1. صفحه اصلی
  2. مقالات و نوشته ها
  3. نقش رسانه های محلی در توسعه پایدار

نقش رسانه های محلی در توسعه پایدار

رسانه های محلی بستر ساز توسعه اند. امروزه با ورود جهان به عرصه دیجیتال با اشکال گوناگون آن اعم از وب، فضای مجازی و اپلیکیشن های مختلف بدون این ابزار و بدون توجه به نقش رسانه های محلی نمی توان به اهداف توسعه پایدار رسید. همچنین در وضعیت کنونی بدون توجه به به رسانه های محلی این خطر گسترده برای جوامع وجود دارد که با بزرگ شدن و تبدیل رسانه های کلان به کارتل های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی رشد محلات کوچک و افراد خرد جامعه تحت تاثیر قرار گرفته و فاصله طبقاتی جوامع افزایش یابد.
افزایش فاصله طبقاتی جوامع بزرگترین خطری است که جوامع و پایداری جوامع را تهدید می کند. این مشکل در همین امروز نیز به وضوح قابل مشاهده است. با ورود اپلیکیشن های تاکسی سرویس های اینترنتی بسیاری از تاکسی سرویس ها در محلات یا از بین رفته یا با بحران های اقتصادی بسیاری دست و پنجه نرم می کنند. حتی بسیاری از افراد میانسالی که نتوانستند با این اپلیکیشن ها خود را وفق دهند از صحنه شغل خود حذف شده و مجبور به تغییر شغل شدند. با ورود فروشگاه های اینترنتی نیز بسیاری از کسب و کارهای خرد به خصوص در محلات کوچک به بحران خورده و بسیاری از این اعضای جامعه شغل خود را از دست دادند.
از طرفی دیگر کارتل های خبری نیز همین رفتار را با محلات خرد داشتند. این کارتل های خبری با نادیده انگاشتن اخبار محلات خرد کنشگران محلات را از صحنه رسانه ای و خبری محو کرده و به جز مواردی برای پیشبرد اهداف خود هیچ ارجاع خبری را به این کنشگران نداشتند. این نوع از کنشگران نیز همانند همان مشاغل خرد محلات به دلیل نداشتن رسانه و عدم توجه مسئولین به نیازها و اهداف آنها از صحنه اجتماعی و فرهنگی حذف شدند.
به همین دلایل و به دلایل متعدد دیگر که در نوشته های دیگری به آن ها خواهیم پرداخت، عدم وجود رسانه های محلی با ایجاد شکاف طبقاتی در عرصه اقتصادی و اجتماعی و حذف کنشگران اقتصادی و اجتماعی محلات، جوامع امروزی را با بحران های متعددی مواجه کرده اند و این بحران ها هر لحظه خطر اضمحلال اجتماعی را بیشتر می کند. از این رو است که ما می بایست برای رفع این معظلات بزرگ با ایجاد رسانه های اجتماعی به کنشگران اقتصادی و اجتماعی محلات خرد فرصتی داده تا آن ها نیز راهی را برای دستیابی به اهداف خود داشته باشند.

امتیاز شما به این مطلب
مراکز تزریق واکسن کرونا در محله سازمان برنامه
محله ایدآل من

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
خروج از نسخه موبایل