1. صفحه اصلی
  2. پل طبیعت تهران کجاست؟ سازه‌ای مدرن و رنگارنگ
پل طبیعت تهران

پل طبیعت تهران کجاست؟ سازه‌ای مدرن و رنگارنگ

پل طبیعت تهران از سازه‌های مشهور ساخته شده در دهه نود است. پل طبیعت اثری منحصر به فرد در طراحی و معماری است که مدعی است می‌تواند در ترافیک و شلوغی و ترافیک تهران محیطی را برای استراحت و گشت و‌گذار در تهران را فراهم کرده و در زمره جا‌های دیدنی تهران قرار گیرد. پل طبیعت تهران بر روی بزرگراه مدرس ساخته شده است و پارک طالقانی را به پارک آب و آتش متصل می‌کند. طراحی پل طبیعت به گونه‌ای است که پلی برای عبور و مرور نیست، بلکه معمار پل طبیعت آن را پلی برای ماندن و تفریح طراحی کرده است. هزینه پل طبیعت در زمان ساخت بسیار سنگین بود و این مورد به دلیل کانسپت پل و جزئیات در طراحی و ریزه کاری‌های آن بود. امروز پل طبیعت به یکی از نماد‌های شهر تهران در تپه‌های عباس آباد مبدل شده است و بازدید از آن برای بسیاری از گردشگران، بسیار لذت بخش است.

پل طبیعت تهران کجاست؟

پل طبیعت تهران یکی از جا‌های دیدنی تهران است که در تپه‌های عباس آباد طراحی و ساخته شده است. پل طبیعت بر روی اتوبان مدرس و در مجاورت بزرگراه حقانی احداث شده و پارک طالقانی و پارک آب و آتش را به یکدیگر متصل می‌کند. پل طبیعت تهران در حد فاصل بزرگراه همت و بزرگراه حقانی قرار دارد. به منطقه‌ای که این پل در آن احداث شده تپه‌های عباس آباد گفته می‌شود که منطقه‌ای تفریحی در تهران است و بسیاری از بوستان‌ها و جا‌های دیدنی تهران بر روی این تپه‌ها استقرار دارند. این پل دارای موقعیت و لوکیشنی بسیار عالی برای تفریح و گردش است، چرا که در کنار این پل مجموعه‌ای از بوستان‌های بزرگ و مراکز تفریحی دیگر قرار دارد که دیدن هر کدام از آن‌ها می‌تواند خاطره‌ای زیبا را برای شما ثبت کند.
آدرس پل طبیعت:
تهران، میدان ونک، بزرگراه حقانی، بعد از چهار راه جهان کودک، پارک آب و آتش

مسیر دسترسی به پل طبیعت

پل طبیعت از جمله جا‌های دیدنی تهران است که شما می‌توانید به راحتی با خودرو شخصی و یا حمل و نقل عمومی و مترو خود را به این پل زیبا برسانید. پل طبیعت از روی بزرگراه مدرس عبور کرده و این موضوع دسترسی به پل طبیعت را از هر سو برای بازدید‌کنندگان امکان‌پذیر کرده است.

پل طبیعت با خودرو شخصی
اگر می‌خواهید از سمت پارک طالقانی به سمت پل طبیعت بروید، می‌توانید از میدان ونک و بزرگراه شهید حقانی به سمت چهارراه جهان کودک و پل بزرگ، به خیابان فرعی پارک طالقانی بروید و در پارکینگ پارک طالقانی خودروی خود را پارک کرده و از ورودی شرقی پل طبیعت، خود را به این پل برسانید. مسیر غربی پل طبیعت از سمت خیابان جردن و پارک آب و آتش خواهد بود. برای دسترسی به پل طبیعت از طرف پارک آب و آتش، باید از خیابان جردن یا خیابان نلسون ماندلا به سمت شمال رفته و سپس از بزرگراه حقانی شرق وارد خیابان شهیدی شوید. از این مسیر دو پارکینگ در خیابان شهیدی برای استفاده عموم وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای پارک خودرو استفاده کرد و پس از پارک خودرو در پارک آب آتش می‌توانید از ورودی غربی وارد محوطه پل طبیعت شوید.

پل طبیعت با مترو
برای رفتن به پل طبیعت با مترو می‌توانید از‌ایستگاه مترو حقانی در خط مترو یک تهران استفاده کنید و پس از پیاده شدن از مترو باید خود را به پارک طالقانی رسانده و از ورودی پیاده راه چوبی زیبایی که در این قسمت قرار دارد، خود را به این پل برسانید.

ویژگی پل طبیعت

ویژگی‌های پل طبیعت باعث شده است، تا این پل هر روز بیش از دیروز دارای شهرت باشد و بتواند آمار بازدید‌های خود را به طور روزانه بالا ببرد، به نوعی که تنها ظرف چند سال پل طبیعت توانست با وجود ظرفیت‌های گسترده خود، به یکی از بهترین مکان‌ها برای گردش و تفریح در دل تهران تبدیل شود. برخی از این ویژگی‌ها در دل نوع معماری این پل و برخی دیگر از ویژگی‌ها به دلیل موقعیت و لوکیشن پل طبیعت ایجاد شده است. پل طبیعت دارای چندین ویژگی منحصر به فرد است که آن‌ها را با یکدیگر مرور می‌کنیم.
موقعیت بسیار مناسب پل طبیعت به نوعی است که شما می‌توانید در حین بازدید از پل طبیعت، از زیبایی‌های مجاور پل طبیعت مانند پارک طالقانی و پارک آب و آتش نیز دیدن کنید.

چشم انداز زیبا
پل طبیعت بر روی یکی از زیباترین بزرگراه‌های تهران به نام بزرگراه مدرس ساخته شده است. شما با ورود بر روی این پل می‌توانید چشم‌اندازی زیبا را از روی پل طبیعت مشاهده کنید که در کمتر منطقه‌ای از تهران امکان این چشم انداز زیبا برای شما فراهم می‌شود. چشم انداز جنگلی بوستان طالقانی، بوستان آب و آتش، فانوس دریایی بوستان بنادر و گنبد مینا از زیباترین چشم انداز‌های پل طبیعت هستند.

جایزه‌های متعدد
طراحی پل طبیعت به دلیل زیبایی منحصر به فرد خود و ویژگی‌های طراحی آن توانست جوایز متعددی را در سطح بین‌المللی به خود اختصاص دهد.

سومین پرچم بزرگ جهان
یکی از چشم انداز‌های زیبای پل طبیعت، چشم انداز زیبای سومین پرچم بزرگ جهان است که در بوستان طالقانی به احتزاز درآمده است.
کافه و رستوران‌ها، در کنار پل طبیعت کافه و رستوران‌هایی وجود دارد که در هنگام بازدید از پل طبیعت می‌توان در این غذاخوری‌ها به استراحت و صرف غذا پرداخت.

انشعابات پل طبیعت
انشعابات پل طبیعت باعث شده است تا نقاط مختلفی از پارک‌های اطراف پل به یکدیگر دسترسی داشته باشند. این پل صرفاً دو نقطه پارک را به هم متصل نمی‌کند. پل طبیعت بیش از یک ورودی دارد و انشعاب‌های آن به نقاط مختلف پارک منتهی می‌شوند.

تفریح و استراحت بر روی پل طبیعت
پل طبیعت جایی برای تفریح و استراحت و پل غیر خودرویی است که دارای کارکرد‌های مختلف در زمینه گردشگری است.

لوکیشن عکاسی
یکی از بهترین لوکیشن‌های تهران برای عکاسی

مشخصات پل طبیعت

برای شناخت بهتر پل طبیعت بهتر است مشخصات این پل را در یک پاراگراف با یکدیگر مرور کنیم. مشخصات پل طبیعت نشان دهنده کانسپت و نوع ساخت و طراحی این پل است. طول پل طبیعت ۳۰۰ متر است که از عرض بزرگراه مدرس عبور می‌کند. وزن پل طبیعت نیز ۲۰۰۰ تن است. پل طبیعت را با این وزن می‌توان بزرگترین پل غیر خودرویی ایران و تهران نامید. مساحت پل طبیعت ۷۰۰۰ متر مربع است. عرض این پل در نقاط مختلف بین ۶ متر تا ۱۳ متر تغییر می‌کند. بدنه اصلی پل طبیعت بر روی سه‌پایه اصلی بنا شده است و برای ساخت این پل ۱۴۰۰۰ قطعه فولادی در ابعاد مختلف و در ارتفاع ۴۰ متری از سطح زمین در کنار یکدیگر نصب شده است.

برای ساخت پل طبیعت بیش از ۱۰۲ کیلومتر جوشکاری انجام شد و ۶۲۰۰ متر مکعب بتن‌ریزی انجام شده‌است. نمونه‌های ساخت این پل در کشور‌هایی مانند فرانسه، کانادا، بلژیک، استرالیا و مالزی وجود دارد و باعث ایجاد جاذبه‌ای گردشگری برای این کشور‌ها شده است. در طراحی این پل از پل‌های قدیمی ایران مانند پل خواجو الهام گرفته شده است و سازه‌ای طراحی شده است که کوشش داشته تا با طبیعت سازگاری داشته باشد و یادآور حفظ محیط زیست باشد. طراحی درخت‌وار همراه با نام طبیعت سعی داشته بر روابط و همزیستی طبیعی میان درختان و انسان، تأکید داشته باشد. این نوع طراحی در دوران امروزی بسیار پیچیده به نظر می‌رسد و یکی از دلایل کسب جوایز متعدد در نوع طراحی پل طبیعت نیز مربوط به توجه خاص به این جزئیات است.

معماری پل طبیعت

معماری پل طبیعت از مدرنترین معماری‌ها بر روی یک پل در تهران است. این پل از سه طبقه مجزا تشکیل شده است. طبقه اول، دوم و سوم پل طبیعت به ترتیب ۱۴۵۰، ۲۸۷۰ و ۵۷۱ متر مربع مساحت دارند. طول پل طبیعت ۳۰۰ متر است و وزن پل طبیعت برابر با ۲۰۰۰ تن است. پل طبیعت بزرگ‌ترین پل غیر خودرویی ایران به شمار می‌رود. مساحت پل طبیعت در حدود ۷۰۰۰ متر مربع است. از این مساحت ۴۸۰ مترمربع به رستوران‌های پل طبیعت و ۷۲۰ متر مربع به فضای سبز این پل اختصاص دارد. برای ساخت پل طبیعت با ستفاده از مصالح و لوله‌های خاص فلزی، بالاترین استاندارد‌ها در ضریب ایمنی ساخت پل رعایت شده است. عمر مفید پل طبیعت را یکصد سال تخمین زده‌اند و این عمر طولانی به دلیل طراحی و معماری این پل است. پل طبیعت در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله بالای هفت ریشتر، مقاومت دارد.

معمار پل طبیعت کیست؟

معمار و طراح پل طبیعت، مهندس لیلا عراقیان و مهندس علیرضا بهزادی از گروه «سازه‌های پارچه‌ای دیبا» هستند. لیلا عراقیان متولد ۱۸ مهر سال ۱۳۶۲ و فارغ‌التحصیل کارشناسی معماری از دانشگاه شهید بهشتی و کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه UBC کانادا است.
لیلا عراقیان پیش از طراحی پل طبیعت، طراحی و اجرای چندین پروژه شهری از جمله دو پروژه آمفی تئاتر آب و آتش و پل ابریشم ۲، پوشش بازار گل و گیاه و همین طور سایبان‌های کوچک بوستان بنادر را بر عهده داشت. پس از این رزومه قوی شرکت نوسازی اراضی عباس آباد اقدام به برگزاری مسابقه‌ای برای طراحی پلی بر روی بزرگراه مدرس کرده و طرح مشترک لیلا عراقیان، علیرضا بهزادی و سحر یاسایی به‌عنوان طرح برگزیده این مسابقه انتخاب می‌شود. هدف اصلی طراحی پل این بود که این پل پیاده راهی زیبا باشد. طرح لیلا عراقیان دارای ویژگی‌های بسیار زیبایی بود و با طراحی منحصر به فرد خود و ایجاد مبلمان شهری و پیوستگی میان دو پارک در روی پل توانست برنده مسابقه طراحی پل طبیعت شود

جوایز پل طبیعت

پل طبیعت در طراحی خود از اصول طراحی مدرن بهره برده است و این اصول سبب شده است که طراحی پل طبیعت بتواند جوایز متعددی را تقدیم طراحان خود بکند. بخشی از جوایز پل طبیعت عبارتند از:
۱۳۹۴ طرح تقدیر شده جایزه معماری آسیا در استانبول ترکیه
۱۳۹۲ بهترین سازه فولادی کشور در بخش پل در چهارمین کنفرانس فولاد و سازه در تهران
۱۳۹۵ کسب رتبه دوم نوآوری در سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی
۱۳۹۴ جایزه نقره‌ای IPMA برای مدیریت پروژه، پاناما
۱۳۹۴ جایزه معماری برتر برای فضا‌های عمومی تهران
۱۳۹۵ جایزه معماری آقاخان ۲۰۱۶
۱۳۹۴ جایزه MEIDAA در بخش پروژه‌های شهری و عمومی خاورمیانه در دوبی، امارات متحده عربی
۱۳۹۴ جایزه Award+A Architizer دربخش پل و بزرگراه‌ها در نیویورک ایالت متحده آمریکا
۱۳۹۳ بهترین طراحی برای پل شهری در چهارمین کنفرانس بین‌المللی پل در دانشگاه‌امیرکبیر تهران
۱۳۹۳ برنده خشت طلایی در فضا‌های گردشگری و تفریحی در روز جهانی شهر‌ها در تهران

طبقات پل طبیعت تهران

پل طبیعت دارای سه طبقه است. طبقات این پل بهترین امکانات و فضای تفریحی را در خود جای داده است و دارای کاربری‌های چندگانه‌ای است که هر کدام از این امکانات بازدید‌کنندگان بسیاری را به سمت پل کشانده است.

طبقه اول پل طبیعت
مساحت طبقه اول پل طبیعت ۱۴۷۰ متر است. طبقه اول بهترین طبقه برای رستوران گردی در پل طبیعت است. در این طبقه انواع و اقسام غذا‌های ایرانی و فرنگی سرو شده و دارای یکی از فود بهترین استریت‌های تهران است. انواع غذا‌های خیابانی همراه با فودکورت‌ها و ساندویچ‌های متنوع در این طبقه بخشی جذاب را برای غذا گردی در پل طبیعت ایجاد کرده است و وجود غذا‌های خیابانی متنوع این امکان را به همه می‌دهد تا با بودجه‌های متفاوت بتوانند از انواع غذا‌های خیابانی در پل طبیعت استفاده کنند.

طبقه دوم: این طبقه که مساحتش به حدود ۲۸۷۰ متر مربع می‌رسد، فضای دنجی دارد و به‌لطف نیمکت‌هایی که در بخش‌های مختلف آن گذاشته شده است، می‌توانید قدری خستگی در کنید و از آرامش و این همه زیبایی نهایت استفاده را ببرید.

طبقه سوم: اگر به طبقه سوم پل طبیعت بروید که ۵۷۱ متر مربع مساحت دارد، چشم‌انداز فوق‌العاده تهران به‌خصوص هنگام غروب خورشید هوش از سرتان می‌برد. این طبقه بهترین جای پل برای برای پیاده‌روی و قدم‌زدن است؛ مخصوصاً که دو سکوی تماشا در بخش شمالی و جنوبی آن وجود دارد که می‌توانید هم به تماشای مناظر اطراف مشغول شوید و هم عکس‌های درجه یکی بگیرید.

کانسپت پل طبیعت

کانسپت به معنای‌ایده بزرگ و اصلی است که پشت یک طرح قرار دارد. ‌ایده یا کانسپت پل طبیعت از روی پل‌هایی مانند سی و سه پل و پل خواجو گرفته شده است. این‌ایده بر ماندن بر روی پل و تفریح و استراحت بر روی پل تأکید دارد و پل طبیعت نیز بر همین اساس طراحی شده تا بتواند مکانی برای قدم زدن و گشت و‌گذار بر روی پل ایجاد کند. پل طبیعت به سازه‌ای درختی می‌ماند که توانسته است میان فضای سبز بزرگراه مدرس، بوستان‌های طالقانی و پارک آب و آتش پیوستگی ایجاد کند. پل طبیعت به صورت مارپیچ طراحی شده تا بتواند احساس کشف را در هنگام عبور از روی پل ایجاد کند. لیلا عراقیان درباره‌ایده طراحی پل طبیعت می‌گوید:
روزی با همكارم در كوچه‌های تهران قدم میزدیم، به كوچه‌ای رسیدیم که پلی از روی یک رودخانه می‌گذشت. مبلی قدیمی هم جلوی یکی از خانه‌ها قرار داشت. مبل را كشیدیم و روی پل گذاشتیم. به این فكر كردم كه چرا همیشه باید فقط از روی پل رد شویم؟ چرا فرصتی نیست كه بتوانیم روی آن استراحت و فضای جدیدی را تجربه كنیم؟
این مسأله در ذهنم باقی ماند تا زمانی كه مسابقه پل طبیعت مطرح شد. اولین چیزی كه به نظرم رسید این بود كه این پل باید جایی باشد كه آدم‌ها بتوانند روی آن استراحت و تفریح کرده، با خیال راحت و بدون عجله روی آن مكث كنند و به منظره‌های اطراف بنگرند. بعد هم نكته‌های دیگری به آن اضافه شد، نظیر اینكه پرپیچ‌وخم باشد تا انتهای مسیر دیده نشود و افراد احساس كشف كردن و آزادی عمل داشته باشند.

سؤالات متداول درباره پل طبیعت

مراحل ساخت پل طبیعت چگونه است؟
ساخت پل طبیعت در ابتدا با برگزاری مسابقه‌ای برای طراحی یک پل بر روی بزرگراه مدرس آغاز شد. این مسابقه توسط شرکت نوسازی اراضی عباس آباد برگزار شد. پس از برگزیده شدن طرح لیلا عراقیان، کار ساخت پل در سال ۱۳۸۸ آغاز شد و تا سال ۱۳۹۲ به طول انجامید.

چگونه به پل طبیعت برویم؟
برای رفتن به پل طبیعت می‌توانید با خودرو شخصی از بزرگراه حقانی به پارکینگ پارک طالقانی رفته و خود را به پارک طبیعت برسانید. مسیر دیگر پل طبیعت برای خودرو شخصی از طریق خیابان جردن و بوستان آب و آتش است. همچنین نزدیکترین مترو به پل طبیعت، ‌ایستگاه مترو حقانی در خط ۱ مترو تهران است.

پل طبیعت تهران کجاست؟
پل طبیعت تهران یکی از جا‌های دیدنی تهران است که بر روی بزرگراه مدرس ساخته شده و پارک طالقانی را به پارک آب و آتش متصل می‌کند.

مالک پل طبیعت کیست؟
مالک پل طبیعت شرکت نوسازی عباس آباد است. البته باید در نظر داشت که شرکت نوسازی عباس آباد، شرکتی تحت نطر شهرداری تهران است و به همین دلیل می‌توان گفت که مالک اصلی پل طبیعت، شهرداری تهران است.

سازنده پل طبیعت کیست؟
سازنده پل طبیعت تهران، قرارگاه خاتم الانبیا بود که پس از طراحی اجرای این پل را بر عهده داشت.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست