1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. منیریه محله ای با نام منیرالسلطنه + قیمت خانه در منیریه
منیریه

منیریه محله ای با نام منیرالسلطنه + قیمت خانه در منیریه

منیریه یکی از محله های منطقه 11 تهران است. تاریخچه منیریه سرشار از درختان و باغات و سرسبزی بود اما ، امروزه به خصوص در محدوده میدان منیریه تبدیل به محله ای شلوغ و پرترافیک شده است. بازار منیریه از بازارهای بزرگ پوشاک ورزشی در تهران است. منیریه محله ای با دسترسی های بسیار خوب است و قیمت خانه در منیریه در سطح متوسط قیمت خانه در تهران قرار دارد. در این صفحه قصد دارم نگاهی به امکانات محله ، بازار منیریه ، میدان منیریه که میدانی پر از خاطرات زیبا است و قیمت خانه در منیریه داشته باشیم.

منیریه کجاست؟

منیریه را می توان محله ای در منطقه 11 تهران معرفی کرد که در شرق محله حر و در غرب آن محله سنگلج و پارک شهر قرار دارد. این محله از غرب با خیابان کارگر محدود شده و با محله حر و محله مخصوص ، از شمال با خیابان امام خمینی محدود شده .و با محله شیخ هادی و فردوسی ، از جنوب با خیابان ابوسعید و امیریه محدود شده و با محله امیریه و از شرق با خیابان وحدت اسلامی محدود شده و با محله سنگلج و پارک شهر مجاورت دارد.

تاریخچه منیریه

منیریه یکی از مناطق اعیان نشین در زمان قاجار بود. در زمان قاجار و با گسترش شهر تهران محلاتی مانند دولت ، لاله زار ، دولاب و منیریه به تهران اضافه شدند. این مناطق بیرون حصار شاه تهماسب قرار داشتند و محله منیریه جزو اولین مناطقی بود که پس از گسترش حصار شاه تهماسب به تهران افزوده شد. این محله دقیقا در مجاورت حصار شاه تهماسب قرار داشت و به همین دلیل زندگی حتی قبل از گسترش تهران از حصار شاه تهماسب در این محله جریان داشت.

نامگذاری منیریه

ناصرالدین شاه منیریه را به منیرالسلطنه بخشید و از آن زمان این منطقه به نام منیریه مشهور شد. منیرالسلطنه مادر کامران میرزا فرزند سوم ناصرالدین شاه بود. کامران میرزا تا به جایی نزد ناصرالدین شاه دارای مقام بود که ناصرالدین شاه وی را نایب السلطنه خود کرده و مسئولیت های بسیا زیادی را به وی داده بود. کامران میرزا در سن شش سالگی با پیشکاری پاشا خان امین الملک به حکومت تهران منصوب شد.

پس از مدتی لقب نایب السلطنه به وی داده شد ، اما به دلیل مادر غیر قاجار خود نتوانست به ولیعهدی برسد. او بار دوم از ۱۲۵۳ تا ۱۲۵۴ به حکومت تهران منصوب شد و در سال 1256 به بالاترین مقام دربار قاجار رسیده و امیر کبیر ایران شد. علاقه ناصرالدین شاه به وی و منیرالسلطنه به قدری زیاد بود که در منیریه عمارتی ساخت و تمامی زمین های این منطقه را به منیرالسلطنه بخشید. منیریه نزدیکترین محله به حصار شاه تهماسب بود و درآن زمان زمین های این منطقه دارای ارزش بسیار زیادی بود.

در همان ایام بود که با گسترش شهر تهران منیریه جزو تهران شد و در کنار محلاتی مانند سنگلج و درخونگاه قرار گرفت. این اتفاقات باعث شد تا منیریه مبدل به منطقه ای پر رفت و آمد باشد ، به خصوص که عمارت منیریه محل رفت و آمد درباریان و صاحب منصبان قاجار بود.

منیریه در زمان پهلوی

در زمان پهلوی منیریه جزو مناطقی بود که مورد توجه رضا شاه قرار گرفت. در زمان رضا شاه و تقارن آن با جنگ جهانی دوم و ورود متفقین به تهران ، سنگلج به محله ای متروکه تبدیل شد و منیریه بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفت . احداث بپارک شهر و خیابان های مهمی مانند خیابان سپه ، این محله بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. به خصوص احداث خیابان ولیعصر و خیابان کارگر ، منیریه را به محله ای بسیار پر رفت و آمد در تهران تبدیل کرد. در زمان پهلوی دوم ساخت و ساز در این منطقه قوت گرفته و خانه های قدیمی آن تبدیل به خانه هایی با معماری پهلوی شد. در دهه 50 با رشد و توسعه تهران جمعیت محله رو به فزونی گذاشت و به دلیل وجود خیابان های بسیار پر رفت آمد در کنار آن مانند خیابان ولیعصر ، خیابان کارگر و خیابان سپه این محله تبدیل به محله ای با بازارها و مراکز تفریحی متعددی شد که هنوز بخشی از این مراکز را می توان در این محله مشاهده کرد.

بازار منیریه

بازار منیریه مشهورترین بازار خرید و فروش لوازم و پوشاک ورزشی در تهران است. بازار منیریه از دهه پنجاه شکل گرفت. در دهه پنجاه فروشگاه های لوازم ورزشی در تهران به وجود آمده و در میدان منیریه نیز چند فروشگاه برای عرضه پوشاک ورزشی افتتاح شد. با شناخته شدن میدان منیریه به محل عرضه پوشاک ورزشی ، فروشگاه های پوشاک در این منطقه افزایش یافت. در دهه های 60 و 70 بود که باگسترش بازار منیریه تولیدکنندگان پوشاک و لوازم ورزشی به بازار منیریه اضافه شدند و بازار منیریه تبدیل به بورس تک فروشی و عمده فروشی لوازم ورزشی و عمده فروشی پوشاک ورزشی شد. امروز بازار منیریه یکی از جذابترین بازار ها و مراکز خرید تهران است.

بخش های مختلف بازار پوشاک ورزشی منیریه

بازار پوشاک ورزشی دارای بخش های مختلفی است و شما می توانید از بخش های مختلف این بازار دیدن کرده و مایحتاج مختلف ورزشی خود را از این بازار تهیه کنید. در بازار منیریه بخش های متنوعی برای خرید مایحتاج ورزشی است.

 • پوشاک و لباس ورزشی
 • توزیع کفش ورزشی
 • لوازم ورزشی اعم از لوازم بدنسازی
 • لوازم رشته های مختلف ورزشی مانند تکواندو ، کاراته ، کشتی و …..
 • لوازم ورزش کوهنوردی و سخره نوردی

توزیع برندهای معتبر در زمینه توزیع پوشاک ورزشی

در بازار منیریه تمامی این بخش ها در خیابان های اطراف منیریه دیده می شود. شمال و جنوب میدان منیریه ، خیابان ابوسعید و خیابان شهید معیری مراکز مهم پخش و توزیع پوشاک ورزشی در سطح تهران هستند.

میدان منیریه

میدان منیریه مهمترین میدان و معبر محله منیریه است. میدان منیریه یکی از مهمترین مسیرهای ورودی محله است که در جنوب محله قرار دارد. میدان منیریه تقاطع خیابان ولیعصر با خیابان ابوسعید و خیابان معیری است. این میدان از مسیرهای اصلی ورود به بازار تهران و محله سنگلج نیز است.

دسترسی محله منیریه

محله منیریه از محله های خوب تهران برای دسترسی است. بهترین مسیر دسترسی به منیریه از غرب تهران چهارراه لشگر و خیابان معیری است. اگر بخواهید از جنوب تهران به این محله دسترسی داشته باشید می توانید از خیابان ولیعصر خود را به میدان منیریه برسانید و دسترسی شرقی این محله از طریق خیابان وحدت اسلامی امکانپذیر است. خیابان امام خمینی در شمال این محله نیز می تواند مسیر خوبی برای رسیدن به منیریه باشد. وجود خیابان های ولیعصر و کارگر در اطراف این محله امکان دسترسی این محله را به بسیاری از مناطق تهران مانند امیرآباد ، انقلاب ، فاطمی ، بلوار کشاورز ، جمهوری اسلامی ، ولیعصر ، ونک ، بلوار میرداماد ، جردن و تجریش را امکانپذیر می کند.

حمل و نقل عمومی محله منیریه

محله منیریه دارای حمل و نقل عمومی بسیار قدرتمندی است. خیابان کارگر ، خیابان ولیعصرو خیابان امام خمینی دسترسی این محله را به انواع ناوگان اتوبوسرانی و تاکسی رانی امکانپذیر ساخته است. خطوط اتوبوسرانی بی آر تی در این محله کاملا در دسترس بوده و خطوط تاکسی رانی نیز در اطراف میدان منیریه برای بسیاری از محله های تهران وجود دارد.

مترو
محله منیریه از نظر دسترسی به مترو یکی از محله های خوب در سطح تهران است. وجود سه ایستگاه مترو در سه طرف این محله ، دسترسی این محله را به خطوط مترو بسیار سهل و آسان کند.

 • ایستگاه مترو منیریه
 • ایستگاه مترو حسن آباد
 • ایستگاه مترو دانشگاه امام علی (ع)

امکانات منیریه

اداره آموزش و پرورش منطقه 11 تهران
دانشگاه افسری امام علی (ع)
بازار منیریه
فروشگاه اتکا دکتر چمران
هتل چینی ها
اداره کل ثبت احوال استان تهران معاونت منطقه مرکزی
پمپ بنزین وحدت اسلامی

مراکز درمانی محله منیریه

بیمارستان نجات
درمانگاه خیریه علوی زنجانی‌ها در خیابان ابوسعید
درمانگاه در کنار مسجد داراسلام
بیمارستان و مرکز توانبخشی اخوان

قیمت خانه در منیریه

محله منیریه از مناطق مرکزی تهران است. قیمت خانه در این محله تابع شرایط مختلفی است که مهمترین موضوع موثر در قیمت خانه در منیریه ، وجود این محله در مناطق مرکزی است. این موضوع سبب شده است که قیمت خانه در منیریه در سطح متوسط تهران قرار داشته باشد. البته باید گفت که در برخی از مواقع ، قیمت خانه در این منطقه از سطح متوسط تهران قدری نازل تر است.

شرایط زندگی در منیریه

شرایط زندگی در منیریه نیز ویژگی های خاص خود را دارد. برخی از این شرایط را می توان این گونه برشمرد.
وجود محله در مناطق مرکزی تهران
دسترسی های بسیار خوب به مناطق مرکزی
حمل و نقل عمومی مطلوب
دسترسی بسیار خوب به خطوط مترو
با این احوال برای کسانی که قصد خرید خانه و سکونت در منیریه را دارند. این موضوع را باید دانست که محله منیریه در محدوده ترافیکی تهران قرار دارد و به همین دلیل تردد روزانه با اتومبیل در این محدوده امکانپذیر نیست. همچنین این محله به دلیل قرار داشتن در محدوده بازار تهران و وجود بازارهای بسیار زیاد در اطراف این محله مانند بازار منیریه دارای ترافیک بسیار شدید و آلودگی بسیار زیاد این محدوده است. منیریه دارای هیچ بوستان و حتی فضای سبزی نیست ، این در صورتی است که زمانی منیریه مرکز باغات بسیاری بود که در اختیار سران قاجاری بوده است. امروز تنها بوستان مجاور محله منیریه ، پارک شهر است که در محله سنگلج قرار دارد. مجموع این موارد شرایط زندگی در منیریه را بیشتر برای کسانی فراهم می کند که محل شغل آن ها در مرکز شهر تهران قرار داشته و به خطوط حمل و نقل عمومی وابستگی دارند و البته می توانند با ترافیک شدید محله کنار بیایند.

پرسش های متداول منیریه

بازار منیریه کجاست؟
بازار منیریه یکی بازارهای عرضه پوشاک و لوازم ورزشی در تهران است. بازار منیریه در میدان منیریه قرار دارد. برای رفتن به بازار منیریه می توانید از طریق چهار راه لشگر وارد خیابان شهید معیری شده و خود را به بازار منیریه برسانید. مسیر دیگر بازار منیریه از طریق خیابان ولیعصر است. خیابان ولیعصر از جنوب به شمال یک طرفه بوده و برای ساکنین جنوب تهران مسیر مناسبی برای رسیدن به بازار منیریه است. مترو منیریه نیز مسیر بسیار خوبی برای رفتن به بازار منیریه است.

منیریه منطقه چند است؟
محله منیریه در محدوده منطقه 11 تهران قرار دارد.

منیریه بالاشهره یا پایین شهر؟
محله منیریه در محدوده مرکزی شهر تهران قرار دارد و از این نظر جزو محله های مرکزی تهران است.

5/5 - (1 امتیاز)
شهرآرا محله ای محبوب + بررسی امکانات و قیمت خانه
پاتریس لومومبا محله ای کوچک و مدرن + قیمت آپارتمان

پست های مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • میدان منیریه چقدر تو این چند سال قشنگ شده. فروشگاه های میدان منیریه خیلی رنگارنگ شدن.

  پاسخ
 • قیمت اجناس فروشگاه های منیریه جدیدا خیلی هم تفاوتی با فروشگاه های لوازم ورزشی جاهای دیگه تهران نداره. یه زمانی قیمت لوازم ورزشی تو فروشگاه های منیریه خیلی ارزانتر از بقیه جاهای تهران بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست