1. صفحه اصلی
  2. مناطق تهران
  3. منطقه 9 تهران
منطقه 9 تهران

منطقه 9 تهران

منطقه 9 تهران یکی از مناطق غربی شهر تهران است که دارای 2 ناحیه و 8 محله است. شاید بتوان گفت که منطقه 9 ، کوچکترین منطقه تهران به لحاظ وسعت شهری و جمعیت است. منطقه 9 تهران دارای محلاتی است که بسیار قدیمی بوده و همچنین برخی از این محلات نیز در آهنگ رشد جمعیت ، قرار گرفته و از محلات جدید تهران به شمار می رود. بنا بر این موارد بافت منطقه 9 تهران از بافتی سنتی تا بافتی شهرکی متغییر است. نسبت میان وسعت و جمعیت منطقه 9 تهران نشان دهنده تراکم بالای جمعیتی در این منطقه است.

معرفی منطقه 9 تهران

منطقه 9 تهران از شمال به خیابان آزادی ، و جاده مخصوص کرج ، از جنوب به بزرگراه فتح و 45 متری زرند ، از شرق به خیابان شهیدان و از غرب به خیابان آیت الله سعیدی و بزرگراه فتح منتهی می گردد. منطقه 9 تهران گر چهع وسعت زیادی ندارد اما مراکز و اماکن بسیار مهمی مانند برج آزادی ، فرودگاه مهرآباد ، امازاده عبدالله و امامزاده زید را در خود جای داده است.

مراکز مهم منطقه 9 تهران

منطقه نه تهران دارای مراکز و بناهای بسیار مهمی است که بخشی از آن ها جزو شناسنامه های تهران هستند.

برج آزادی

برج آزادی مهم ترین بنای منطقه 9 تهران است. برج آزادی که در سال ۱۳۴۹ خورشیدی، توسط حسین امانت، معمار ایرانی، طراحی گردیده و توسط مهندس محمد پورفتحی ساخته شد ، نماد ایران و تهران مدرن بود. برج آزادی تا قبل از ساخت برج میلاد مهم ترین نماد شهر تهران بود و حتی پس از ساخت برج میلاد نیز توانسته است خود را به عنوان مهمترین نماد شهر تهران حفظ کند.

فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد نیز به عنوان یکی از مهم ترین مراکز شهر تهران در منطقه 9 قرار دارد. فرودگاه مهرآباد نیز تا زمان ساخته شدن فرودگاه امام خمینی مهمترین ترمینال هوایی کشور بود و تا کنون نیز حتی پس از ساخته شدن فرودگاه امام خمینی ، بزرگترین ترمینال داخلی کشور است.

پادگان جی و دانشگاه نیروی هوایی

پادگان جی و دانشگاه نیروی هوایی به عنوان دو مرکز نظامی مهم از مراکز نظامی در منطقه 9 تهران قرار دارند. منطقه 9 تهران به دلیل استقرار فرودگاه مهرآباد در آن ، پادگان ها و شهرک های نظامی و دانشگاه های نظامی بسیاری را در خود جای داد که این مراکز و شهرک ها هسته های شکل گیری بافت شهر نشینی در منطقه 9 تهران را نیز فراهم کرده اند.

وسعت منطقه 9 تهران

منطقه 9 تهران 20 کیلومتر مربع وسعت دارد و به لحاظ وسعت ، جزو مناطق کوچک شهر تهران است.

جمعیت منطقه 9 تهران

جمعیت منطقه 9 تهران جمعیت براساس سرشماری ۱۳۹۵ ایران، ۱۷۴٬۲۳۹ نفراست. این تعداد سکنه (۵۷٬۶۸۸ خانوار) بوده که شامل ۸۸٬۱۶۳ مرد و ۸۶٬۰۷۶ زن هستند.

محله های منطقه 9 تهران

استاد معین

محله استاد معین یکی از مشهورترین محلات منطقه 9 تهران است. محله استاد معین در دهه های سی و چهل به دلیل گذر رودخانه از این منطقه ، منطقه ای سرسبز بوده که بیشتر اراضی استاد معین تحت کشت غلات و باغات بود. اما در دهه های چهل و پنجاه ، با مهاجرت اقوام مختلف به این محله هسته اولیه استاد معین شکل گرفت و این محله ، یکی از محلات مشهور شهر تهران شد.

امامزاده عبدالله

به دلیل وجود آستان متبرک امامزاده عبدالله از فرزندان حضرت ابوالفضل (ع) این محله در منطقه 9 به نام محله امامزاده عبدالله نامگذاری شد. محله امامزاده عبدالله به دلیل وجود مقبره امامزاده عبدالله و قلعه جی تاریخی هزار ساله را در خود دارد ، اما شکل گیری محله امامزاده عبدالله به عنوان یک بافت شهری در تهران مانند محلات مجاور خود بیشتر مربوط به دهه های سی و چهل است.

دستغیب

نهر فیروز آباد رودخانه ای کوچک در دل تهران بود که از مسیر منطقه 9 تهران در کنار پادگان جی عبور می کرد. این نهر باعث آبادانی محلات مختلف منطقه 9 بود و محله دستغیب نیز به دلیل وجود این نهر در آن توانسته بود اراضی بسیاری را سیراب کند. این موضوع باعث شکل گیری محلات منطقه 9 تهران و در کنار آنها محله دستغیب شد. بعدها نام شهید دستغیب را بر روی این محله گذاشته و محله دستغیب به شکل کنونی خود درآمد.

دکتر هوشیار

در دهه چهل معلمی به نام محمد باقر هوشیار شیرازی در این محله اقدام به وقف دو مدرسه برای مردم این محله کرد. به سبب کوشش های دکتر محمد باقر هوشیار و پس از شکل گیری این محله نام آن را محله دکتر هوشیار گذاشتند.

سرآسیاب مهرآباد

وجود رودخانه و کشت غلات در محلات مختلف منطقه 9 تهران آسیابی احتیاج داشت که در قدیم این آسیاب در محله سرآسیاب مهرآباد قرار داشت. امروز نیز این محله را با همان نام سرآسیاب می شناسند.

شمشیری

نام محله شمشیری از نام خیابان اصلی این محله گرفته شده است. خیابان شمشیری ، خیابان اصلی محله شمشیری است.

فتح

محله فتح در منطقه 9 بیشتر به دلیل وجود کارگاه ها و کارخانه جات آن شهرت دارد. ویژگی بارز محله فتح ، صنعتی بودن آن است و این موضوع باعث شده است که خانوارها در این محله سکونت دائمی نداشته باشند.

فرودگاه مهرآباد

مهرآباد جنوبی

مهرآباد را در زمانی حسین آباد می نامیدند و این محله در زمان قاجار توسط یکی از شاهزادگان قجری مهر دختری وی شد و نام مهرآباد نیز از نام مهریه بانوی قجری گرفته شده است.

ایستگاه‌های مترو

ایستگاه متروی فرودگاه مهرآباد ترمینال ۱ و ۲
ایستگاه متروی فرودگاه مهرآباد ترمینال ۴ و ۶

بهترین محله منطقه ۹ تهران

منطقه ۹ تهران جزء مناطق کوچکتر تهران از نظر وسعت و جمعیت است و این موضوع باعث شده تا این منطقه تعداد محله‌های کمتری را در خود داشته باشد. وسعت این منطقه سبب شده تا بیشتر محله‌های این منطقه از نظر امکانات و دسترسی‌ها با یکدیگر تشابه داشته باشند و انتخاب محله‌ای را به عنوان بهترین محله را با دشواری همراه کند. با این احوال و با توجه به تفاوت‌های اندکی که میان این محله‌ها وجود دارد، محله‌ای مانند محله‌های دکتر هوشیار، محله استاد معین و محله دستغیب را می‌توان جزء بهترین محله‌های منطقه ۹ تهران به حساب آورد. این محله‌ها از نظر دسترسی‌ها در موقعیتی قرار دارند که امکانات شهری بیشتری را در مجاورت خود دارند. این محله‌ها در کنار خطوط بی‌آر تی قرار داشته و کمترین فاصله را با مترو آزادی دارند و به همین دلیل می‌توانند با سهولت بیشتری به امکانات مناطق مجاور خود مانند منطقه ۲ تهران، منطقه ۵ تهران و منطقه ۱۰ تهران ارتباط داشته باشند. دسترسی‌های خوب این محله‌ها به مراکزی مانند میدان آزادی، پارک المهدی، خیابان انقلاب و میدان تره بار هاشمی، این محله‌ها را در موقعیت مناسبی از نظر دسترسی به امکانات شهری و شاهراه‌های ارتباطی قرار داده و به همین دلیل قیمت خانه و آپارتمان در این محله‌ها از سطح متوسط قیمت خانه و آپارتمان در منطقه ۹ تهران بالاتر بوده و تقاضای بیشتری برای خرید خانه و آپارتمان در این محله‌ها وجود دارد.

زندگی در منطقه ۹ تهران

زندگی در منطقه ۹ تهران، مانند زندگی در هر کدام از مناطق تهران دارای مزایا و معایب خاص خود است. این منطقه در بخش‌های شمالی مانند محله استاد معین و محله دکتر هوشیار دارای دسترسی‌های بسیار مناسبی به بزرگراه سعیدی و بزرگراه‌های شیخ فضل الله نوری و بزرگراه اشرفی اصفهانی است. این دسترسی‌ها در قسمت‌های جنوبی منطقه ضعیفتر می‌شود. این مورد درباره دسترسی به حمل و نقل عمومی و مترو نیز صادق است و می‌تواند موجب شود که در شمال این منطقه حمل و نقل عمومی و مترو دارای وضعیت قویتری باشد. اما در بخش‌های جنوبی با وجود بیمارستان شریعت رضوی دسترسی ساکنین جنوب منطقه به امکانات درمانی قویتر است.

منطقه ۹ از نظر وجود امکانات آموزشی نیز وضعیت مناسبی دارد و تقریباً در تمامی محله‌های این منطقه امکانات آموزشی دارای پراکنش یکسانی هستند. کمبود سرانه فضای سبز از بزرگترین مشکلات کلی در منطقه ۹ است که تقریباً در تمامی محله‌های این منطقه وجود دارد. این منطقه به دلیل تراکم بسیار زیاد ساختمان‌ها و ساکنین منطقه دارای مشکلات زیادی در فضای سبز است و از این نظر به مناطق مجاور وابستگی دارد. از دیگر مواری که می‌توان به آن اشاره کرد وجود ترافیک سنگین در محله‌های شمالی این منطقه است. دسترسی‌ها و بزرگراه‌های اطراف منطقه ۹، این منطقه را با مشکل ترافیک شدید مواجه کرده است. از دیگر ویژگی‌های منطقه ۹ تهران قیمت خانه و آپارتمان در منطقه ۹ تهران است که در سطح متوسط قیمت خانه در تهران قرار دارد و وجود املاک کوچک متراژ، خرید خانه و آپارتمان را در این منطقه آسان کرده و به همین دلیل نیز تقاضای زیادی برای خرید خانه در منطقه ۹ تهران وجود دارد.

5/5 - (3 امتیاز)
منطقه ۸ تهران
منطقه 10 تهران

پست های مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست