1. صفحه اصلی
  2. مناطق تهران
  3. منطقه ۷ تهران
منطقه 7 تهران

منطقه ۷ تهران

منطقه ۷ تهران یکی از مناطق مرکزی شهر تهران است که دارای بافت سنتی رو به پیشرفت است. منطقه ۷ تهران از مناطق قدیمی شهر تهران است برخی از محلات منطقه ۷ تهران مانند عباس آباد (اندیشه) دارای قدمت سکونتی چندین هزار ساله است. اما قدمت سکونت و شهرسازی تهران در منطقه هفت ، بیشتر مربوط به زمان اواخر دوران قاجار و پهلوی اول است. اما در سال های اخیر منطقه ۷ تهران منطقه ای رو به رشد بوده و تراکم جمعیتی در این منطقه بسیار بالا بود.

موقعیت منطقه ۷ تهران

منطقه ۷ تهران از شمال با مناطق سه و چهار شهرداری تهران ، از جنوب با مناطق دوازده و سیزده تهران ، از غرب با منطقه ۶ تهران و از شرق با منطقه ۸ تهران قرار دارد. مرز شمالی این منطقه بزرگراه رسالت ، مرز شرقی خیابان مجیدیه و سبلان ، مرز جنوبی خیابان های انقلاب و دماوند و مرز غربی آن بزرگراه مدرس و خیابان شهید مفتح قرار دارد. خیابان شریعتی یکی از معابر اصلی و ویژه شهر تهران ، در این منطقه قرار دارد و منطقه ۷ تهران را به دو نیمه شرقی و غربی تقسیم کرده است. قسمت شرقی منطقه ۷ تهران در تهران قدیم شکارگاه و منطقه ای نظامی بوده است و به همین دلیل شهر نشینی در این قسمت چندین سال پس از قسمت غربی آغاز شده است.

املاک منطقه ۷ تهران

املاک منطقه ۷ تهران به لحاظ قیمتی جزو املاک میانی شهر تهران قرار دارند. اکثریت محلات منطقه ۷ تهران به لحاظ ارزش املاک در شهر تهران سطح متوسطی را دارند و این موضوع باعث شده است تراکم جمعیتی در منطقه ۷ تهران بالا رفته و بسیاری از خانواده هایی که به لحاظ سطح زندگی در رده های متوسط و میانی جامعه قرار دارند ، منطقه هفت را به عنوان منطقه سکونت خود انتخاب کنند. در سال های اخیر منطقه ۷ تهران به دلیل احداث اتوبان های بسیار زیاد و همچنین احداث خطوط مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی مناسب ، سرعت رشد بسیار زیادی گرفته است و املاک منطقه ۷ تهران نیز متناسب با این شناخت و دسترسی ها ، رشدی فزاینده یافت.

وسعت منطقه ۷ تهران

وسعت منطقه 7 تهران یک میلیون و پانصد هزار متر مربع است که شامل حدود دو درصد شهر تهران است.

جمعیت منطقه ۷ تهران

جمعیت منطقه 7 تهران براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ ایران، ۳۱۲٬۱۹۴ نفر است که شامل (۱۱۵٬۹۳۰ خانوار) و ۱۵۲٬۰۲۴ مرد و ۱۶۰٬۱۷۰ نفر زن است.

شهرداری منطقه هفت تهران

محلات منطقه ۷ تهران

ارامنه
امجدیه – خاقانی
بهار
خواجه نصیر – حقوقی
خواجه نظام الملک
دهقان – گرگان
سهروردی – باغ صبا
شارق
عباس‌آباد – اندیشه
قصر – حشمتیه
کاج
مجیدیه – دبستان
نظام‌آباد
نیلوفر – شهید قندی

سینماها

سینما تیراژه ۲
سینما سروش
سینما صحرا
سینما پایتخت
مجموعه فرهنگی هنری تهران
ایستگاه‌های مترو

ایستگاه متروی امام حسین
ایستگاه متروی سبلان
ایستگاه متروی شهید بهشتی
ایستگاه متروی شهید قدوسی
ایستگاه متروی شهید مدنی
ایستگاه متروی شهید مفتح
ایستگاه متروی مصلای امام خمینی
ایستگاه متروی سهروردی
ایستگاه متروی شهدای هفت تیر

پارک‌های منطقه ۷ تهران

پارک قیطریه

پارک اندیشه

پارک نامجو

پارک قنبرزاده

پارک مریم

پارک افرا

پارک طالقانی

پارک شهدای صباغچی

پارک مادر

پارک درختی

پارک شریعت

پارک آزادگان

بوستان رسالت

پارک معلم

پارک پرنیان

مراکز خرید منطقه ۷ تهران

فروشگاه یاس

تیراژه

زعفرانیه

اندیشه

بهار

نگین

زمرد

روشن

مراکز درمانی منطقه ۷ تهران

ارتش 502

آراد

امام سجاد ناجا

ایرانشهر

بهرامی

امام حسین

خانواده ارتش

پاسارگاد

مادران

مهراد

محله‌های منطقه ۷ تهران کدام است؟

محله‌های منطقه ۷ تهران شامل محله‌های ارامنه، محله امجدیه، محله بهار، محله خواجه نصیر – حقوقی، محله خواجه نظام الملک، محله دهقان، محله سهروردی، محله شارق، محله عباس آباد، محله مجیدیه، محله کاج، محله مجیدیه، محله نظام آباد و محله نیلوفر می‌شود. این محله‌ها در محدوده منطقه ۷ تهران قرار داشته و برخی از این محله‌ها از محله‌های شناخته شده و مشهور در تهران هستند. تعداد محله‌های منطقه ۷ تهران زیاد پر شمار نیست و این موضوع نیز به دلیل وسعت کم این منطقه است.

بهترین محله‌های منطقه ۷ تهران

منطقه ۷ تهران از جمله مناطقی است که‌گر چه تعداد محله‌های زیادی ندارد، اما این محله‌ها با یکدیگر دارای تفاوت‌هایی هستند. بنا بر نظر برخی از مشاوران املاک در منطقه ۷ تهران، محله‌هایی مانند سهروردی، محله عباس آباد، محله نیلوفر و محله مجیدیه، از جمله بهترین محله‌های منطقه ۷ تهران محسوب می‌شوند. دلیل این امر قرار داشتن این محله‌ها در اضلاع شمالی‌تر منطقه ۷ تهران و مجاورت این محله‌ها با محله‌های خوب منطقه ۶ تهران است. همچنین بهترین محله‌های منطقه ۷ تهران بر اساس وجود امکانات شهری در این محله‌ها و همچنین نوع ساخت و ساز‌ها و سازه‌های ساخته شده در این محله‌ها دسته‌بندی می‌شود و به همین دلیل بهترین محله‌های منطقه ۷ تهران بر اساس نوع و گستردگی خدمات و امکانات شهری در آن‌ها ارزیابی شده است.

5/5 - (5 امتیاز)
منطقه ۶ تهران
منطقه ۸ تهران

پست های مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • بهترین محله های منطقه 7 تهران کدومه. من خیلی وقته می خوام تو این منطقه آپارتمان بخرم ، اما هر بنگاهی یه محله رو می گه.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست