1. صفحه اصلی
  2. پارک ارم تهران سفری در دل کودکانه های دهه شصتی
پارک ارم

پارک ارم تهران سفری در دل کودکانه های دهه شصتی

پارک ارم تهران سفری در دل کودکان دهه های پنجاه و شصت است. در دهه های شصت بود که تنها شهربازی های غرب تهران ، پارک ارم و شهربازی اوین بودند. اهالی محله های شمال غرب تهران بیشتر شهربازی اوین را می رفتند و مرکز شهری ها و جنوب شهری های تهرانی محل تفریح و بازی شان پارک ارم بود. پارک ارم از زیباترین پارک های تهران بود. بسیاری از کودکان در دهه 60 به ذوق ماشین برقی و مجسمه های رنگارنگ پارک ارم به این مکان می رفتند. در کنار کودکان این خانواده ها بودند که با پهن کردن سفره های رنگارنگ و غذاهای خانگی در کنار فرزندان خود به تفریح می پرداختند. وسایل بازی پارک ارم در امروزه تفاوت های بسیاری را با دهه شصت داشته است. نام وسایل بازی پارک ارم در طی این سالها تغییرات بسیاری داشته و دستگاه های جدیدی در این سال ها به این وسایل بازی اضافه شده اند و باغ وحش ارم نیز در این پارک راه اندازی شده و یکی از بهترین جاهای دیدنی شهر تهران است. کودکان دهه شصت هیچ گاه اردوهای پارک ارم را از یاد نمی برند. زمانی که یک پایشان در پناهگاه های مدارس بود و یک پایشان در زمین های خاکی محله های تهران بود ، پارک ارم نعمتی بزرگ برای از یاد بردن تنگی و تاریکی پناهگاه های مدارس بود.

معرفی پارک ارم

پارک ارم را با چند نام بسیار مهم می شناسند. وسایل بازی پارک ارم ، باغ وحش پارک ارم ، دریاچه پارک ارم و تالار های پارک ارم از جمله امکانات پارک ارم تهران است. پارک ارم یکی از جاهای دیدنی تهران است که در چند دهه اخیر همواره علاقمندان به خود را داشته است. در تاریخچه پارک ارم آمده است که این پارک در سال 1350 توسط فردی به نام خرم احداث شد و به همین دلیل نام قدیمی پارک ارم ، پارک خرم بود.

پارک ارم به دلیل استفاده از فضای بسیار بزرگ و وسیع خود و همچنین تنوع فضاهای موجود در آن از همان روزهای اول تاسیس همواره مورد علاقه شهروندان تهرانی بود و از همان زمان دوستداران ورزش و تفریح و سرگرمی های مدرن و به روز جهانی در این پارک گرد هم می آمدند. پارک ارم بزرگترین شهربازی تهران و حتی بزرگترین شهربازی ایران است. تمام کسانی که به شهربازی ارم سفر می کنند ، از سفر خود رضایت خواهند داشت ، چرا که شهربازی ارم با وجود سه قسمت جداگانه با نام های لونای 1 ، لونای 2 و لونای 3 و با بزرگترین و بهترین وسایل بازی در آن ، هیچگاه نخواهد گذاشت که کسی از سفر خود به این پارک رضایت نداشته باشد.

به خصوص وجود امکانات پارک ارم مانند باغ وحش پارک ارم و دریاچه پارک ارم سفر به شهربازی ارم را لذت بخش تر از بسیاری از مناطق تفریحی و گردشگری تهران کرده است. امکانات پارک ارم تنها محدود به وسایل بازی و دریاچه و باغ وحش نیست ، شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید در این پارک ارم ، مجموعه تالارهایی نیز وجود دارد که این مجموعه تالارها ، می تواند بهترین محیط برای برگزاری مراسم ها و جشن ها باشد. این تالارها در کنار محیط پارک ارم ، از زیبایی خاصی برخوردار هستند.

فضای سبز پارک ارم به گونه ای طراحی شده است که برای اتراق دارای محیطی بسیار مناسب است. وجود چندین چشمه سرویس بهداشتی در جای جای پارک ارم این امکان را به همه می دهد تا با خیالی آسوده ساعتی را در این فضای سبز اتراق کرده و با خانواده و کودکان خود به تفریح و سرگرمی بپردازند. دریاچه پارک ارم از اولین دریاچه های مصنوعی بزرگ در سطح تهران است. محیط دریاچه از ایمنی بسیار خوبی برخوردار بوده و تفریحات نشاط آوری مانند قایقرانی در این دریاچه وجود دارد. باغ وحش ارم نیز از جذابیت خاصی برخوردار است. باغ وحش ارم ، از جمله بزرگترین باغ وحش های ایران و بزرگترین باغ وحش تهران است که جهت آشنایی مردم با طبیعت و فضای حیات وحش در این مجموعه راه اندازی شده است.

وسعت پارک ارم نزدیک به ۷۰ هکتار است که از این نظر بزرگترین مجموعه شهربازی ایران محسوب می شود. از این وسعت بزرگ 9 هکتار به دریاچه پارک ارم تعلق گرفته است که این دریاچه نیز بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران در زمان خود بود که در آن قابلیت قایقرانی شامل یک دریاچه ۹ هکتاری با قابلیت قایقرانی و ماهیگیری، سه شهربازی با بیش از ۸۰ دستگاه بازی، بزرگ‌ترین باغ وحش پایتخت با بیش از ۱۱۰ گونه جانوری، شهربازی سرپوشیده قلعه جادویی با ۱۱۰ بازی و گیم، ۲۰ هکتار فضای سبز و جنگلی، تالارهای پذیرایی کشتی، استخر روباز و حمام آفتاب بانوان است.

وسایل بازی پارک ارم

وسایل بازی پارک ارم از بهترین وسایل شهربازی ها در تهران است. وسایل بازی پارک ارم از گسترده ترین و بهترین وسایل شهر بازی در کل ایران و تهران است. تنوع وسایل بازی پارک ارم به گونه ای است که رضایت مندی را برای هر سلیقه ای و برای هر سنی فراهم می کند. از کوچکترین وسایل بازی مانند استخر توپ بادی تا بزرگترین وسایل بازی مانند ترن هوایی و چرخ و فلک و سقوط آزاد در این شهربازی وجود دارد و همه این وسایل بازی جزو بزرگترین وسایل بازی در سطح شهر تهران است. چنین تنوع و وسعتی از شهر بازی در هیچ کدام از شهربازی های تهران وجود نداشته و شهربازی ارم از این نظر ، شهربازی بی نظیری به حساب می آید.

تاریخچه پارک ارم

پارک ارم در سال 1358 در تهران تاسیس شد. مالک اولیه پارک ارم رحیم علی خرم بود و به همین دلیل تا مدت ها این پارک به نام پارک خرم شناخته می شد. پارک ارم در زمان خود بزرگترین مجموعه تفریحی ورزشی و بزرگترین شهربازی ایران بود و البته باید اذعان داشت که هنوز نیز این پارک ، شهرت خود را به عنوان بزرگترین شهربازی تهران و حتی بزرگترین شهربازی کشور ، حفظ کرده است. پارک ارم تا زمان انقلاب نیز در تملک سازنده آن بود. پس از انقلاب اسلامی ، این پارک و کل مجموعه تفریحی آن به مصادره بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی درآمد و بنیاد مستضعفان ، مالکیت پارک ارم را در دست گرفت. در حال حاضر مالکیت پارک ارم در اختیار هلدینگ سیاحتی و حمل و نقل پارسیان قرار دارد.

آیا پارک ارم در کرونا باز است ؟
پارک ارم در کرونا به مدت چند ماهی با تعطیلی مواجه شد ، اما امروز به دلیل کاهش شیوع و پیک کرونا در کشور پارک ارم در کرونا و با رعایت پروتکل های بهداشتی باز شده است.

شهربازی ارم

شهربازی ارم دارای سه بخش جداگانه است. شهربازی های یک تا سه هر کدام برای علاقمندان به پارک ارم جذابیت خاص خود را دارد. این قسمت های مختلف با نام های لونا پارک 1 ، لونا پارک 2 و لونا پارک 3 پارک ارم نامگذاری شده اند و اگر به پارک ارم رفتید و با تابلوهای لونا برخورد کردید این تابلوها به قسمت های مختلف این شهربازی اشاره می کند. برای اینکه شما هم پیش از رفتن با وسایل بازی هر کدام از این قسمت ها آشنا باشید ، در این قسمت ما بخشی را برای معرفی این وسایل بازی اختصاص داده ایم.

لونا پارک 1
شهربازی شماره یک پارک ارم یا لونا پارک 1 پارک ارم از بخش های مهیج پارک ارم است. شهربازی شماره یک وسایل بازی بسیاری را در خود جای داده است و علاقمندان خاص خود را دارد. به خصوص این بخش به دلیل وجود تونل وحشت و ماشین برقی کودکان از جمله بخش هایی است که کودکان به این بخش علاقه خاصی دارند.

وسایل بازی شهربازی شماره یک پارک ارم

مینی جت: ۴ تا ۱۰ سال
سورتمه: ۱۰ تا ۵۵ سال
فریزبی بزرگسالان: ۱۵ سال به بالا
ماشین برقی بزرگسالان: حداقل ۱۰ سال
ستاره گردان: ۱۲ سال به بالا
تله‌سیژ
اسکیت هوایی
رالی کودک: ۵ تا ۱۲ سال
فان اسپریت (بالن): ۴ تا ۱۰ سال
یوفو: ۱۲ تا ۵۰ سال
سفینه: حداقل ۱۲ سال
تونل وحشت: حداقل ۵ سال
قوی گردان: ۳ تا ۱۰ سال
تاب کودک: ۵ تا ۱۰ سال
سینما ۴ بعدی: حداقل ۷ سال
آبشار: حداقل ۷ سال
کریزی دنس: حداقل ۱۲ سال
ترن هوایی کودک: ۵ تا ۱۲ سال
سرسره بادی: ۷ تا ۱۴ سال
آستروجت: حداقل ۷ سال
یوروبانجی: ۶ تا ۱۲ سال
آسانسور (جامپینگ): ۳ تا ۹ سال
کشتی صبا: حداقل ۱۰ سال
فریزبی کودک: ۴ تا ۱۰ سال
اسب گردان: ۴ تا ۱۰ سال
تاب زنجیری بزرگسال: حداقل ۱۰ سال
استخر توپ: ۳ تا ۷ سال
کشتی کودک: حداقل ۵ سال
سالتو: حداقل ۱۶ سال
عینک سه بعدی
ماشین برقی کودکان: ۳ تا ۹ سال

بازی‌های کامپیوتری
بازی های کامپیوتری این بخش دارای جذابیت خاصی برای تمامی سنین است. در این بخش بازی های مختلفی برای سنین 7 سال به پایین و بین 7 تا 10 سال و بازی های 10 سال به بالا وجود دارد و شما با ورود به این بخش با انواع بازی های کامپیوتری پارک ارم برخورد خواهید کرد.

لونا پارک 2
شهربازی شماره دو پارک ارم یا لونا پارک 2 پارک ارم را باید هیجان انگیزترین قسمت پارک ارم دانست. وجود چرخ و فلک پارک ارم ، ترن هوایی پارک ارم ، دستگاه سقوط آزاد و بسیاری از وسایل بازی دیگری که در این قسمت وجود دارد ، شهربازی شماره 2 پارک ارم را به بهترین قسمت پارک ارم تبدیل کرده است. ارتفاع چرخ و فلک پارک ارم 40 متر ا ست و از این نظر دارای رتبه 2 را از نظر ارتفاع در میان چرخ و فلک های ایران دارد. ارتفاع دستگاه سقوط آزاد در لونا پارک 2 نیز 85 متر است و از این نظر بلندترین دستگاه بازی در میان وسایل بازی کشور است.

وسایل بازی شهربازی شماره دو پارک ارم تهران
موتور کودکان: از ۳ تا ۸ سال
اسب گردان : از ۴ تا ۱۰ سال
قطار شادی
کشتی امیر: حداقل ۱۰ سال
جایر سویینگ: از ۱۴ تا ۵۵ سال
دیسک و کاستر: از ۱۲ تا الی ۵۰ سال
فریزبی کودک: از ۴ تا ۱۰ سال
سورتمه: از ۱۰ تا ۵۵ سال
آکروجت: حداقل ۶ سال
پاراتاور: از ۱۲ تا ۶۰ سال
قطار شادی(ترن کودک): از ۴ تا ۱۰ سال
استخر توپ: از ۳ تا ۷ سال
کاترپیلار: حداقل ۱۰ سال
آفتاب و مهتاب: از ۳ تا ۸ سال
سفینه: از ۱۲ تا ۵۰ سال

مونوریل: حداقل ۱۰ سال
ترن هوایی کودک: از ۵ تا ۱۲ سال
بوستر: حداقل ۱۲ سال
موتور کوبنده برقی: از ۵ تا ۱۲ سال
تونل وحشت: حداقل ۵ سال
ماشین برقی بزرگ: حداقل ۱۰ سال
رالی آسفالتی: حداقل ۱۰ سال
قوی گردان: از ۳ الی ۱۰ سال
چرخ و فلک: حداقل۱۴ سال؛ کمتر از ۱۴ بهمراه والدین
موتور پرشی: از ۳ تا ۱۰ سال
سرسره بادی: از ۷ تا ۱۴ سال
سینما ۴ بعدی: حداقل ۶ سال
رالی کودکان: از ۵ ا تا ۱۲ سال
فیلیپر: حداقل ۱۲ سال
عینک سه بعدی
کشتی کودک: از ۷ تا ۱۲ سال
ماشین برقی کودک: از ۳ تا ۱۰ سال
بازی‌های کامپیوتری: این بازی‌ها برخی برای ۷ سال به بالا و بعضی برای بالای ۱۰ سال بعضی برای ۵ سال به بالا مناسب است
سقوط آزاد: از ۱۲ تا ۶۰ سال

وسایل بازی شهربازی شماره سه پارک ارم تهران

شهر بازی شماره 3 پارک ارم نیز دارای جذابیت های خاص خود است. اگر در هنگام گشت و تفریح احتیاج به تفریحاتی با آدرنالین کمتر داشتید و از صدای جیغ ها و فریادهای پارک ارم ، دنبال محیط آرامتری بودید ما به شما لونا پارک 3 را پیشنهاد می کنیم. البته باید بدانید که این بخش بیشتر با روحیه بزرگسالان مطابقت دارد.
اسکیت یو: از ۱۴ تا ۴۵ سال
کریزی موس: حداقل ۱۲ سال
ماشین بنزینی (کارتینگ): از ۹ تا ۶۰ سال
تاب پرنده: حداقل ۱۳ سال
ترن هوایی خانواده: حداقل ۱۲ سال
آبشار: حداقل ۷ سال
عینک ۳ بعدی

ساعت بازی شهربازی پارک ارم تهران

ساعات کار شهربازی پارک ارم در فصول مختلف سال ممکن است با تغییراتی همراه باشد ، اما به طور کلی به دلیل مراجعه مردم در ساعات بعد از ظهر این شهربازی نیز ساعات کار خود را با زمان حضور گردشگران مطابقت داده است.

ساعات کاری پارک ارم
از شنبه تا پنجشنبه: از ساعت ۱۸ تا پایان شب
روزهای جمعه و تعطیل: از ساعت ۱۶ تا پایان شب

باغ وحش پارک ارم تهران

باغ وحش ارم از جذاب ترین بخش های پارک ارم است. باغ وحش ارم در سال 1369 ساخته شد و در سال 1371 به بهره برداری رسید. باغ وحش ارم یکی از بزرگترین باغ وحش های ایران است. پیشینه تاسیس باغ وحش ارم به وجود حیواناتی در گذشته باز می گردد. در زمان ساخت پارک ارم ، سازندگان این پارک ، قسمتی را جهت نگهداری چند گونه از حیوانات در قسمتی از پارک تعبیه کردند. این بخش بیشتر به باغ وحشی خصوصی شباهت داشت. پس از انقلاب با تجهیزات و گونه های حیوانی بیشتر به عنوان باغ وحش ارم افتتاح شد. در این باغ وحش بیش از 110 گونه جانوری نگهداری شده و از نکات جذاب این باغ وحش وجود گونه هایی است که در هیچ کدام از باغ وحش های ایران امکان بازدید آن ها وجود ندارد. وجود شیر ایرانی ، ببر سیبری ، فیل و چندین گونه از حیوانات نادر در این باغ وحش از جمله این گونه ها هستند. وسعت باغ وحش ارم 5 هکتار است و در این باغ وحش حیوانات مختلفی اعم از پرندگان ، فردسمان ، فیل ها ، درندگان و گوشتخواران ، جوندگان و خزندگان نگهداری می شود.

ساعت کاری باغ وحش ارم
ساعت کاری باغ وحش ارم از ساعت 10 صبح الی 10 شب است.

دریاچه پارک ارم

دریاچه پارک ارم آرام ترین بخش های پارک ارم است. اگر در پارک ارم به دنبال محیطی آرام و فرحبخش بودید که به دور از هیاهو و جنجال های پارک ارم باشد ، می توانید از محیط آرام و لذت بخش دریاچه استفاده کنید. در این بخش محیط بسیار خلوت تر است. به خصوص شبهای پارک ارم در کنار این دریاچه مصنوعی حال و هوای بسیار خوبی را دارد. امکانات دریاچه پارک ارم شامل شامل قایق های تک نفره ، قایق های دو نفره و قایق های چند نفره است. این قایق ها در کنار محیط آرام و خلوت دریاچه می تواند آرامشی را به شما بدهد که در دیگر بخش های پارک ارم نمی توانید آن را تجربه کنید.

استخر روباز پارک ارم

استخر روباز پارک ارم شامل مجموعه استخرهایی است که در این مجموعه طراحی شده اند. این مجموعه دارای دو استخر روباز مخصوص آقایان و بانوان دارد که این دو مجموعه در بهار و تابستان از ساعت 8 صبح الی 5 بعد از ظهر در حال پذیرایی از ورزشکاران و گردشگران است. استخر پارک ارم در مجاورت قسمت شهربازی شماره 1 پارک ارم قرار دارد. و شما برای رفتن به این قسمت می توانید از پارکینگ پارک ارم استفاده کنید.

رستوران های پارک ارم

پارک ارم دارای رستوران ها و فست فودی های بسیار زیادی است که خود این رستوران ها و فسف فودی های پارک ارم به جاذبه های پارک ارم تبدیل شده اند. غذاخوری های پارک ارم شامل انواع فسف فودی ها و کباب ترکی ، بستنی فروشی ، کافه ها و خوراکی های خیابانی مانند ذرت مکزیکی و پاپ کورن و پشمک می شود. این غذاها در کنار هم به گونه ای چیده شده اند که هر بیننده ای را به هوس خوردن و نوشیدن می اندازد و این قسمت ها ، جزو شلوغ ترین قسمت های پارک ارم است.

مسیر دسترسی پارک ارم

مسیر پارک ارم با خودرو
برای رفتن به پارک ارم با خودروی شخصی دو مسیر وجود دارد. مسیر اول از طریق بزرگراه فهمیده امکانپذیر است. در این مسیر باید از بزرگراه فهمیده به سمت اتوبان کرج حرکت کرده و پس از بزرگراه باکری ، به ورودی پارک ارم خواهید رسید. این ورودی با نام ورودی جنوبی پارک ارم شهرت دارد و از گذشته نیز مشهورترین مسیر دسترسی پارک ارم بوده است. اگر از سمت کرج نیز قصد ورود به پارک ارم را دارید ، مسیر ورودی پارک ارم از سمت کرج نیز از طریق همین ورودی امکانپذیر است و مسافران شهر کرج باید قبل از رسیدن به بزرگراه باکری از طریق ورودی جنوبی وارد پارک ارم شوند. مسیر درب شرقی پارک ارم نیز از طریق بزرگراه شهید فهمیده و در ابتدای ورودی جنوب به شمال بزرگراه باکری قرار دارد. برای کسانی که می خواهند از طریق بزرگراه باکری به پارک ارم بروند نیز این مسیر ، بهترین مسیر ورودی به پارک ارم است.

آدرس پارک ارم
تهران ، شرق به غرب بزرگراه فهمیده ، بعد از بزرگراه باکری ، کنار گذر یا لاین کندرو پل اتوبان باکری
آدرس پارک ارم روی نقشه

سوالات متداول درباره پارک ارم

پارک ارم کجاست؟
پارک ارم بزرگترین شهربازی ایران با وسعت 70 هکتار است که در شمال بزرگراه شهید فهمیده و جنوب محله ارم در بلوار فردوس غرب قرار دارد.

پارک ارم در کرونا باز است؟
پارک ارم در کرونا با رعایت پروتکل های بهداشتی باز شده است.

جاهای دیدنی پارک ارم کجاست؟
جاهای دیدنی پارک ارم شامل چندن بخش شهربازی های یک تا سه پارک ارم ، دریاچه پارک ارم ، باغ وحش پارک ارم و استخر پارک ارم می شود.

قیمت بلیط وسایل بازی پارک ارم؟
به جهت تغییرات قیمت بلیط وسایل بازی پارک ارم در فصول مختلف سال بهتر است برای کسب اطلاع از قیمت بلیط وسایل بازی پارک ارم به آدرس اینترنتی پارک ارم رجوع کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست