1. صفحه اصلی
 2. مناطق تهران
 3. منطقه ۸ تهران
منطقه 8 تهران

منطقه ۸ تهران

منطقه ۸ تهران یکی از مناطق شهر تهران است که در بخش شرقی شهر تهران قرار دارد. منطقه هشت تهران در شیب ملایم رشته کوه البرز در شمال کوه های سه تپه در شرق تهران قرار گرفته است. به طور کلی منطقه 8 تهران از شمال و شمال شرقی به بزرگراه شهید سلیمانی ، از جنوب به خیابان دماوند ، و از غرب به سبلان جنوبی و استاد حسن بنا منتهی می گردد.

جمعیت منطقه ۸ تهران

جمعیت منطقه ۸ تهران براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ ، ۴۲۵٬۱۹۷ نفر است که شامل (۱۴۸٬۵۸۲ خانوار) و ۲۰۸٬۳۷۹ مرد و ۲۱۶٬۸۱۸ زن است.

محله نارمک در منطقه ۸ :

محله نارمک یکی از محلات به نام منطقه ۸ تهران است. کلمه نارمک از دو واژه انار و مکیدن آمده است‌. از آنجا که شغل اصلی ساکنین محله نارمک باغبانی و کاشت انار بوده است ، به این محله نارمک می گویند.

محله هفت‌ حوض در منطقه ۸ تهران:

محله هفت حوض یا سرسبز محله ای زیبا در منطقه ۸ تهران است که به دلیل وجود بلواری سرسبز و پر از حوض در آن به نام هفت حوض شناخته می شود. محله هفت حوض و بلوار اصلی آن بازاری بزرگ است که در آن انواع فروشگاه های کیف و کفش و پوشاک خودنمایی می کند.

محله مجیدیه

محله مجیدیه به دو بخش مجیدیه شمالی و مجیدیه جنوبی تقسیم می شود که بسیاری ساکنین آن از جمله ارامنه های شهر تهران هستند. به دلیل ساکنین ارامنه مجیدیه کلیسای گریگور لوساووریچ در این محله واقع شده است.

محله تسلیحات در منطقه ۸ :

محله تسلیحات یکی از محله های جدید منطقه ۸ تهران است. این محله قبلا جزئی از محله وحیدیه بود که در دهه هشتاد از این محله جدا شده و به محله ای مستقل تبدیل شد. دلیل نامگذاری محله تسلیحات آن بود که که در گذشته اداره تسلیحات ارتش زمین‌هایی را در این محله به کارمندان خود واگذار نموده و کارکنان اداره تسلیحات ارتش در این محله ساکن شدند. .

محله وحیدیه در منطقه ۸ :

محله امیریه از محلات اصیل و قدیمی منطقه ۸ تهران است که در گذشته ، به دلیل ارزان بودن قیمت زمین در وحیدیه، مهاجران از مناطق دیگر به این محله آمده و در آن ساکن شده اند. امروزه محله وحیدیه را با نام خیابان اصلی آن، خیابان شهید شجاع‌الدین داودی نیز می شناسند. می‌نامند.

محله دردشت در منطقه ۸ :

محله دردشت یکی از محله هایی است که به لحاط هویتی جزئی از محله نارمک محسوب شده اما در حال حاضر خود محله ای مستقل است. محله دردشت ، دارای امکانات رفاهی و مناسبی جهت سکونت است و دسترسی آن به اتوبان ها و معابر شرق تهران باعث شده است که ترافیک بسیار زیادی در این محله وجود داشته باشد و دردشت بار ترافیکی بسیار زیادی را به دوش بکشد.

محله تهرانپارس در منطقه ۸ :

محله تهرانپارس از مشهورترین محله های منطقه هشت تهران است. محله تهرانپارس توسط بلوار پروین اعتصامی به دو محله تهرانپارس غربی و تهرانپارس شرقی تقسیم‌شده است. در محله تهرانپارس چهار فلکه یا میدان وجود دارد. امروزه فلکه های دوم و چهارم محله تهرانپارس تبدیل به میدان شده اند.

محله مدائن در منطقه ۸ :

سنگ بنای محله مدائن با سکونت کارکنان اداره بیمه شکل گرفت و بعدها نیز به دلیل سطح متوسط قیمت املاک محله مدائن ، مهاجرین بسیاری به خصوص مهاجرین آذری زبان به این محله مهاجرت کرده و در ان ساکن شدند.

محله زرکش در منطقه ۸ :

محله زرکش را به نام یکی از پزشکان مشهور قدیمی این محله بود که نام محله زرکش از نام این پزشک گررفته شده است. بعدها با روند مهاجرت به تهران محله زرکش نیز رو به ازدیاد جمعیت گذاشت تا به امروز نیز این روند افزایش جمعیت و مهاجرت وجود دارد.

 

مراکز خرید منطقه ۸ تهران

منطقه ۸ تهران دارای بافت جمعیتی بسیار متراکم است و به دلیل تراکم بافت جمعیتی در منطقه 8 تهران ، این امکان وجود دارد که مراکز خرید در این منطقه رونق خاصی داشته باشند. به همین دلیل نیز مراکز خرید متعددی در این منطقه وجود دارد.

 • سون سنتر
 • نبوت
 • امیر
 • سپید
 • پارسیان
 • برج مرجان
 • مجتمع تندیس
 • مجتمع امرالد استار

 

پارک‌های منطقه ۸ تهران

فدک

بوستان تمدن

مراکز درمانی منطقه ۸ تهران

 • درمانگاه های صفدریان
 • نوید سلامت
 • لاوازیه
 • نارمک
 • مرکز تصویر برداری حقیقت
 • سها
 • آیت
 • سرسبز

مدارس منطقه ۸ تهران

7 ابتدایی مختلط

10 پیش دبستانی مختلط

22 ابتدایی دخترانه

20 ابتدایی پسرانه

23 متوسطه دوره اول دخترانه

21 متوسطه دوره اول پسرانه

15 متوسطه دوره دوم دخترانه

15 متوسطه دوره دوم پسرانه

12 هنرستان های کار و دانش دخترانه

10 هنرستان های کار و دانش پسرانه

مراکز فرهنگی منطقه ۸ تهران

در منطقه ۸ تهران مراکز فرهنگی زیادی وجود ندارد. در نارمک یا همان منطقه ۸ ، 4 فرهنگسرا به نام‌های خانه فرهنگ، کتابخانه فرزانگان، فدک و معرفت و میدان ۱۶ وجود دارد. همچنین فرهنگسرایی به نام فرهنگسرای خانواده نیز در این منطقه قرار دارد.

منطقه ۸ تهران کجاست؟

منطقه ۸ تهران از جمله مناطق شرقی تهران است. منطقه ۸ تهران از جمله مناطق خوش آب و هوای شرقی است و برخی محله‌های این منطقه از شهرت بسیار زیادی برخوردارند. منطقه ۸ تهران از شمال و جنوب با بزرگراه سردار سلیمانی ( بزرگراه رسالت ) و خیابان دماوند محدود شده است و از غرب آن با خیابان سبلان و بزرگراه صیاد شیرازی محدود شده است. در شمال این منطقه منطقه ۴ تهران و در جنوب آن منطقه ۱۳ تهران و در غرب آن منطقه ۷ تهران قرار داردو منطقه ۸ تهران دارای محله‌های مشهوری مانند تهرانپارس و وحیدیه است که از محله‌هایی بسیار قدیمی و شناخته شده در تهران هستند.

بهترین محله‌های منطقه ۸ تهران برای زندگی

منطقه ۸ تهران دارای محله‌هایی است که در شمار محله‌های خوب شرق تهران برای زندگی هستند. در ارزیابی‌های موجود و بر اساس موقعیت و امکانات شهری می‌توان گفت که محله‌های تهرانپارس، محله هفت حوض و محله نارمک و محله مجیدیه جزء بهترین محله‌های منطقه ۸ برای زندگی هستند و معمولاً این محله‌ها دارای قیمت‌های بالاتری در خرید و فروش آپارتمان در منطقه ۸ تهران هستند.

سؤالات متداول

محله‌های منطقه ۸ تهران کدامند؟
محله‌های منطقه ۸ تهران از جمله محله‌های مشهور تهران هستند. برخی از این محله‌ها از جمله بهترین محله‌های شرق تهران هستند و دارای امکانات محلی و دسترسی‌های بسیار مناسبی به بزرگراه‌ها و محور‌های مواصلاتی در شرق تهران هستند. محله‌های منطقه ۸ تهران شامل محله‌های نارمک، تهرانپارس، وحیدیه، تسلیحات هفت حوض، دردشت، زرتشتیان، تسلیحات، مجیدیه و مدائن است.

5/5 - (2 امتیاز)
منطقه ۷ تهران
منطقه 9 تهران

پست های مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • منطقه ۸ دیگه خیلی شلوغ و پر ترافیک شده. واقعا باید یه فکری به حال این ترافیک کرد چون با وجود این ترافیک دیگه نمیشه تو منطقه ۸ زندگی کرد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست