه 5 تهران

منطقه 5 تهران

منطقه 5 تهران یکی از مناطق شمال غربی شهر تهران و پیوسته به رشته کوه های البرز است. به دلیل مجاورت رشته کوه البرز با منطقه پنج ، این منطقه دارای آب و هوایی مطلوب جهت سکونت و گردشگری است و به همین دلیل منطقه پنج جزو مناطق زیبا و گردشگری شهر تهران محسوب می گردد. منطقه پنج تهران دارای وسعت و جمعیت بسیاری است ، چرا که این منطقه از دیر باز دارای ظرفیت های بسیاری به لحاظ گردشگری و سکونت بوده است.

معرفی جغرافیای منطقه پنج تهران

منطقه پنج تهران شمال غربی ترین منطقه تهران است که از شمال به رشته کوه های البرز ، از جنوب به جاده مخصوص کرج ، از شرق به خیابان آیت الله کاشانی و از غرب به رودخانه کن منتهی می گردد. منطقه پنج تهران دارای حریم گسترده ای در شمال منطقه و در دل رشته کوه های البرز است و به دلیل همین موقعیت ممتاز دارای ظرفیت گردشگری منحصر به فردی است. رود دره کن که جزو بزرگترین رود دره های تهران است از منطقه پنج عبور می کند و پس از عبور از منطقه پنج به مناطق بیست و یک و هجده می رسد.

املاک منطقه پنج

خرید و فروش املاک در منطقه پنج سال ها است که دارای رونق خاصی در میان مناطق دیگر تهران است. املاک منطقه پنج به دلیل وسعت بسیار زیاد منطقه و همچنین تنوع املاک آن در سالیان اخیر جاذبه ای خاص را برای خریداران املاک این منطقه داشته است. منطقه پنج همیشه در میان مناطق تهران در ساخت و احداث املاک لوکس جزو مناطق پیشرو است. شهرک هایی مانند اکباتان ، آپادانا ، شهر زیبا ، شهرک دهکده المپیک جزو اولین مدل های ساخت شهرک های آپارتمانی در دهه چهل و پنجاه بودند. دلایل مختلفی برای این رونق وجود دارد. منطقه پنج به دلیل قرار گرفتن در ابتدای کریدور ورودی هوای تهران دارای آب و هوای بهتری نسبت به مناطق مرکزی و شرقی تهران است. همچنین مجاورت با رشته کوه البرز و تراکم پایین تر ساخت و ساز از دلایل آب و هوای خوب این منطقه است. همچنین منطقه پنج دارای امکانات رفاهی بسیار مناسبی در میان مناطق دیگر شهر تهران است. وجود شریان های اصلی شهر در این منطقه و همچنین امکانات ورزشی و درمانی و تجاری بسیار خوب در منطقه 5 ، این منطقه را به یکی از بهترین مناطق تهران جهت سکونت تبدیل کرده است.

جمعیت منطقه 5

جمعیت این منطقه براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ ، ۸۵۶,۵۶۵ نفر است که می توان گفت پس از سال 95 تا کنون به دلیل ساخت و سازهای بسیار زیاد در منطقه 5 جمعیت آن رشد بسیاری کرده است.

مساحت منطقه 5

مساحت منطقه 5 ، 5420 هکتار است و به دلیل این وسعت بسیار زیاد جزو مناطق بزرگ شهر تهران محسوب می گردد.

محلات منطقه پنج

منطقه پنج به دلیل وسعت زیاد محلات زیادی را نیز در خود جای داده است. این محلات عبارنتد از :

آپادانا

شهرک آپادانا جزو شهرک های معروف تهران است که در منطقه 5 تهران قرار دارد. ساخت این شهرک قبل از انقلاب اسلامی توسط بانک رهنی و با همکاری پیمانکاران فرانسوی آغاز شد و به دلیل انقلاب نیمه کاره رها شد. پس از انقلاب بود که بانک مسکن ادامه کار را آغاز کرده و در سال 1363 ، 2901 واحد در شهرک آپادانا تکمیل گردید و به متقاضیان عرضه شد.

اباذر

محله اباذر منطقه 5 تهران جزو محلات بسیار محبوب منطقه 5 تهران است. محله اباذر در زمان بازی های آسیایی تهران در سال 1353 مورد توجه مردم قرار گرفت و ساخت و سازها در این محله از آن زمان رونق بیشتری گرفت تا زمانی که این محله مبدل به یکی از محلات خوب منطقه 5 گردید.

اکباتان

شهرک اکباتان دارای شهرتی بسیار زیاد در بین شهرک های شهر تهران است. ساخت شهرک اکباتان در سال 1345 آغاز شد و در حدود ده سال ساخت آن به طول انجامید. شهرک اکباتان جزو اولین نمونه و مدل شهرک های اروپایی مبتنی بر نوع زندگی شهری و سازه های بتونی بود. از مهمترین ویژگی های شهرک اکباتان می توان به مقاومت سازه های شهرک تا 9 ریشتر زلزله و همچنین عمر مفید 300 ساله شهرک اکباتان اشاره کرد.

المهدی

محله المهدی به دلیل قرار گرفتن در شمال منطقه پنج و در نزدیکی کوه های البرز جرو محلات خوش آب و هوای منطقه 5 است.

اندیشه

محله اندیشه یکی از محلات نسبتا جدید در منطقه ۵ تهران است که در مجاورت منطقه کن و محله قدیمی شهر زیبا قرار دارد و به لحاظ هویتی بیشتر در محله شهر زیبا تعریف می شود.

باغ فیض

محله باغ فیض جزو محلات سرسبز و قدیمی شهر تهران است. محله باغ فیض تا دهه سی روستایی زیبا از اراضی کن بود. وجود قنات ها و باغ های بسیار در باغ فیض این روستا را به یکی از زیباترین و سرسبزترین روستاهای تهران کرده بود. از دهه سی با بعد باغات باغ فیض اندک از بین رفته و جای خود را به ساختمان و آپارتمان داد تا در وضعیت کنونی محله باغ فیض کمتر اثری از باغات سرسبز گذشته باشد.

بهاران

محله بهاران را بیشتر جزو روستای کن می دانند. محله بهاران جزو محلات جدیدی است که از کن جدا شده و خود مبدل به محله ای مستقل شده است. این محله به دلیل نزدیکی با رودخانه و باغات کن از آب و هوای خوبی برخوردار بوده و جزو محلاتی است که برای زندگی ، بسیار پر طرفدار است.

پونک جنوبی

پونک شمالی

محله پونک از جمله روستاهای بسیار زیبای شمال غرب تهران بود. مجاورت با رودخانه دره فرحزاد این محله را پر از پونه کرده بود و به همین دلیل این روستا به پونک مشهور شد. در دهه های سی به بعد روستای پونک با افزایش جمعیت مبدل به محله ای شهر نشین شد و حال و هوای باغات آن از بین رفت. امروزه پونک محله ای بزرگ و خوشنام در منطقه پنج است که با وجود جمعیت بسیار هنوز می توان در برخی از نقاط آن حال و هوای باغات قدیم تهران را یافت.

جنت‌آباد جنوبی

محله جنت آباد تهران جزو محلاتی است که گر چه سابقه ای طولانی در سکونت دارد ، اما سابقه شهر نشینی آن بیشتر متعلق به دهه پنجاه به بعد است‌. جنت آباد را به دلیل آب و هوای بهشتی و باغات و قنات ها و رودخانه های بسیارش جنت آباد نامگذاری کرده بودند.

جنت‌آباد شمالی

جنت آباد شمالی جزئی از محله جنت آباد قدیم است که در بالای اتوبان نیایش قرار دارد و به بلوار سیمون بولیوار می رسد.

جنت‌‌آباد مرکزی

جنت آباد مرکزی جزئی از محله جنت اباد است که ما بین اتوبان شهید همت و اتوبان نیایش قرار گرفته است. در شهر سازی جدید تهران اتوبان های تهران بسیاری از محلات را از یکدیگر جدا کرده است که نمونه بارز این اتفاق محله جنت آباد و سازمان برنامه است که هر کدام به سه محله جداگانه تقسیم شده اند.

حصارک

محله حصارک یکی از محلات قدیمی و با سابقه شمال غرب شهر تهران در منطقه 5 تهران است که سابقه سکونت در آن به دلیل وجود رودخانه حصارک و آب و هوای ییلاقی آن بسیار طولانی است. این محله در شمال بلوار سیمون بولیوار و در مجاورت دانشگاه علوم و تحقیقات قرار داشته و دارای بافتی قدیمی و سنتی است.

سازمان آب

محله سازمان آب از محلاتی است که به دلیل هویتی جزئی از محله شهر زیبای قدیم است. به دلیل وجود اداره و تصفیه خانه شماره دوی سازمان آب تهران ، این محله از شهر زیبا جدا شد و نام سازمان آب را به خود اختصاص داد. بافت مسکونی محله سازمان آب بر خلاف شهر زیبا بافتی مدرن است و آپارتمان سازی در این محله دارای رونق فراوانی است.

سازمان برنامه جنوبی

محله سازمان برنامه یکی از محلات به نام منطقه پنج است که سابقه تشکیل و ساخت و ساز در آن به قبل از انقلاب بازمی گردد. سازمان برنامه و بودجه زمین هایی از این محله را خریداری کرده و برای کارمندان خود واحدهایی را ساخت و نام این محله از همان زمان به سازمان برنامه تغییر کرد.

سازمان برنامه شمالی

محله سازمان برنامه شمالی یکی از محلات سازمان برنامه است که بین اتوبان جکیم و بلوار آیت الله کاشانی قرار دارد.

سازمان برنامه جنوبی

محله سازمان برنامه جنوبی یکی از محلات سازمان برنامه منطقه پنج است که پایینتر از بلوار فردوس غرب ( بلوار ناصر حجازی ) قرار دارد. محلات سه گانه سازمان برنامه نیز به دلیل گذر اتوبان ها از میان این محله ، محله سازمان برنامه را به سه قسمت سازمان برنامه شمالی ، جنوبی و مرکزی تقسیم کرده است. حد فاصل بلوار آیت الله کاشانی تا اتوبان حکیم ، سازمان برنامه شمالی ، حد فاصل بلوار فردوس غرب ( بالوار ناصر حجازی ) تا اتوبان حکیم ، سازمان برنامه مرکزی و جنوب بلوار فردوس غرب را سازمان برنامه جنوبی تشکیل می دهد.

شاهین

محله شاهین قبلا به لحاظ هویتی جزئی از محله جنت آباد بود. بعدها این محله از محله جنت اباد جدا شده و خود نیز به مانند جنت آباد تبدبل به دو محله شاهین شمالی و شاهین جنوبی شده است.

شاهین شمالی

محله شاهین شمالی جزو محله شاهین و در حد فاصل اتوبان همت تا اتوبان نیایش را بلوار شاهین می نامند.

شهر زیبا

شهر زیبا از محلات قدیمی منطقه پنج تهران و در قدیم جزئی از اراضی کن بوده است. بخشی از اراضی محله شهر زیبا به دلیل نزدیکی به استادیوم آزادی و برگزاری بازی های آسیایی 1974 توسط دولت وقت خریداری گردید و آپارتمان هایی در آنجا جهت سکونت ورزشکاران و میهمانان مسابقات ساخته شد. به دلیل استفاده از آجر قرمز رنگ و ساخته شدن آپارتمان های سبک اروپایی به شهر زیبا معروف شد.

شهران جنوبی

محله شهران در مجاورت محله کن قرار دارد و به دلیل نزدیکی به کوه های البرز و باغات زیبای کن ، یکی از محلات پرطرفدار منطقه پنج جهت سکونت است.

شهران شمالی

محله شهران شمالی جزئی از محله شهران است که حد فاصل بلوار آبشناسان تا کوه های البرز قرار دارد و به همین دلیل دارای آب و هوای مطبوعی جهت سکونت است. بزرگترین مرکز تفریحی شهران شمالی پارک کوهسار است که یکی از جاذبه های گردشگری شهر تهران در این محله قرار دارد.

شهرک پرواز

شهرک پرواز محله ای در مجاورت محله شاهین و جنت آباد است. به دلیل ساخت و ساز کارکنان نیروی هوایی ارتش در این محله پس از انقلاب ، نام این محله به شهرک پرواز شهرت یافت.

شهرک نفت

محله شهرک نفت محله ای است که در مجاورت رود دره فرحزاد در سال 1360 تا 1364 توسط کارمندان شرکت نفت ساخته شد و به دلیل سکونت کارمندان شهرک نفت ، این محله نیز به نام شهرک نفت مشهور شد.

فردوس(شرق)

محله بلوار فردوس از محلات قدیمی منطقه صادقیه است که رشد آن از دهه چهل آغاز شد. این محله در قدیم دارای باغات فراوانی بود که پس از رشد ساختمان های این محله باغات بلوار فردوس از بین رفته و جای خود را به آپارتمان ها و ساختمان ها دادند.

فردوس غرب(ناصر حجازی)

بلوار فردوس غرب ( ناصر حجازی ) نیز همراه با بلوار فردوس غرب یک محله را تشکیل می دادند ، اما پس از ساخته شدن اتوبان ستاری بلوار فردوس به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم شده و در سال 1399 نام بلوار فردوس غرب به نام زنده یاد ناصر حجازی به بلوار ناصر حجازی تغییر نام یافت.

کن

محله کن یکی از قدیمی ترین مناطق و محلات شهر تهران است. سابقه سکونت در محله کن به دلیل قرار گرفتن در کنار یکی از بزرگترین رودخانه های تهران ، رود کن ، به هزاران سال می رسد. منطقه کن قدیم بسیار وسیع بود و از صادقیه شروع می شد و تا ورد آورد کرج و از جنوب تا منطقه یافت آباد ادامه داشت. اما با گسترش شهر نشینی محله کن به قسمتی حد فاصل شهران تا بوستان لتمان محدود شد. محله کن یکی از زیباترین محلات شهر تهران نیز بود و همراه با روستاهای اطراف آن بخش کن را تشکیل می دهند.

کوهسار

محله کوهسار همانطور که از نامش بر می آید محله ای کوهستانی در شمال محله شهران است که پارک کوهسار نیز در داخل این محله قرار دارد. محله کوهسار به دلیل تراکم جمعیتی بسیار پایین محله ای بسیار خوب جهت سکونت است.

کوی بیمه

محله کوی بیمه از محلات جنوبی منطقه 5 تهران و در مجاورت محلات اکباتان و شهرک آپادانا قرار دارد. محله کوی بیمه دارای امکانات مناسبی از نظر دسترسی به مترو و حمل و نقل عمومی است. همچنین محله کوی بیمه جزو محلاتی است که دارای امکانات ورزشی و تفریحی مناسبی است و می تواند بسیاری از نیازهای روزمره ساکنین خود را مرتفع کند.

مرادآباد

محله مراد آباد در منتهی الیه شمال تهران و ما بین رود دره فرحزاد و محله حصارک قرار دارد. محله مراد آباد نیز به مانند محلات کن و فرحزاد دارای سابقه ای بسیار طولانی در سکونت است و به دلیل وجود رودخانه قدیم مراد آباد در این محله تپه های مراد آباد دارای باغات بسیار زیبایی بوده که بخشی از این باغات با گسترش شهر نشینی از بین رفته اند.

مهران

محله مهران یکی از محلات دنج و آرام در منطقه صادقیه است. از مشخصات مثبت محله مهران می توان به موقعیت دسترسی مناسب محله مهران به شریان های اصلی مانند اتوبان حکیم ، اتوبان ستاری ، بلوار اشرفی اصفهانی و خیابان آیت الله کاشانی و امکانات مناسب شهری مانند مراکز خرید بزرگ و مراکز خدماتی مانند بیمارستان ها و کلینیک های درمانی مناسب اشاره کرد.

قیمت خانه در منطقه ۵ تهران

قیمت خانه در منطقه ۵ تهران از سطح متوسط قیمت خانه در تهران بالاتر است. منطقه ۵ تهران از جمله مناطق خوب تهران برای زندگی است و به همین دلیل تقاضای زیادی برای خرید خانه در منطقه ۵ تهران وجود دارد. دلایل زیادی برای بالا بودن قیمت خانه در تهران وجود دارد که این دلایل باعث شده است تا قیمت خانه در منطقه ۵ تهران در چندین سال اخیر رشد بسیار خوبی داشته باشد و این منطقه همواره از مناطق رو به رشد تهران باشد. برخی از این دلایل عبارتند از:

امکانات خوب منطقه ۵ تهران‌ برای زندگی
منطقه ۵ تهران امکانات بسیار خوبی را برای زندگی در خود جمع کرده است. وجود فضای سبز مناسب ، امکانات آموزشی بسیار زیاد ، امکانات ورزشی به روز و مدرن و امکانات فرهنگی خوب از جمله مواردی است که می تواند از جمله عناصر شکل دهنده یک منطقه مناسب باشد و منطقه ۵ تهران از این نظر شرایط خوبی را دارد.

مراکز خرید منطقه ۵ تهران
مراکز خرید منطقه ۵ تهران ، از جمله بهترین مراکز خرید تهران هستند. مجتمع تجاری کوروش ، هایپر استار باکری ، مرکز خرید تیراژه، مرکز خرید سمرقند ، مرکز خرید اترک ، مگامال اکباتان ، اشرفی مال و مرکز خرید زندگی از جمله بهترین مراکز خرید منطقه ۵ تهران هستند و وجود این مراکز خرید خوب ، باعث افزایش قیمت آپارتمان در منطقه ۵ است.

دسترسی مناسب
منطقه ۵ تهران از جمله مناطقی است که به دلیل تعدد بزرگراه ها ، از جمله بهترین مناطق تهران از نظر دسترسی است. بزرگراه های شیخ فضل الله نوری ، بزرگراه ستاری ، بزرگراه باکری ، بزرگراه همت ،برگراه حکیم ، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، بزرگراه آبشناسان و بزرگراه آزادگان ، همگی در این منطقه دارای تقاطع ها و دسترسی های بسیار زیادی هستند و می توانند ارتباط این منطقه را با بسیاری دیگر از مناطق دیگر فراهم کنند و به همین دلیل تقاضا برای خرید و فروش خانه در منطقه 5 تهران بسیار زیاد شده است.

جاهای دیدنی منطقه 5 تهران

یکی از دلایل رشد قیمت آپارتمان در محدوده منطقه 5 تهران وجود جاهای دیدنی بسیار زیادی است که در این منطقه وجود دارد. تفرج گاه کن و روستاهای اطراف تهران در این منطقه به آسادگی قابل دسترسی هستند. پارک نهج البلاغه ، پارک جوانمردان ، پارک کوهسار ، پارک چیتگر و دریاچه چیتگر ، پارک کوهسار ، پارک لتمان و بسیاری از جاهای دیدنی تهران در این منطقه متمرکز شده اند.

بافت شهرسازی و تراکم متناسب
منطقه 5 تهران دارای بافت متراکمی از نظر شهر سازی نیست و به دلیل قرار داشتن در محدوده غربی تهران ، از ترافیک کمتری نسبت به بسیاری از مناطق مرکزی تهران برخوردار است. بافت شهرسازی منطقه 5 تهران به دلیل خیابان کشی های مربوط به دهه های 50 و 60 دارای شرایط مناسبی از نظر شهرسازی است و مجموعه این شرایط باعث شده است تا این منطقه کمتر از مناطق مرکز تهران از مشکل ترافیکی در رنج باشد و افرادی که در محدوده های غربی تهران شاغل هستند ، تقاضای بیشتری را برای خرید آپارتمان در محدوده منطقه 5 تهران دارند.
مجموعه شرایط فوق و آب و هوای خوب منطقه 5 تهران باعث شده است که این منطقه در سال های اخیر رشد و توسعه بسیار خوبی را تجربه کنند و به همین دلیل است که تقاضا برای خرید خانه در منطقه 5 بسیار زیاد باشد. این عوامل از مهمترین دلایل رشد قیمت آپارتمان در منطقه 5 تهران در سال های اخیر است.

شهرداری منطقه پنج تهران

شهرداری منطقه پنج تهران یکی از مهمترین و بزرگترین شهرداری های مناطق تهران است که وسعت بسیار زیادی را تحت کنترل دارد.
آدرس و تلفن شهرداری منطقه پنج
فلکه دوم صادقیه ،بلوار آیت الله کاشانی به سمت غرب، نرسیده به اتوبان ستاری ،ابتدای خیابان الهی
شماره تماس :96011111
کدپستی:1471875741
یست آدرس و تلفن شهرداری نواحی منطقه 5 تهران
شهرداری ناحیه یک منطقه 5 تهران
شهر زیبا میدان الغدیر خیابان مخابرات ساختمان شهرداری ناحیه 1
96011703-96011702 کد پستی ناحیه:1477951111
شهرداری ناحیه 2 منطقه 5 تهران
شهر زیبا خیابان شهید احمد کاشانی خیابان شهدای کن پلاک 9 ساختمان شهرداری ناحیه 2
96011620 کد پستی ناحیه:1486954671
شهرداری ناحیه 3 منطقه 5 تهران

بزرگراه شهید اشرفی اصفهانی خیابان ناطق نوری ساختمان شهرداری ناحیه 3
96011630 کد پستی ناحیه:1473155685
شهرداری ناحیه 4 منطقه 5 تهران
بزرگراه آیت الله کاشانی خیابان محرابی خ براتلو جنب تره بار ساختمان شهرداری ناحیه 4
96011640 کد پستی ناحیه:1483914371
شهرداری ناحیه 5 منطقه 5 تهران
بزرگراه آیت الله کاشانی خیابان بهنام خیابان فهیمی انتهای خیابان قیام
96011650 کد پستی ناحیه:1471719891
شهرداری ناحیه 2 منطقه 5 تهران
شهرک اکباتان میدان بسیج ابتدای ورودی ستاری
96011660 کد پستی ناحیه:1396853111
اتوبان همت به سمت غرب خیابان شهید کبیری طامه بعد از 35 متری گلستان خیابان چمران انتهای خیابان چمران بن بست شهرداری
96011672 کد پستی ناحیه:1475885987

5/5 - (4 امتیاز)
منطقه چهار تهران
منطقه ۶ تهران

پست های مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • شاهین بابایی
    بهمن ۲۹, ۱۴۰۰ ۸:۲۳ ق٫ظ

    منطقه ۵ برای زندگی در حال حاضر جزو بهترین محله ها است. هم آب و هوای خوبی داره و هم امکانات خوبی. ترافیک مناطق یک تا سه رو هم نداره

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
خروج از نسخه موبایل