1. صفحه اصلی
  2. پارک جوانمردان کجاست پارکی برای دوچرخه سواری در کنار رودخانه
پارک جوانمردان

پارک جوانمردان کجاست پارکی برای دوچرخه سواری در کنار رودخانه

پارک جوانمردان یکی از بزرگترین بوستان های غرب تهران است‌. در این مطلب قصد داریم سفری به پارک جوانمردان داشته باشیم و امکانات و زیبایی های این پارک زیبا را به شما معرفی کنیم. احداث این بوستان در رود دره کن ، پیست دوچرخه پارک جوانمردان ، تاریخچه پارک جوانمردان و همه چیزهایی که باید درباره پارک جوانمردان دهکده المپیک بدانید موضوع این مطلب است.

پارک جوانمردان کجاست؟

اولین موضوعی را که باید بدانید ، این است که پارک جوانمردان کجاست ؟ پارک جوانمردان در رود دره کن ساخته شد و در جنوب محله کن قرار دارد. پارک جوانمردان از طرف غرب در محله دهکده المپیک و از طرف شرق در محله شهر زیبا قرار دارد. شمال پارک جوانمردان محله کن است و جنوب آن به بزرگراه حکیم محدود می شود. پارک جوانمردان جزو پارک های بسیار وسیع غرب تهران است و به همین دلیل در میان چندین محله از منطقه ۵ تهران و منطقه ۲۲ تهران قرار دارد.

مسیر دسترسی به پارک جوانمردان

پارک جوانمردان به دلیل‌ وسعت زیاد از چند محله قابل دسترسی است. محله شهر زیبا ، اندیشه شمالی ، محله کن و محله دهکده المپیک و محله زیبا دشت از محله هایی هستند که به این پارک دسترسی دارند ، اما بهترین مسیر برای پارک جوانمردان ، مسیر دسترسی دهکده المپیک است.

چطور برم پارک جوانمردان؟

بهترین مسیر دسترسی به پارک جوانمردان از میدان المپیک تهران است. شما می توانید از بزرگراه حکیم وارد خیابان المپیک شده و از درب اصلی میدان المپیک وارد پارکینگ پارک شوید. این خیابان یک راه ورودی دیگر نیز قبل از میدان المپیک دارد که به پارکینگ غربی پارک می رسد. مسیر دیگر از طریق بزرگراه همت است. مسیر غرب به شرق بزرگراه همت وارد ضلع شمالی پارک جوانمردان شده که البته در این قسمت پارکینگ پارک زیاد بزرگ نیست و گاهی شما برای پارک خودرو و به خصوص در مواقع شلوغی پارک ، دچار مشکل خواهید شد. مسیر بعدی ورود به پارک جوانمردان از طریق ضلع شرقی پارک و محله شهر زیبا است. شما می توانید از طریق بلوار تعاون ، یا بلوار جوانمردان وارد خیابان مرادی شده و در انتهای خیابان مرادی ، وارد ضلع شرقی بوستان جوانمردان شوید و آخرین مسیر از طریق بزرگراه حکیم است که بعد از گذشتن از محله اندیشه شمالی ، پارکینگ بسیار کوچکی جهت دسترسی به ضلع جنوبی پارک وجود دارد و در این مورد نیز باید توجه داشته باشید کل ممکن است برای پارک خودرو دچار مشکل شوید. بنابراین بهترین و مطمئن ترین مسیر ورودی به پارک جوانمردان ، مسیر میدان المپیک است.

نزدیکترین مترو به پارک جوانمردان
نزدیکترین مترو به پارک جوانمردان، ایستگاه مترو ورزشگاه آزادی است و شما می توانید بعد از پیاده شدن از این ایستگاه مترو با تاکسی خود را به‌میزان المپیک رسانده و وارد بوستان شوید.

تاریخچه پارک جوانمردان

در دهه هشتاد بود که طرح هایی برای ساخت تفرجگاه هایی در رود دره های تهران ارائه شد. رود دره های کن و رود دره فرحزاد از جمله این رود دره ها بودند. در رود دره فرحزاد، بوستان نهج البلاغه احداث شد و در رود دره کن طرح احداث بوستان نهج البلاغه اجرا شد. رودخانه بوستان جوانمردان همان رودخانه معروف کن است که‌ از کوه های روستاهای سولقان، روستای رندان و روستای سنگان سرچشمه گرفته و بعد از گذشتن از محله کن این رودخانه وارد بوستان جوانمردان می شود. بوستان جوانمردان در سال ۱۳۸۹ راه احداث شد و در اختیار علاقمندان به طبیعت‌ قرار گرفت. بوستان جوانمردان با هدف ایجاد محیطی سرسبز و زیبا در رود دره کن و کنترل سیلابهای فصلی رودخانه کن و ایجاد محیطی گردشگری احداث شد. نام بوستان جوانمردان از تندیس بزرگان و دلاوران قرار گرفته در بوستان گرفته شده است و به یاد دلاوری های این بزرگان ، به نام بوستان جوانمردان نامگذاری شد.

جاذبه های پارک جوانمردان

پیست دوچرخه پارک جوانمردان
یکی از بهترین امکانات پارک جوانمردان پیست دوچرخه پارک جوانمردان است که دور این پارک تعبیه شده است که دوچرخه سواران بسیاری را برای ورزش و تفریح به سمت خود می کشاند. البته پیست دوچرخه پارک جوانمردان تنها برای دوچرخه سواری نیست و یکی از بهترین مسیرهای سلامت و پیاده روی ، دویدن در کنار طبیعت و اسکیت سواری است. در این پیست روزانه ورزشکاران و علاقمندان به ورزش های همگانی برای انواع ورزش ها گرد هم آمده و هر کدام با علاقه و سلیقه خود به پیاده روی و دومیدانی ، اسکیت سواری و دوچرخه سواری می پردازند. در اطراف این پیست ، ایستگاه های اجاره دوچرخه نیز برای استفاده همه سنین وجود دارد که می توانند با اجاره ساعتی دوچرخه از این امکانات استفاده کنند.

رستوران پارک جوانمردان
در دو طرف پارک جوانمردان ، رستوران هایی وجود دارد که برای علاقمندان به غذا و غذاخوری ، جاذبه های خاص خود را دارد. در ضلع شرقی پارک ، رستوران بزرگی وجود دارد که انواع غذاهای فست فود در آن عرصه می شود و در ضلع غربی پارک نیز مجموعه غذا خوری هایی وجود دارد که انواع غذا و آش های ایرانی در کنار انواع چای و قهوه در آن ها سرو می شود. بنابراین اگر به هر کدام از این بخش ها علاقه دارید ، این فرصت را از دست ندهید.

وسایل بازی پارک جوانمردان
پارک جوانمردان دارای وسایل بازی متعددی است که برای کودکان تعبیه شده است‌. در این پارک چندین بخش برای تفریح و سرگرمی کودکان دیده شده است که کودکان می توانند از وسایل بازی پارک جوانمردان استفاده کنند. این وسایل بازی شامل سوله بازی کودکان و بخش روباز بازی کودکان می شود.

آلاچیق های بوستان جوانمردان
آلاچیق های بوستان جوانمردان از امکانات بسیار خوب این بوستان برای تفریح و اطراق های خانوادگی و دوستانه است. آلاچیق های بوستان جوانمردان ، مکان هایی هستند که علاقمندان به اطراق های خانوادگی و دوستانه می توانند از این محیط برای استراحت و تفریح استفاده کنند. بسیاری از خانواده ها و نشست های دوستانه در این آلاچیق ها برگزار می شود. در روزهای تعطیل بسیاری از شهروندان تهرانی که برای گردش به این بوستان می روند با اطراق در این آلاچیق ها غذای خانگی خود را برای صرف نهار یا شام ، به همراه خود آورده و اوقات خوشی را در این آلاچیق ها سپری می کنند.

باغ گیاهشناسی
در قسمتی از پارک جوانمردان باغی به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع وجود دارد که به باغ گیاه شناسی مشهور است. در این باعث گیاه شناسی شما می توانید با انواع درختان و گلها آشنایی پیدا کنید. جشنواره های فصلی و نمایشگاه های فصلی گل و گیاه نیز از بخش های جنبی باغ گیاه شناسی است که جلوه پارک را در زمان برگزاری دوچندان می کند.

پوشش گیاهی
رود دره کن در قسمت پارک جوانمردان سراسر با انواع درختان و درختچه ها و گلها پوشیده شده است. پوشش گیاهی پارک جوانمردان شامل انواع گلها و چمن طبیعی ، درختچه های تزئینی و درختان چنار ، کاج ، زبان گنجشک ، زیتون تلخ ، بلوط و درختان تبریزی است و از این نطر ، این بوستان دارای یکی از غنی ترین بوستان های غرب تهران است‌. درختان و درختچه های دیگری نیز در این بوستان موجود است که هر کدام دارای زیبایی های خاص خود است.

بوستان جوانمردان در شب
بوستان جوانمردان در شب ها یکی از زیباترین بوستان های تهران می شود. ترکیب چمن طبیعی ، درختان زیبای ایرانی و رودخانه کن ، ترکیب زیبایی را به وجود آورده است که در شبها دارای جلوه ای بسیار زیبا شده است. این بوستان در طرح زیست شبانه تهران نیز به عنوان یکی از اماکن زیست شبانه در نظر گرفته شده بود و تا چندی این طرح در این پارک اجرا شد. به خصوص در فصول زمستان و بهار که آب رودخانه در این پارک جاری است ، صدای زیبای آب رودخانه به همراه پرواز زیبای مرغان دریایی ، جاذبه های خاص را در پارک ایجاد کرده است.

بهترین لوکیشن های عکاسی در تهران
پارک جوانمردان همیشه به عنوان یکی از بهترین لوکیشن های عکاسی در تهران مطرح بوده است. این بوستان با ترکیب رودخانه ، همراه با پوشش گیاهی متنوع و عمق و وسعت زیاد توانسته است میزبان بسیاری از فعالین بخش مد و لباس و عکاسان و حتی گردشگرانی باشد که خواهان ثبت زیباترین تصاویر هستند.

برج های پارک جوانمردان
یکی از اشکالاتی کل همواره به مسئولین وارد بوده اعطای مجوز برای ساختن برج های مسکونی متعدد در داخل بوستان جوانمردان است. این برج ها با اشغال فضای پارکینگ خودروها و گردشگران ، فضا را برای تردد به این پارک تنگ تر کرده اند. همچنین برج های پارک جوانمردان چشم انداز طبیعی پارک را تحت تاثیر قرار داده و این پارک را در برخی از جاها با چشم انداز بتونی مواجه می کنند.

چرا باید به پارک جوانمردان برویم؟
پارک جوانمردان یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران است. این پارک با وسعت بسیار زیاد می تواند فرصت های زیادی را برای انواع اهداف گردشگری پدید آورد. ورزش های همگانی و همراه با دوچرخه سواری و اسکیت سواری ، استفاده از وسایل بازی کودکان، تفریح در کافه ها و غذاخوری های پارک ، وجود رودخانه در بوستان و امکانات متنوع دیگری که در این بوستان وجود دارد ، پارک جوانمردان را به یکی از بهترین اماکن تفریحی و گردشگری تهران تبدیل کرده است.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست