1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محله چیتگر (بررسی امکانات، دسترسی‌ها و شرایط زندگی در چیتگر)
محله چیتگر تهران

محله چیتگر (بررسی امکانات، دسترسی‌ها و شرایط زندگی در چیتگر)

محله چیتگر یکی از محله‌های منطقه ۲۲ تهران است. محله چیتگر محله‌ای جدید الاحداث است که بیشتر ساخت و ساز‌ها در آن در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ انجام شده و به همین دلیل دارای قدمت طولانی نیست. اما باید توجه داشت که منطقه چیتگر دارای ابعادی است که می‌توان بر اساس آن‌ها قدمتی طولانی برای منطقه چیتگر تهران قائل شد. اما باید توجه داشت که کلمه چیتگر به چند مورد اطلاق می‌گردد. چیتگر شمالی، چیتگر جنوبی، شهرک دانشگاهی و محدوده بزرگی از اراضی محله سرو آزاد نیز با نام محله چیتگر شناخته می‌شوند. اما آنچه در تقسیم‌بندی‌های شهرداری تهران درباره نام محله چیتگر شناخته می‌شود، این محله دارای محدوده مشخصی در جنوب پارک چیتگر بوده که به دو محله چیتگر شمالی و چیتگر جنوبی تقسیم شده است.

تاریخچه چیتگر تهران

بیشتر درباره تاریخچه محله چیتگر نوشته‌اند که این محله جزء محله‌هایی است که تاریخ و قدمت آن به حدود ۵۰ سال گذشته باز می‌گردد، اما تمام داستان چیتگر به همین تاریخ کوتاه ختم نخواهد شد. منطقه چیتگر در مجاورت جاده قدیم تهران قزوین قرار داشت. بزرگراه سردار احمد متوسلیان یا بزرگراه فتح یا جاده قدیم کرج، جاده‌ای بود که مسافران تهران قزوین از این جاده استفاده می‌کردند. این مسیر از دروازه قزوین تهران آغاز می‌شد و با گذر از مناطقی مانند سه راه آذری و شمال محله شادآباد و یافت آباد به منطقه چیتگر رسیده و با عبور از این منطقه به وردآورد می‌رسید و با عبور از منطقه وردآورد به سمت قزوین می‌رفت.

کاروانسرای سنگی وردآورد کجاست؟

وجود کاروانسرا سنگی در انتهای محله چیتگر جنوبی و در ابتدای وردآورد یکی از مهمترین نشانه‌های این مسیر است. کاروانسرای سنگی چیتگر آخرین توقفگاه مسافران قزوین به تهران بود. این کاروانسرا که هنوز آثار کمی از آن به جای مانده است، در انتهای محله چیتگر قرار دارد. کاروانسرای سنگی، کاروانسرایی بود که بیشتر مصالح ساخت آن از سنگ بود و به همین دلیل به نام کاروانسرای سنگی شهرت داشت. البته این کاروانسرا برای توقف‌های طولانی مدت مورد استفاده قرار نمی‌گرفت و مسافران قزوین و گیلان و همدان به تهران، تنها برای توقفی کوتاه از این کاروانسرا استفاده می‌کردند. قدمت این کاروانسرا را تا دوران صفویه نوشته‌اند که البته می‌توان انتظار داشت، قدمت کاروانسرا سنگی بسیار بیش از این‌ها باشد. کاروانسرا سنگی از مهمترین کاروانسرا‌های نزدیک تهران بود. مهمترین رویداد تاریخی که در کاروانسرا سنگی روی داد به زمان فتح تهران در دوارن مشروطه می‌رسد. در این دوران بود که کاروانسرا سنگی شاهد حضور فاتحان تهران بود. این رویداد به تاریخ سوم اسفند ۱۲۹۹ در تاریخ ثبت شده است. البته در منطقه چیتگر جنوبی بقایایی از کاروانسرایی کوچکتر نیز وجود دارد که در جنوب محدوده چیتگر قرار دارد.

چیتگر در گذشته جزء اراضی لتمان کن بود. این منطقه بیشتر به اراضی کشاورزی و چراگاهی تعلق داشت که اهالی کن از آن استفاده می‌کردند. رودخانه‌های فصلی منطقه لتمان و چشمه‌های فراوانی که در آن وجود داشت، چیتگر را مستعد کشاورزی و دامداری کرده بود. البته این منطقه به دلیل بعد مسافت با کن، کمتر شاهد کشت و کار‌های ثابت مانند باغات بود و بیشتربه کشت‌های موقتی علوفه و چراگاه اختصاص داشت.

احداث پارک چیتگر و کارخانه ایران خودرو

احداث پارک چیتگر و کارخانه ایران خودرو بزرگترین تحول در شهرسازی این منطقه بود. پارک چیتگر بزرگترین پارک جنگلی غرب تهران است. تاریخ احداث پارک چیتگر به سال ۱۳۴۱ بازمی گردد. ساخت پارک چیتگر به جهت ایجاد کمربند سبز تهران، این منطقه را در مرکز توجه قرار داد و رفت و آمد را در این منطقه افزایش داد. پارک چیتگر بزرگترین تحول در بافت شهرسازی منطقه چیتگر در زمان خود بود و تقریباً می‌توان گفت که روند شهرسازی در این منطقه از ساخت پارک چیتگر و کارخانه جات مسیر جاده کرج به خصوص کارخانه ایران خودرو آغاز شد. این تحولات چیتگر را به منطقه‌ای تفریحی و اقتصادی مبدل کرد. وجود امکانات جدید و احتیاج کارخانه جات متعدد در مسیر تهران به کرج این منطقه را نیازمند نیروی کار کرده بود و این مورد باعث شد تا چیتگر از دهه‌های بعد تبدیل به منطقه‌ای مسکونی شود. پس از این تحولات و در دهه هشتاد و نود احداث دریاچه چیتگر، بام لند تهران و ایجاد مراکز تفریحی و خرید متعدد در این منطقه، چیتگر را مبدل به یکی از بهترین مناطق تهران برای سکونت تبدیل کرد.

چیتگر شمالی کجاست؟

محله چیتگر شمالی یکی از محله‌های منطقه ۲۱ تهران است که در جنوب پارک چیتگر قرار دارد. چیتگر شمالی به محله‌ای گفته می‌شود که از شمال با بزرگراه تهران کرج، از جنوب با بزرگراه لشگری، از شرق با بزرگراه ایران خودرو و از غرب با بلوار چهل و هفتم محدود شده است. محله چیتگر شمالی با محله‌های چیتگر جنوبی، محله سرو آزاد، شهرک راه آهن، محله شهرک سینمایی غزالی، محله شهرک دانشگاهی و محله شهرک شهرداری مجاورت دارد. در شمال چیتگر شمالی مجموعه پارک چیتگر و دریاچه چیتگر قرار داشته و این محله به دلیل وجود این دو مجموعه دارای آب و هوای بسیار خوبی برای زندگی است. چیتگر شمالی از جمله بهترین محله‌های منطقه ۲۱ تهران است که در جنوب منطقه ۲۲ تهران قرار دارد.

بهترین محله چیتگر کجاست؟

محله چیتگر از جمله مناطق بسیار وسیع در تهران است که بخش‌هایی از آن در منطقه ۲۱ تهران و بخش‌هایی از آن در منطقه ۲۲ تهران قرار دارد. این وسعت بسیار زیاد باعث شده است تا چیتگر دارای محله‌های متعددی باشد و به همین دلیل ویژگی‌های زندگی در این محله با یکدیگر دارای تفاوت‌های بسیار زیادی باشد. برخی معتقدند بلوار کوهک یا خیابان برادران شهید علیمردانی به دلیل مجاورت با پارک چیتگر دارای محیطی بسیار مناسب برای سکونت بوده و از بهترین جا‌های چیتگر برای زندگی به شمار می‌رود. بلوار کوهک دارای دو خصیصه قابل توجه است. ساختمان‌های این بلوار بیشتر به ساختمان‌های ویلایی با متراژ بالا اختصاص داشته و این بلوار از جمله جا‌هایی است که قیمت زمین و آپارتمان در آن از بقیه مناطق چیتگر گرانتر است و‌ایستگاه مترو چیتگر نیز در همین نقطه قرار دارد.

چیتگر برای زندگی
منطقه چیتگر را می‌توان یکی از بهترین محله‌های غرب تهران برای زندگی نام برد. دلایل بسیاری برای این امر وجود دارد. اولین و بزرگترین دلیل برای انتخاب چیتگر به عنوان یکی از بهترین محله‌های غرب تهران، وجود مراکز تفریحی با قابلیت‌های منحصر به فرد در این منطقه است. پارک چیتگر، دریاچه چیتگر، آبشار تهران، پارک خرگوش دره و پارک جوانمردان از جمله مراکز تفریحی بسیار بزرگی هستند که در این منطقه قرار دارند و به همین دلیل این منطقه در مجاورت بزرگترین امکانات تفریحی و گردشگری غرب تهران و حتی در مجاورت بهترین جا‌های دیدنی تهران قرار دارد. وجود بهترین مراکز خرید تهران در اطراف چیتگر نیز از جمله دلایل شرایط مساعد زندگی در چیتگر است. بام لند تهران، ایران مال، رزمال، مرکز خرید طوبی، مرکز خرید پوشاک اسلامی و بسیاری از مراکز خرید تهران در مجاورت چیتگر قرار دارند و این مورد نیز شرایط خوبی را برای زندگی در این محله ایجاد کرده است.

دسترسی‌های مناسب منطقه نیز از دیگر نقاط قوت چیتگر برای زندگی است. این محله دارای دسترسی‌های بسیار مناسبی به بزرگراه شهید فهمیده، بزرگراه لشگری، بزرگراه آزادگان، بزرگراه همدانی و بزرگراه همت است. این دسترسی‌ها چیتگر را از قویترین محله‌های غرب تهران از نظر دسترسی قرار داده است. اما حمل و نقل عمومی و مترو در چیتگر قدری ضعیف است و تنها خطو کمی در این منطقه در رفت و آمد هستند و به همین دلیل زندگی در این محله بیشتر به خودرو شخصی وابسته است. در بخش‌های شمالی چیتگر یکی از مشکلات انبوه‌سازی‌هایی است که در قالب برج‌های بسیار بلند مرتبه صورت گرفته و امکانات شهری مناسبی برای این منطقه در نظر گرفته نشده است و سهم اراضی کاربری آموزشی در آن دیده نشده است. به همین دلیل چیتگر با مشکل یافتن اراضی و امکانات فرهنگی و آموزشی مواجه است.

1/5 - (1 امتیاز)
محله بهارستان تهران محله‌ای در قلب تهران قدیم
محله شهرک آزادی تهران (معرفی امکانات + دسترسی + نقشه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
خروج از نسخه موبایل