1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محله میدان حر + تاریخچه مجسمه میدان و قیمت خانه
میدان حر

محله میدان حر + تاریخچه مجسمه میدان و قیمت خانه

میدان حر ، از محله ها قدیمی و تاریخی منطقه 11 تهران است. مجسمه میدان حر از زیباترین مجسمه های تهران و یکی از نمادهای مهم تهران بعد از دوره پهلوی بوده است. محله حر در گذشته یکی از زیباترین باغات تهران به نام باغشاه بود که در دوره پهلوی تبدیل به یکی از مهمترین میدان های تهران شد. این محله در مناطق مرکزی تهران قرار دارد و به همین دلیل قیمت خانه در میدان حر ، تابع موقعیت این محله در سطح تهران است.

محله میدان حر کجاست؟

محله میدان حر ، از محله های مرکزی شهر تهران است که در منطقه 11 قرار دارد. محله حر از شمال با خیابان آذربایجان ، از شرق با خیابان کارگر و از جنوب و غرب با خیابان کمالی محدود شده و با محله های سلسبیل ، جمالزاده ، امیریه ، شیخ هادی و منیریه مجاورت دارد.

میدان حر کجاست؟

میدان حر از میدان های مرکزی و مهم شهر تهران است. میدان حر در محله حر قرار داشته و یکی از مهمترین تقاطع های مناطق مرکزی تهران است. میدان حر تقاطع مهمی است که خیابان کارگر و خیابان امام خمینی را به همدیگر متصل کرده و از به دلیل اهمیت مواصلاتی این دو خیابان ، میدان حر را می توان از مهمترین خیابان های منطقه 11 تهران برشمرد که نقش موثری در دسترسی های این منطقه با منطقه 12 تهران و منطقه 10 تهران دارد.

تاریخچه میدان حر

محله حر در زمان قاجاریه خارج از حصار شاه تهماسب قرار داشته و به همین دلیل محله ای در خارج از شهر تهران محسوب می شد. این منطقه در آن زمان پادگانی در شمال غرب تهران بود که به باغ شاه معروف بود. برخی از شاهان قاجار در آن زمان در باغشاه اقامت می کردند. اما این اتفاق بیشتر در زمان جنگ ها اتفاق می افتاد مظفرالدین شاه در زمان مشروطیت در باغشاه اقامت داشت و محمد علی شاه قاجار نیز برای مبارزه با مشروطه خواهان در باغشاه لشگر خود را ساماندهی می کرد تا از تهران و حریم این شهر در مقابل مشروطه خواهان دفاع کند. در زمان احمد شاه قاجار عبدالحسین میرزا فرمانفرما این باغ را از شاه خرید و تا مدت ها باغشاه در مالکیت عبدالحسین میرزافرمانفرما بود.

داستان مجسمه های میدان حر

ناصرالدین شاه دستور داد تا در قورخانه مجسمه ای بزرگ از او سوار بر اسبی ساخته و در باغشاه نصب کنند. پس از چندی این مجسمه با ابعاد واقعی در تفرجگاه او نصب شد. عمر این مجسمه اما زیاد نبود و با ترور ناصرالدین شاه این مجسمه از درون استخر بیرون آمد.
مجسمه جدید میدان حر داستان افسانه پهلوان بزرگ شاهنامه و برد گرشاسب را با اژدها نشان می دهد. مجسمه میدان حر اثر غلامرضا رحیم زاده ارژنگ است که داستان نبرد پیروزمندانه گرشاسب با اژدها را به تصویر می کشد. گرشاسب در حالی که نیزه ای را در دست دارد ، در حال مبارزه با اژدهایی بزرگ است که به دور بدن گرشاسب پیچیده است. مجسمه میدان حر 5 مترو 60 سانت بلندی دارد که بر روی یک سکوی بتنی بزرگ نصب شده است.

میدان حر در زمان ناصرالدین شاه

این مجسمه همراه با نیزه 6 متری خود در سال 1339 در منطقه باغشاه نصب شد و تا امروز نیز پابرجاست. شیرهای اطراف مجسمه میدان حر نماد قدرت افسانه ای گرشاسب و پهلوانان شاهنامه است. شیر یکی از نمادهای ایران در طول تاریخ بوده است و به همین دلیل در این اثر بزرگ از نماد شیر استفاده شده است. جنس مجسمه میدان حر از بتون است و به شکلی بسیار زیبا در این میدان قرار دارد. در زمان پهلوی دوم بود که رضا شاه باغشاه را از میرزا فرمانفرما گرفته و اراضی آن را قطعه بندی کرده و بنای محله ای گذاشته می شود که به محله حر شهرت یافت.

محدودیت ترافیکی میدان حر

محله حر در مرز محدوده طرح ترافیک تهران قرار دارد. خیابان کارگر در این مرز بوده و شرق خیابان کارگر در محدوده ترافیکی تهران بوده و غرب این خیابان نیز در محدوده ترافیکی زوج و فرد تهران قرار دارد.

دسترسی به میدان حر

دسترسی به محله حر از خیابان کارگر و خیابان امام خمینی امکانپذیر است. محله حر از محله هایی است که به بزرگراه های تهران دسترسی مستقیم نداشته و نزدیکترین بزرگراه های تهران به این محله بزرگراه توحید در غرب این محله است و تمام دسترسی های این محله از طریق همین خیابان ها امکانپذیر است. البته بزرگراه توحید فاصله بسیار کمی با این محله داشته و این بزرگراه امکان دسترسی این محله را با بسیاری از محلات مجاور مانند فاطمی ، شهرک غرب ، سعادت آباد ، جوادیه و محله خزانه امکان پذیر ساخته است.

حمل و نقل عمومی
محله حر از نظر حمل و نقل عمومی شرایط بسیار مطلوبی دارد. خیابان کارگر دسترسی این محله را به خطوط اتوبوسرانی فراهم کرده است و خطوط تاکسی رانی بسیاری در این محدوده وجود دارد که به راحتی در دسترس است.

دسترسی به مترو
دسترسی محله حر به مترو بسیار مناسب است. ایستگاه مترو میدان حر در درون محله این امکان را برای ساکنین محله و افرادی که در این محله شاغل هستند را امکان پذیر ساخته است. همچنین ایستگاه مترو دانشگاه امام علی (ع) در نزدیکی این محله وجود دارد.

اماکن شاخص محدوده میدان حر

موزه جنگ (خانه تیمورتاش)
یکی از شاخص ترین ابنیه میدان حر ، خانه تیمورتاش ، یا موزه جنگ است. بنای این موزه در حدود ۱۶۰ سال قدمت داشته و از ابنیه و کاخ های قاجاری باغشاه بود. این بنا در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد. در زمان پهلوی بود که تیمورتاش وزیر جنگ دربار این عمارت را از سردار محتشم بختیاری خریداری کرد و در آنجا اقامت نمود. پس از غضب رضا شاه علیه تیمورتاش ، این خانه و اموال وی توسط رضا شاه مصادره شده و برای تاسیس دانشگاه جنگ به ارتش واگذار شد. این عمارت در سال ۱۳۷۳ ثبت اثر ملی شد و در سال ۱۳۹۵ تبدیل به موزه جنگ شده و درب آن به روی مردم گشوده شد.

میدان پاستور
میدان پاستور ، یکی از میادین معروف محله حر است که در شمال میدان حر قرار دارد. میدان پاستور به دلیل تقاطع با خیابان پاستور که انستيتو پاستور ایران در آن قرار دارد ، به نام میدان پاستور نامگذاری شده است.

خیابان پاستور
خیابان پاستور یکی از خیابان های مشهور تهران است که بخش غربی این خیابان در محله حر قرار دارد. بیت رهبری ، دفتر نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران و انستیتو پاستور از جمله مراکز مهمی هستند که در خیابان پاستور قرار دارند.

چهارراه لشگر
چهارراه لشگر یکی از معابر مشهور تهران است که در جنوب میدان حر قرار دارد. اداره پست گمرک و پست منطقه ۱۳ تهران و اداره کل گمرک فرودگاه امام خمینی در چهارراه لشگر قرار دارد. چهارراه لشگر تقاطع بسیار مهمی است که خیابان کارگر را به خیابان های کمالی و خیابان معیری متصل کرده است. چهارراه لشگر از طریق خیابان معیری با میدان منیریه اتصال دارد. چهار راه لشگر به خصوص برای کنکوری های دهه هفتاد خاطرات بسیار زیادی از ثبت نام کنکور دارد و ساختمان زنبوری معروف اداره پست منطقه ۱۳ از نمادهای این تقاطع است.

مرکز خرید صبا
مرکز خرید صبا بزرگترین مرکز خرید محله حر است که در ضلع شمالی چهارراه لشگر و ساختمان لانه زنبوری اداره پست منطقه ۱۳ تهران احداث شده است. نکته مهم این ساختمان حجیم آن است که احداث چنین ساختمان بزرگی در کنار ساختمان اداره پست ، آسیب بسیار زیادی به منظر ساختمان اداره پست وارد کرده است.

  • دانشگاه جنگ
  • خانه فرهنگ حر
  • داروخانه ۲۲ فروردین
  • فروشگاه گلهای زعیم

قیمت خانه در محله حر

قیمت خانه در محله حر به دلیل قرار داشتن این محله در مناطق مرکزی در سطح متوسط قیمت خانه در تهران است‌. قیمت خانه در محله حر تابع شرایط موجود در این محله است. محله حر در محدوده طرح ترافیک نیست ، اما در محدوده ترافیکی زوج و فرد تهران است. دسترسی های محله حر به مراکز اداری ، تجاری و خدماتی بسیار خوب بوده و این محله دارای حمل و نقل عمومی مناسبی است و به همین دلایل می توان انتظار داشت که قیمت خانه در محله حر بسیار بالاتر از قیمت های موجود باشد. اما قرار داشتن در مناطق مرکزی تهران و ترافیک شدید و همچنین آلودگی زیاد این محله ، باعث شده است تا آپارتمان سازی در این محله نسبت به برخی مناطق تهران کمتر باشد و سازندگان مسکن نیز رغبت کمتری برای ساخت و ساز در این محله از خود نشان دهند. البته در چند سال اخیر ، سازندگان بسیاری به محله حر رفته و کوشش کرده اند تا بافت این محله رد نوسازی کنند.

سوالات متداول محله حر (میدان حر)

نام قدیم میدان حر چیست؟
نام قدیم میدان حر در زمان قاجاریه باغشاه بود که باغی بزرگ برای اقامت یا مرکز فرماندهی نیروهای نظامی آن زمان بود.

مجسمه میدان حر کیست؟
مجسمه میدان حر از روی اسطوره و پهلوان نامدار ایرانی و شاهنامه ساخته شده است. این پهلوان نامدار گرشاسب است.

5/5 - (2 امتیاز)
سنگلج قلب تپنده تهران قدیم (آپدیت 1400)
قزل قلعه محله دنج و زیبا + قیمت خرید خانه در قزل قلعه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست