1. صفحه اصلی
  2. کوچه مروی تهران کجاست؟ دنیای زیبای قهوه و شکلات و لوازم آرایشی
کوچه مروی تهران

کوچه مروی تهران کجاست؟ دنیای زیبای قهوه و شکلات و لوازم آرایشی

کوچه مروی تهران یکی از گذر‌های قدیمی و جا‌های دیدنی تهران است. کوچه مروی از مشهورترین گذر‌های یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران به نام محله پامنار است که به دلایل مختلف شهرت دارد. این کوچه زیبا هنوز بوی تهران قدیم را در خود دارد و توانسته است بافت قدیمی خود را تا حدودی حفظ کند. به همین دلیل است که هر روزه علاقمندان به تهران قدیم و بازار‌های کوچه مروی برای گشت و‌گذار و خرید به این معبر زیبا و مشهور سفر می‌کنند. بازار شکلات فروشی کوچه مروی و بورس لوازم آرایشی و بهداشتی کوچه مروی از مهمترین بازار‌های کوچه مروی تهران هستند. کوچه مروی در محدوده بازار بزرگ تهران قرار دارد و توانسته است خود را به عنوان یکی از بخش‌های بازار تهران و حتی به عنوان یکی از بازار‌های قدیمی تهران، به دوستداران بازارگردی معرفی کند‌. در این مطلب قصد داریم تا شما را با بازار‌ها و اماکن گردشگری کوچه مروی آشنا کنیم.

کوچه مروی تهران کجاست؟

کوچه مروی تهران یکی از کوچه‌های قدیمی تهران است که در محدوده بازار تهران قرار دارد. کوچه مروی در درون محله پامنار، یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران، قرار داشته و جزئی از این محله قدیمی است. کوچه مروی تهران، گذری غربی شرقی است که از یک سو با خیابان پامنار و از سویی دیگر با خیابان ناصرخسرو محدود شده و از هر کدام از این خیابان‌ها دارای ورودی است. یکی از دلایل اهمیت کوچه مروی، قرار داشتن این گذر در مجاورت ارگ سلطنتی تهران یا مجاورت با کاخ گلستان است که در زمان قاجار مرکز دارالخلافه تهران بود. کوچه مروی از سمت ورودی خیابان پامنار در مقابل عودلاجان قرار دارد و از سمت خیابان ناصرخسرو در جنوب شمس العماره قرار دارد. موقعیت خاص کوچه مروی به نوعی بوده که در تاریخ معاصر ایران، جزء چندین محدوده بسیار مهم مانند کاخ گلستان، بازار تهران و محله پامنار قرار داشت.

مسیر دسترسی به کوچه مروی

مسیر دسترسی به کوچه مروی در داخل محدوده طرح ترافیک تهران قرار دارد و به همین دلیل رفتن به کوچه مروی با خودرو شخصی توصیه نمی‌شود. اما، اگر قصد داشتید با خودرو شخصی به این مکان بروید، باید به خیابان پانزده خرداد رفته و پیش از رسیدن به چهار راه گلوبندک، خودروی خود را پارک کرده و خود را به خیابان پامنار و یا خیابان ناصر خسرو رسانده و خود را به کوچه مروی برسانید. مسیر دیگر از طریق خیابان‌امیرکبیر امکان‌پذیر است. شما می‌توانید از طریق خیابان‌امیرکبیر خود را به تقاطع پامنار یا باب همایون رسانده و پیاده به سمت کوچه مروی حرکت کنید.

حمل و نقل عمومی و مترو
نزدیکترین‌ایستگاه مترو به کوچه مروی، ‌ایستگاه مترو پانزده خرداد و مترو امام خمینی در خط ۱ مترو تهران است. ‌ایستگاه مترو پانزده خرداد در جنوب کوچه مروی قرار دارد و‌ایستگاه مترو امام خمینی در شمال کوچه مروی قرار دارد. به دلیل موقعیت کوچه مروی در محدوده بازار تهران، حمل و نقل عمومی در این محدوده بسیار قوی بوده و انواع وسایل حمل و نقل عمومی در اطراف این خیابان وجود دارد.

اماکن تاریخی کوچه مروی

در داخل کوچه مروی و اطراف این کوجه مشهور اماکن تاریخی و گردشگری بسیاری وجود دارد که جزء جا‌های دیدنی تهران هستند. شمس العماره و کاخ گلستان بزرگترین آثار تاریخی هستند که در همسایگی کوچه مروی قرار دارند. خیابان ناصر خسرو، خیابان پامنار، بازار عودلاجان، سرای مظفریان، دبیرستان مروی، بازار قدیمی مروی، مسجد آقا محمود یا مسجد حکیم و بازار بزرگ پامنار، از جمله جا‌های دیدنی مروی هستند که در اطراف این گذر و یا در داخل آن قرار دارند.

دبیرستان مروی یکی از مهمترین مکان‌های تاریخی کوچه مروی است. مالکیت این ملک در گذشته در اختیار محمد حسین خان مروی بود. وی این ملک را برای آموزش و محصلان علوم دینی وقف کرد و در وقف نامه نیز نگاشت که افرادی که غیر از تحصیل و به هر طریقی وارد این مدرسه می‌شوند، نباید بیش از یک ساعت در آن توقف داشته باشند. دبیرستان مروی تا پیش از انقلاب یکی از مشهورترین و بزرگترین مدارس تهران بود که توانست افراد مشهور بسیار زیادی را تربیت کند. از مشهورترین افرادی که در این مدرسه تربیت شده‌اند، می‌توان به ابوالقاسم حالت، مرتضی ممیز، پرویز تناولی، محمد علی نجفی، محمد علی فیاض بخش و حسین الهی قمشه‌ای اشاره کرد. دبیرستان مروی پس از انقلاب مدتی متروکه ماند تا آنکه به حوزه علمیه مروی واگذار گردید و تبدیل به حوزه علمیه شد که امروز نیز این حوزه پابرجا است.

بازار کوچه مروی

بازار کوچه مروی عمدتاً به دو بخش اصلی تقسیم‌بندی شده است. بازار شکلات و شیرینی جات و تنقلات کوچه مروی و بازار لوازم آرایشی و بهداشتی کوچه مروی از بازار‌های عمده و مهم کوچه مروی هستند. توضیح آنکه کوچه مروی و بخشی از خیابان‌های اطراف آن از گذشته محل سکونت و تجارت برخی از اقلیت‌های مذهبی و قومی مانند مسیحیان و ارامنه، ‌یهودیان و اعراب و معاودین بوده است. به همین دلیل در این قسمت بازار، آثار بسیاری از حضور این افراد وجود دارد که می‌توان این آثار را در نامگذاری برخی از فروشگاه‌ها و به خصوص اغذیه فروشی‌های کوچه مروی مشاهده کرد. بخشی از بازار‌های کوچه مروی نیز به دلیل وجود معاودین به قهوه فروشی‌ها و کالا‌هایی اختصاص دارد که عمدتاً وارداتی بوده که شکلات‌های عربی، قهوه عربی، انواع عطر و ادکلن و لوازم آرایشی وارداتی است. کوچه مروی به دلیل وجود این بازار علاقمندان خاص خود را به خصوص در میان بانوانی دارد که به دنبال خرید انواع لوازم آرایشی وارداتی هستند. قهوه خور‌ها و شکلات خور‌ها نیز بهره خود را از این بازار رنگارنگ می‌برند و علاقمندان به قهوه و شکلات‌های وارداتی نیز جایگاه خود را در بازار کوچه مروی دارند.

جا‌های دیدنی اطراف کوچه مروی

کاخ گلستان
کاخ گلستان به عنوان تنها اثر تاریخی در تهران است که به ثبت جهانی رسیده است. کاخ گلستان به مجموعه کاخ‌ها و عمارت‌هایی گفته می‌شود که در دوران صفویه تا قاجار ساخته شده و کاخ‌های این مجموعه جزء معروفترین کاخ‌های تهران هستند. شمس العماره، تکیه دولت، کاخ اختصاصی گلستان، خلوت کریمخانی و تالار‌های مختلف مانند تالار آینه، تالار سلام و ایوان تخت مرمر از جمله ابنیه و عمارت‌های مهم کاخ گلستان هستند. کاخ گلستان و مجموعه ارگ تهران یا ارگ سلطنتی تهران در غرب کوچه مروی قرار دارد.

بازار عودلاجان
بازار عودلاجان یکی از قدیمی‌ترین بازار‌های تهران است. بازار عودلاجان در محله‌ای به همین نام و به نام محله عودلاجان قرار دارد که از جمله قدیمی‌ترین محله‌های تهران است. بازار عودلاجان از جمله بازار‌هایی است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و اماکن تاریخی بسیار زیادی در این بازار وجود دارد. تیمچه اکبریان، اولین بانک ایران و خانه موزه مدرس و آثار و ابنیه بسیار زیادی در این بخش از تهران وجود دارد که بازدید از هر کدام از آن‌ها دارای جذابیت‌های خاص خود است.

بازار بزرگ تهران
بازار بزرگ تهران را می‌توان بزرگترین بازار تهران و بزرگترین بازار ایران به شمار آورد. بازار بزرگ تهران به مجموعه‌ای بزرگ از بازار‌هایی گفته می‌شود که بخش اصلی آن از جنوب خیابان پانزده خرداد آغاز شده و تا خیابان مولوی امتداد دارد. بخش‌های دیگری نیز در محدوده بازار به بازار تهران افزوده شده که هر کدام از این بخش‌ها جزء بهترین مراکز خرید تهران شده‌اند. بازار تهران در جنوب وچه مروی قرار گرفته است و از جمله جا‌های دیدنی تهران است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست