1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محله ونک
ونک

محله ونک

محله ونک از محلات منطقه 3 تهران است. مراکز تجاری متعدد ، مراکز درمانی ، ترافیک بسیار زیاد ، وجود کافه رستوران ها و غذاخوری های متعدد و سازمان ها و نهادهای دولتی و جمعه های خلوت و آرام از جمله ویژگی های ونک است. میدان ونک ، خیابان ونک ، ده ونک ، خیابان ملاصدرا ، خیابان برزیل ، چهارراه جهان کودک و خیابان خدامی از اماکن شاخص محله ونک هستند. شرایط زندگی در ونک با دسترسی های بسیار خوب و مجاورت با بهترین مراکز خرید تهران و مراکز تفریحی بسیار زیاد و البته ترافیک مراکز تجاری ونک همراه است. قیمت خانه در ونک به دلیل بافت تجاری ونک بسیار گران بوده و این موضوع به دلیل قیمت واحد های تجاری این منطقه است که جزو گرانترین واحدهای تجاری شهر تهران هستند.

ونک کجا است؟

ونک در محدوده منطقه 3 شهرداری تهران است که از شمال با بزرگراه چمران ، از جنوب با بزرگراه همت ، از غرب با بزرگراه چمران و از شرق با خیابان ولیعصر ، خیابان ونک و خیابان سئول محدود شده است. محله ونک در مجاورت محله های آرارات، محله سعادت آباد ، محله شهرک غرب ، محله کوی نصر، محله ظفر، محله دریا، محله گاندی ، محله یوسف آباد ، محله اوین، محله شهرک والفجرو محله توانیر مجاورت دارد.

تاریخچه ونک

ونک از دو کلمه (ون) و (ک) به معنای درخت ون کوچک تشکیل شده است. ونک در جنوب منطقه اوین و درکه قرار گرفته بود و از آبشخور رودخانه درکه سیراب می شد. باغات و توتستان ها و روستای ونک مشهور بودند.

ده ونک کجاست؟

ده ونک روستایی بود که محله ونک امروزی از روی نام این روستای سرسبز به یادگار مانده است. ده ونک روستایی آباد در کنار رودخانه درکه بود. محله ونک امروزی از اراضی کشاورزی روستای ده ونک بود که آذوقه ساکنین روستا را تامین کرده و چراگاه روستای ده ونک بود. روستای ده ونک در محدوده ای قرار دارد که امروزه میدان ده ونک و دانشگاه الزهرا است. در ضلع شمال و غرب این منطقه قبرستان قدیمی ونک ، بوستان باغ ایرانی و مسجد جامع ده ونک قرار گرفته است. بخشی از روستای ده ونک در دهه هشتاد در جریان تعریض بزرگراه چمران تخریب شد ، اما بافت ده ونک در برخی از نقاط مرکزی ده ونک هنوز به شکل قدیمی آن باقی مانده است. امامزاده قاضی الصابر در ده ونک از جمله مکان های معروف ده ونک است که به امامزاده ونک نیز شهرت دارد.

ونک در دوره قاجار

در زمان قاجار بخش مهمی از اراضی ونک ، جزو املاک میرزا حسن خان مستوفی الممالک بود. مستوفی الممالک که از حامیان بزرگ لژ فراماسونری در ایران بود ، این اراضی را با زور و سند سازی تصرف کرد. وی حتی حق آبه رودخانه درکه و بخشی از قنوات این منطقه را نیز به نام خود ثبت کرده و از مردم روستا گرفت. مستوفی الممالک عایدات این املاک را صرف تقویت لژ فراماسونری در ایران می کرد. پس از مدتی بخش هایی از این اراضی به مردم بازگشت و مستوفی الممالک نیز پس از مرگ در امامزاده ده ونک همراه با چهار همسر خود مدفون شد.

ماجرای ده ونک از شنیدنی ترین داستان های تهران است. قنات ده ونک از معروفترین قنات های این منطقه بود و به جز قنات ده ونک ، چندین حلقه قنات در این منطقه وجود داشت که آب مورد نیاز ساکنین آن را تامین می کرد. متاسفانه در دهه هفتاد بود که بخش مهمی از قنات های ونک با بهانه مزاحمت برای ساکنین آن کور شده و از بین رفتند. این اتفاق به همراه از بین رفتن بخش های مهمی از روستای ونک ، تاریخچه ده ونک را مخدوش کرد و بخش مهمی از آن را از بین برد. ده ونک دارای بخش های بسیار مهمی است. بازارچه ده ونک، کوچه امامزاده ، گل چمن یا کوچه سر چمن، محله زیر باغ نو، کوچه مسجد جامع ده ونک ، محله باغ بالا، میدون ده ونک و محله سر پل از بخش های مهم ده ونک بودند که بسیاری از این مناطق در طول زمان از بین رفته اند.

ونک غربی و ونک شرقی

ونک تا سالیان اخیر دو قسمت جداگانه را تشکیل می داد. بخش غربی آن مربوط به ده ونک بود که مسجد جامع ونک و امامزاده قاضی الصابر در آن قرار دارد و بیشتر مسلمانان در آن سکونت داشتند. بخش شرقی ونک یا ونک شرقی مربوط به سکونت ارامنه بود که هم اکنون نیز بیشتر با نام های ارمنی مرتبط است. باشگاه مشهور آرارات در این بخش از ونک قرار دارد و در باشگاه آرارات قبرستان قدیمی ارامنه قرار گرفته است. قلعه ارامنه نیز در بخش ونک شرقی قرار گرفته است که هنوز بقایای این قلعه در ونک شرقی باقی مانده است.

زندگی در ونک

زندگی در ونک دارای شرایط خاص خود است. ونک محله ای بسیار شلوغ و پر ترافیک است و ترافیک این محله به خاطر استقرار بیش از حد مراکز تجاری ، کلینیک های متعدد درمانی و مراکز خرید متعدد این محله است. از این ترافیک که بگذریم ، محله ونک به دلیل وجود همین امکانات و شرایط خاص خود را برای زندگی دارد. زندگی در ونک شما را با دو موضوع مهم مواجه خواهد کرد. شما می توانید از امکانات بسیار زیاد آن استفاده کرده و از طرفی ترافیک شدید در اطراف این محله را می بایست در نظر داشته باشید. ونک دارای دسترسی های بسیار خوب به مناطق شمال غرب و شمال شرق و مناطق شمالی تهران است. وجود خیابان ولیعصر و بزرگراه های همت و مدرس در اطراف این محله این امکان را به شما می دهد تا به مناطق شمالی تهران به راحتی در ارتباط باشید. حمل و نقل عمومی در این محله نیز بسیار قدرتمند است.

وجود انواع ناوگان حمل و نقل عمومی ، اعم از خطوط اتوبوسرانی ، خطوط تاکسیرانی و مترو برای ساکنین و کارکنان شرکت ها در این منطقه بسیار عالی است و این مورد از نقاط قوت محله ونک برای زندگی است. اما باید توجه داشته باشید که ترافیک ونک از جمله سنگین ترین ترافیک های محله های تهران است. ترافیک سنگین ونک در تمام قسمت های ونک و حتی در کوچه های این محله وجود دارد و تقریبا هیچ نقطه ای از این محله از این ترافیک سنگین در امان نیست و به همین دلیل این محله خوش آب و هوای سابق ، به خصوص در فصول سرد و آلوده سال ، از آلودگی شدید هوا در رنج است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید محله ونک که به دلیل تعدد مطب ها و کلینیک های بسیار زیاد آن مشهور است ، از کمبود کلینیک ها و مراکز درمانی دولتی مناسب گله مند است و همین موضوع درباره ورزشگاه ها و باشگاه های این محله نیز صدق می کند که تمامی موارد فوق جزو مشکلات ونک و نقاط منفی ونک برای زندگی است.

خرید خانه و آپارتمان در ونک

در محله ونک تعداد آپارتمان ها و خانه های مسکونی نسبت به دفاتر اداری و تجاری کمتر است. آپارتمان ها و خانه های مسکونی در محله ونک بیشتر در داخل خیابان های فرعی این محله قرار دارد و البته باید توجه داشت که قیمت خانه و آپارتمان در ونک از متوسط شهر بالاتر است. دلیل بالا بودن قیمت خانه در ونک از طرفی مربوط به امکانات و از طرفی دیگر مربوط به بافت تجاری خاص این محله است. بافت تجاری ونک تاثیر چشمگیری را بر روی قیمت املاک این محله گذاشته است و بسیاری از مالکین در پی تبدیل خانه های خود به مراکز تجاری و اداری هستند.

قیمت خانه در ونک

قیمت خانه در ونک در زمره گرانترین محله های تهران است. مهمترین دلیل گران بودن قیمت خانه در ونک ، بافت تجاری بسیار قدرتمند این محله و فعالیت بسیار زیاد واحدهای تجاری و مراکز اداری در این منطقه است. ونک از جمله محله های لوکس تهران است‌. بسیاری از شرکت های تجاری و اداری تلاش بسیاری دارند تا در این منطقه برای شغل خود ، دفتر یا واحدی تجاری داشته باشند و این موضوع از دلایل افزایش قیمت خانه در ونک است. گران بودن قیمت خانه بر روی قیمت آپارتمان در ونک نیز تاثیر مستقیمی داشته و این موضوع سبب شده تا این محله از مناطقی باشد که قیمت املاک ان به خصوص املاک تجاری و اداری آن، در صدر قیمت املاک تهران باشد.

خیابان های مهم ونک

در محله ونک خیابان های بسیار مهم و مشهوری وجود دارد که هر کدام از آن ها به دلایل خاصی شهرت دارند. میدان ونک که بزرگترین تقاطع ونک است و خیابان های ونک ، خیابان برزیل ، خیابان ملاصدرا ، خیابان ولیعصر و بزرگراه حقانی را به همدیگر متصل می کند. خیابان شیخ بهایی ، خیابان ملاصدرا ، خیابان سئول و خیابان رشید یاسمی مشهورترین خیابان های ونک هستند.

میدان ونک

میدان ونک بدون شک ، مهمترین میدان این محله و از معروف ترین میدان های تهران است. همچنین میدان ونک از خاطره انگیزترین میدان های تهران است. میدان ونک نقش اصلی را در دسترسی های این محله دارد و به همین دلیل تمامی خطوط حمل و نقل عمومی در ونک به این میدان متصل شده اند. تقاطع های میدان ونک ، خیابان ولیعصر ، خیابان برزیل ، خیابان ونک ، خیابان ملاصدرا و بزرگراه حقانی هستند‌. به سخن دیگر می توان گفت که میدان ونک مبداء و مقصد تمامی ورودی ها و خروجی های محله ونک است. پایانه تاکسیرانی ونک ، و خطوط بی آر تی خیابان ولیعصر از این میدان تردد می کنند و این میدان بزرگترین ورودی محله ونک است و بیشترین حجم ترافیک را به خود اختصاص داده است.

بسیاری از مهمترین مراکز تجاری و امکانات ونک در اطراف این میدان تجمع کرده اند و به همین دلیل بیشترین حجم تردد ها در این میدان متمرکز شده اند. میدان ونک از طریق خیابان ملاصدرا به بزرگراه چمران ، بزرگراه کردستان و بزرگراه همت دسترسی دارد و ورودی های بزرگراه همت نیز از طریق خیابان برزیل به میدان ونک وارد می شوند. میدان ونک همچنین مهمترین مسیر دسترسی این محله به خیابان جردن ، بزرگراه حقانی و بزرگراه مدرس است و خطوط مترو ونک از طریق خروجی های شرقی این میدان به ایستگاه های مترو حقانی و میرداماد می رسند. میدان ونک بعد از میدان تجریش ، مهمترین میدان خیابان ولیعصر بوده و ارتباط بین منطقه شمیرانات و جنوب تهران نیز از طریق همین نقطه اتصال در خیابان ولیعصر برقرار می شود.

امکانات محله ونک

محله ونک به طور قابل توجهی مرکز تجمع مراکز تجاری ، اداری و درمانی است که در اطراف آن وجود دارد. این مراکز تجاری در برخی موارد مبدل به بورس شده اند که مهمترین مورد آن بورس مرکز شیرآلات و تزئینات ساختمانی خیابان میرزای شیرازی است. مراکز خرید بسیار زیادی نیز در این محله وجود دارد که برخی از آن ها جزو بهترین مراکز خرید تهران هستند. مرکز خرید ونک ، مرکز خرید آسمان ونک ، مرکز تجاری و اداری رویال پلازا از جمله این مراکز هستند. باشگاه فرهنگی ، ورزشی باشگاه پرسپولیس ، سالن والیبال شهرداری ، زمین چمن مصنوعی امداد و باشگاه های بسیار زیادی نیز در این محله وجود دارد. هتل تاج محل ، هتل ملاصدرا ، گروه هتل های هما ، مهمانسرای اقیانوس آبی و هتل آپارتمان ونک نیز از جمله مراکز اقامتی ونک است.

ونک خیابان ملاصدرا
خیابان ملاصدرا مهمترین خیابان ونک است. خیابان ملاصدرا از میدان ونک تا بزرگراه چمران امتداد داشته و ارتباط مهمترین خیابان های ونک را با یکدیگر برقرار می کند. خیابان ملاصدرا دارای 5 تقاطع بسیار مهم با میدان ونک ، تقاطع ملاصدرا کردستان ، تقاطع ملاصدرا شیراز ، تقاطع ملاصدرا شیخ بهایی و تقاطع ملاصدرا کردستان است. این تقاطع ها همگی از مهمترین تقاطع های این محله هستند و راه ارتباطی منطقه را با بزرگراه های همت ، چمران ، حکیم ، جلال آل احمد ، بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی و بزرگراه شیخ فضل الله نوری از طریق خیابان ملاصدرا و تقاطع های این خیابان است. بخشی از مهمترین مراکز اقتصادی و خدماتی منطقه در خیابان ملاصدرا وجود دارند. بیمارستان بقیه الله ، بازار کاشی و سرامیک شیراز ، پایانه تاکسیرانی ونک ، هتل ملاصدرا ، بازار تره بار ملاصدرا و مراکز تجاری بسیار زیادی در خیابان ملاصدرا تجمع کرده اند.

خیابان شیخ بهایی ونک
خیابان شیخ بهایی شاه راهی ارتباطی است که بزرگراه حکیم ، بزرگراه همت و بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی و خیابان ملاصدرا را به یکدیگر متصل کرده است. میدان شیخ بهایی نیز مهمترین میدان خیابان شیخ بهایی است که در شمال این خیابان ، ارتباط ونک را با محله های آرارات و سعادت آباد و خیابان سئول برقرار می کند. خیابان شیخ بهایی از مراکز مهم تجاری ونک است.

خیابان ونک
خیابان ونک یکی از معروفترین خیابان های ونک است. خیابان ونک مرز مشترک محله ونک و محله آرارات است و بخشی از مهمترین مراکز این محله ها در خیابان ونک قرار دارند. هتل هما ، کلانتری 145 ونک ، باشگاه آرارات ، بوستان آرارات ، مرکز خرید ونک ، پایانه تاکسیرانی ونک ، مرکز خرید آسمان ونک ، سازمان ملی زمین و مسکن ایران و بوستان آفتاب در این خیابان قرار دارند.

خیابان شیراز
خیابان شیراز بورس شیرآلات و کاشی سرامیک بزرگی است که از بزرگترین بورس های لوازم بهداشتی و شیرآلات ساختمانی تهران است. کالاهای شیرآلات و کاشی سرامیک شیراز از بهترین محصولات کاشی و سرامیک در تهران است و محصولات و فروشگاه های این خیابان از بهترین اجناس موجود در بازار هستند. انواع محصولات بهداشتی ساختمانی ، کاشی و سرامیک ، انواع شیرآلات ساختمانی و لوازم حمام و سرویس بهداشتی در این بازار عرضه می شود و بسیاری از این کالاها جزو برندهای معتبر در رده های تولید داخل و محصولات وارداتی از کشورهای مختلف است.

مراکز خرید ونک
ونک از جمله غنی ترین محله های تهران برای خرید است. فروشگاه های پوشاک و لوازم بهداشتی ونک جزو معتبرترین مراکز خرید تهران هستند و بهترین مراکز خرید در این محله قرار دارد. مراکز خرید ونک ، بیشتر در خیابان ونک و خیابان تک جنوبی قرار داشته و این خیابان بورس مراکز خرید ونک هستند. مرکز خرید ونک و مرکز خرید آسمان مهمترین و بزرگترین این مراکز خرید هستند که در ابتدای خیابان ونک قرار گرفته اند.

امکانات درمانی

بیمارستان بقیه الله الاعظم
آدرس و شماره تماس بیمارستان
ميدان ونك ، خيابان ملاصدرا ، نبش شیخ بهایی
02188050435

مرکز پزشکی قانونی شمال تهران
خیابان شیرازی ، خیابان زاینده رود ،خیابان زاینده رود غربی
02188039490

کلینیک دامپزشکی پت شاپ
ساختمان پزشکان آریا
کلینیک دامپزشکی سفید

دسترسی محله ونک

محله ونک جزو بهترین محلات برای انواع دسترسی ها به بسیاری از نقاط تهران است. حمل و نقل عمومی بسیار مناسب ، دسترسی به بی آرتی ، دسترسی به بزرگراه های چمران ، بزرگراه حکیم ، بزرگراه همت و خیابان ولیعصر از دسترسی های بسیار مناسب محله ونک است.

حمل و نقل عمومی
به دلیل تردد بیش از اندازه به محله و میدان ونک ، برای این میدان ، خطوط متعدد اتوبوسرانی و تاکسیرانی تعبیه شده است که تمامی این خطوط در اطراف میدان ونک در دسترس هستند. پایانه تاکسیرانی ملاصدرا ، پایانه تاکسیرانی ونک ، ایستگاه های اتوبوس مسدان ونک و پایانه تاکسیرانی در خیابان حقانی از جمله این خطوط اتوبوسرانی هستند. خط بی آر تی راه آهن به تجریش نیز از جنوبی ترین نقطه خیابان ولیعصر تا شمالی ترین نقطه این خیابان را پوشش داده و از میدان ونک عبور می کند.

نزدیکترین ایستگاه مترو
نزدیکترین ایستگاه مترو به ونک ، ایستگاه مترو شهید حقانی است. به جز ایستگاه مترو حقانی ، ایستگاه مترو میرداماد نیز به راحتی از این محله قابل دسترسی است. گر چه محله ونک دارای ایستگاه مترو اختصاصی نیست ، اما دسترسی این محله به خطوط مترو مطلوب است و با کمترین فاصله می توان خود را به این ایستگاه های مترو رساند.

4.6/5 - (9 امتیاز)
تهرانسر ، امکانات ، تاریخچه و شرایط زندگی
محله آرارات

پست های مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • ونک رو فقط باید تو روزای جمعه و تعطیلات رفت و دید. واقعا تو این روزا ونک دیدنی میشه .نه خبری از ترافیک هست و نه شلوغی ، هر چی هست جاهای دیدنی ونک و پاساژهای ونک هستش

    پاسخ
  • میدان ونک یادش بخیر. میدان ونک از نوستالژی ترین میدان های تهرانه. گل فروشی ها و مراکز خرید میدان ونک از بهترین ها هستن

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست