1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. گلابدره کجاست؟ آدرس و زیبایی‌های گلابدره تجریش
گلابدره تهران

گلابدره کجاست؟ آدرس و زیبایی‌های گلابدره تجریش

گلابدره تهران نام منطقه‌ای تفریحی در شمال تجریش است که در منطقه شمیرانات قرار دارد. همچنین محله گلابدره نیز به همین نام، از جمله محله‌های منطقه ۱ تهران است. تفرجگاه گلابدره، ‌گر چه شهرتی کمتر از مناطق دربند و درکه دارد، اما باید گفت که گلابدره دارای زیبایی‌های خاص خود است. سورتمه گلابدره، مسیر کوهنوردی در گلابدره و رودخانه گلابدره از زیبایی‌های خاص این منطقه است. محله گلابدره به دلیل مجاورت با منطقه تجریش و امکانات فوق‌العاده طبیعت گردی و شرایط خوب زندگی در گلابدره، محله‌ای پر تقاضا برای خرید و فروش خانه و آپارتمان است و به همین دلیل قیمت خانه در گلابدره تهران در رتبه‌های بالای قیمت خانه در تهران قرار دارد.

گلابدره کجاست؟

گلابدره تهران یکی از تفرجگاه‌های زیبای تهران است که در منطقه شمیرانات و در شمال میدان تجریش قرار دارد. گلابدره تهران رود دره‌ای است که هر روزه میزبان بسیاری از کوهنوردان و طبیعت گرانی است که برای تفریح و گردش و کوهنوردی به این منطقه ‌می‌روند. این دره از جمله‌ییلاق‌های خوش آب و هوای شمال شرقی شهر تهران است که با دربند تهران همسایگی دارد. رودخانه گلابدره از جمله رودخانه‌های پر آبی است که در شمال تجریش به رودخانه دربند پیوسته و وارد میدان تجریش می‌شود. بسیاری از کوهنوردان برای رفتن به قلل تهران مسیر گلابدره به شیرپلا را انتخاب می‌کنند، چرا که این مسیر هنوز به مانند مسیر‌های دیگر کوهنوردی در تهران پرتردد نشده و هنوز می‌توان گفت که این مسیر از بکرترین مسیر‌های کوهنوردی در تهران است. مختصات جغرافیایی گلابدره از طرف شمال به ارتفاعات ۱۸۰۰ متری كوه‌های البرز، از جنوب به محله امامزاده قاسم، از غرب به منطقه دربند و از شرق به سه راه یاسر در جماران محدود می‌شود.

محله گلابدره کجاست؟

محله گلابدره یکی از محله‌های خوش آب و هوای منطقه ۱ تهران است که در شمال محله امامزاده قاسم قرار دارد. شاید بسیاری کمتر شنیده باشند که گلابدره نام محله‌ای در تهران باشد، اما باید گفت که در واقع گلابدره نام محله‌ای در شمال تهران نیز است. محله گلابدره از شمال با کوه‌های البرز مرکزی، از جنوب با خیابان‌های مرجان و خیابان بوکان، از شرق با خیابان موسوی، و از غرب با خیابان باغ وزیری و خیابان دهکده محدود شده است و با محله‌های دربند، محله امامزاده قاسم و محله جماران مجاورت دارد. اگر بخواهیم آدرس گلابدره را با دقت بیشتری بررسی کنیم، باید گفت که گلابدره محله‌ای است که در شمال امامزاده قاسم و در ضلع شرقی محله جماران قرار دارد. این موقعیت منحصر به فرد محله گلابدره را در زمره بهترین محله‌های تهران از نظر طبیعت گردی و تفریح قرار داده است. دسترسی به بهترین جا‌های دیدنی تهران در منطقه شمیرانات از جمله محاسن زندگی در گلابدره تهران است.

تاریخچه گلابدره

گلابدره از جمله مناطقی است که تاریخ زندگی و تاریخچه آن با محله‌های امامزاده قاسم و محله دربند و جماران گره خورده است. گلابدره در شمال محله امامزاده قاسم قرار داشت و اراضی رود دره گلابدره از جمله راضی ساکنین مناطق تجریش و امامزاده قاسم بوده است. محله گلابدره از قدیمی‌ترین محلات شمیرانات بود که به احتمال بسیار باغات ساکنین تجریش در آنجا قرار داشت. نام اصلی گلاب دره در گذشته گرگ دره بود. دلیل این نامگذاری آن بود که کسی در اینجا ساکن نبود و گرگ‌های بسیاری در این منطقه زندگی می‌کردند.

دلیل نامگذاری گلابدره تهران

گلابدره را به دلیل وجود گل‌های خوشبو و درختان سیب گلاب در آن به نام گلابدره نامگذاری کرده‌اند. در زمانی که گرگ‌ها در گلابدره یکه تازی می‌کردند، دامداران و کشاورزان به این محله مهاجرت نموده و با انبوهی از درختان سیب و گل‌های خوشبو روبرو شدند. پیش از آن به این منطقه گرگ دره می‌گفتند، لذا ساکنین چدید نام محله را از گرگ دره به گلاب دره تغییر دادند. محدوده جغرافیایی این منطقه از شمال به دامنه‌ها و مراتع جنوبی البرز، از جنوب به جاده تجریش، از شرق به دره جی و از غرب به رودخانه گلاب دره منتهی می‌شد.

ساکنین بومی گلابدره قدیم به دو طایفه سید مرتضی و سید جعفر تقسیم شده بودند که بومیان محله بیشتر از نوادگان این دو طایفه هستند. در این منطقه به جز رود دره گلابدره، دو رشته قنات نیز وجود داشت. یکی از این قنات‌ها به نام سنگ دوقلو در قسمت شمالی محله و دیگری به نام قنات آبک در مجاورت امامزاده قاسم بود که زمین‌ها و مزارع منطقه را سیراب می‌کرده است. این امکانات خوب برای زندگی، گلابدره را به منطقه‌ای مبدل کرد که در گذر زمان مبدل به منطقه‌ای مسکونی شده و به محله‌ای مستقل به نام محله گلابدره تبدیل شد.

مسیر دسترسی به گلابدره

مسیر گلابدره در شمال تجریش است. برای دسترسی به گلابدره باید خیابان دربند را از میدان قدس یا خیابان فناخسرو را از میدان تجریش پیش گرفته و در این مسیر وارد خیابان شکیبایی یا خیابان گلابدره شوید. همچنین می‌توان از قسمت شمال شرق میدان تجریش، تاکسی‌های تجریش آبک را سوار شوید. با این تاکسی‌ها می‌توان در ورودی بوستان گلابدره پیاده شده و خود را به گلابدره رساند. تاکسی‌های تجریش باغ فیض نیز عموماً از مقابل در ورودی بوستان گلابدره عبور می‌کنند. اگر می‌خواهید از خودروی شخصی استفاده کنید، می‌توانید از خیابان گلابدره و در مسیر کانال آب که از روی رود دره عبور می‌کند به عنوان پارکینگ استفاده کنید.

گلابدره با مترو
نزدیکترین مترو به گلابدره، ‌ایستگاه مترو تجریش است که در میدان قدس واقع شده است. شما پس از پیاده شدن در‌ایستگاه مترو تجریش می‌توانید توسط وسایل حمل و نقل عمومی خود را به گلابدره برسانید.

جا‌های دیدنی گلابدره

گلابدره تهران پر از جا‌های دیدنی بسیاری است که هر کدام از این جا‌های دیدنی می‌تواند اوقات خوشی را برای شما به وجود آورد. گلابدره تهران از جمله مناطقی است که به دلیل قرار داشتن در کوهپایه‌های البرز و قرار داشتن در کنار رود دره گلابدره، می‌تواند سهم به سزایی را در تهرانگردی‌ها داشته باشد و مقصدی بسیار عالی برای طبیعت گردی باشد. بوستان گلابدره، مسیر گلابدره به شیرپلا، رود دره گلابدره و گ. رستان ظهیرالدوله از جمله جا‌های دیدنی گلابدره هستند.

بوستان گلابدره
بوستان گلابدره یکی از بهترین جا‌های دیدنی گلابدره است. این بوستان با شکلی مدرن، در دامنه کوه‌های پرشیب و سنگی دربند تهران قرار دارد. چشم‌انداز عالی و شمالی این بوستان کوه‌های دربند است و در جنوب آن نمایی زیبا از تهران دیده می‌شود، به نوعی که یکی از نما‌های زیبای تهران از کوهستان مربوط به گلابدره است. اختلاف ارتفاع بلندترین و کوتاه‌ترین نقطه بوستان، در حدود ۱۰۰ متر است.
در طراحی بوستان کوشش شده است تا خطوط طبیعی ارتفاعی و توپوگرافی این منطقه تا جایی که مقدور است حفظ شود و با منظر دامنه کوه‌های اطراف مطابقت داشته باشد. جاده تندرستی بوستان نیز با توجه به همین ویژگی‌ها در شیبی بسیار تند و در مسیری ۶ کیلومتری احداث شده است. مسیر‌های عبور آب بوستان نیز با توجه به دره‌های موجود در منطقه به نوعی طراحی شده‌اند که روان‌آب‌های موجود در سطح بوستان را به آبنمای بوستان گلابدره هدایت می‌کند.

بوستان گلابدره خود دارای امکانات تفریحی بسیار متنوعی است. رستوران، بوفه و چایخانه، ، دیواره آموزش صخره‌نوردی، آلاچیق، دریاچه، مسیر تندرستی کوهستانی، پیست دوچرخه‌سواری ۸۰۰ متری، آبشار، فضای سبز گسترده، برکه و آب‌نما، زمین بازی، سکو‌های نشیمن و سورتمه از جمله امکانات تفریحی این بوستان است.

  • سورتمه‌سواری در بوستان گلابدره
  • مسیر‌های سراشیب بوستان گلابدره
  • آلاچیق‌های استراحت در بوستان گلابدره

وسایل ورزشی در بوستان گلابدره

همگی از زیبایی‌ها و امکانات بسیار زیاد بوستان گلابدره است. از ویژگی‌های این بوستان شعله‌های روشنایی بوستان است که تمام آن لامپ‌های آن کم مصرف هستند. این روشنایی‌ها از انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند. همچنین درختان بوستان بیشتر از نوع درخت اقاقیا انتخاب شده تا در عین زیبایی، درختانی مقاوم باشند. به‌دلیل اتصال این بوستان از مرز شمالی به ارتفاعات البرز مرکزی در شمال تهران، تماشای پرندگان شکاری در این بوستان امکان‌پذیر بوده و حیواناتی نظیر سگ و شغال نیز در این بوستان به وفور دیده می‌شوند.

مسیر کوهنوردی گلابدره

مسیر گلابدره از مسیر‌های کوهنوردی تهران است. این مسیر بر خلاف بسیاری از مسیر‌های دیگر تا کنون بکر مانده و از زیایی‌های طبیعی بسیاری برخوردار است. در ورودی کوه، سر یک پیچ تند قبل از گلابدره وجود دارد که باید خودرو را همان اطراف پارک و کوهپیمایی را آغاز کنید. ورودی مسیر کوه دو مسیر خاکی عریض وجود دارد که هر دو مسیر پس از حدود ۵۰۰ متر با یک پل به یکدیگر متصل می‌شوند.
برای دیدن مسیر کوهنوردی گلابدره روی نقشه اینجا کلیک کنید

آبشار گلابدره

اگر می‌خواهید آبشار گلابدره را ببینید، باید از سمت چپ ارتفاع بگیرید تا پس از طی یک مسیر تند سربالایی و حدود نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه پیاده‌روی به آبشار گلابدره برسید. برای خانواده‌ها و کسانی که قصد کوهپیمایی زیادی ندارند، در ابتدای مسیر کوهنوردی قسمت‌هایی برای اطراق در کنار رود دره پیدا می‌شود که می‌توانید در آن‌ها اطراق کنید. بالای آبشار گلابدره نیز آبشاری کوچک هست که اطراف آن محلی برای اطراق و احیانا صرف غذا پیدا می‌شود.

مسیر گلابدره به کلکچال، شیرپلا و آبشار دوقلو

مسیر گلابدره در انتها پس از چند ساعت پیاده‌روی به اردوگاه کلکچال می‌رسد. در طول مسیر درخت‌زار کوچک و پرشیب وزباد، یا به قول محلی‌ها وزوا، واقع در شمال گلابدره در مکانی که سراشیبی در زیر دامنه‌های صخره‌ایی و بسیار پر شیب قله ۳۱۰۰ متری اسپیلت قرار دارد و دارای چندین چشمه کوچک و بزرگ است. در این منطقه مسیری نزدیک و مناسب برای دیدار طبیعت کوهستانی منطقه با صرف دو ساعت کوهپیمایی است.

آبشار‌های مسیر گلابدره

آبشار‌های زیبای مسیر گلابدره یکی دیگر از جاذبه‌های مسیر گلابدره است. با ادامه دادن مسیر رودخانه چندین آبشار متوالی در این مسیر وجود دارد. و با پشت سر گذاشتن آبشار‌ها به‌تدریج بر تراکم درختان و زیبایی‌های طبیعی منطقه افزوده می‌شود. همچنین در طول این مسیر چند چشمه آب گوارا نیز وجود دارد. در این منطقه درختان سیب گلاب بسیاری وجود داشت که احتمالاً در جریان سیل تجریش در سال ۱۳۶۶ این درختان به طور کامل از بین رفته‌اند و درختان جدید دارای سن و سال زیادی نیستند.

در طول مسیر دو کافه روستایی وجود دارد که پس از کمتر از نیم ساعت پیاده‌روی قابل دسترسی هستند. این کافه‌ها دارای چندین تخت هستند که در سایه‌سار درختان و حوضچه‌های این رستوران‌ها آبنمایی در حیاط خود دارند. این رستوران‌ها به فراهم کردن چای و املت و نیمرو غذا‌های سبک دیگر مانند انواع آش و عدسی در روز‌های تعطیل به سرویس‌دهی به گردشگران مشغول‌اند. به جز این دو کافه رستوران، امکانات دیگری در این مسیر در دسترس وجود ندارد. البته پناهگاه کلکچال از انتهای دره وزباد قابل دسترسی است. از قله کلکچال، راه و ادامه مسیر دشوار و سخت شده و کوهنوردان در ادامه به بند یخچال و قله سنگی اسپیلت می‌رسند. وجود صخره‌های یک‌پارچه و دیواره‌های سنگی این منطقه مکانی خوب را برای صخره‌نوردی حرفه‌ای پدید آورده است.

دره وزباد با آبشار‌های زیبای آن مقصد خوبی برای گردشگری در روز‌های تعطیل برای کوهنوردان حرفه‌ای‌تر است. در انتهای این دره راهی دشوار به‌سمت غرب رفته که کوهنوردان را به گردنه وزباد، جان پناه شروین و دیواره بند یخچال می‌رساند. همچنین از پناهگاه شروین می‌توان به سمت شمال و آبشار دوقلو، غار پلنگ و پناهگاه شیرپلا دسترسی یافت.

بهترین زمان برای رفتن به گلابدره

گلابدره برای گردش در تمام فصل‌های سال مناسب است. این منطقه دارای آب و هوای خوب و معتدلی است، تماشای پرندگان شکاری، صدای خوش پرندگان، سرسبزی بی‌نظیر، همه و همه برای گردشگران جذاب و دلنشین هستند. این دره در فصل بهار پر گل و زیبا شده و در تابستان، خنکای لذت‌بخش آن، شما را از دود و آلودگی شهر تهران نجات می‌دهد. در پاییز درختان رنگارنگ و دیدنی گلابدره واقعاً چشم‌نواز هستند. روز‌های برفی زمستان نیز گلابدره را به محلی عالی برای برف بازی و کوهنوردی در دل کوه‌های البرز تبدیل می‌کند.

محله گلابدره برای زندگی

زندگی در گلابدره تهران همراه با جاذبه‌ها و امکانات بی‌نظیر این منطقه است. گلابدره از جمله محله‌هایی است که دسترسی آن به امکانات و جا‌های دیدنی تهران در منطقه شمیرانات و تجریش بسیار عالی است. امکانات طبیعت گردی در محله گلابدره فراتر از حد انتظار است و این موضوع می‌تواند زندگی آرامی را برای ساکنین این منطقه رقم بزند. در اطراف این منطقه مراکز خرید فراوانی وجود دارد که اهالی آن به راحتی می‌توانند از این امکانات نهایت استفاده را برده و اقلام مورد نیاز خود را از این مراکز خرید تأمین کنند. محله گلابدره را البته نمی‌توان محله‌ای خوش مسیر دانست، چرا که این منطقه در مجاورت کوه قرار داشته و تنها مسیر‌های ورودی آن از طریق محور‌های منطقه تجریش است و همچنین دسترسی این منطقه به حمل و نقل عمومی و مترو نیز دشوار است. از دیگر مواردی که می‌توان درباره این منطقه بیان کرد، ترافیک شدید در محور‌های مواصلاتی آن در محدوده میدان تجریش، خیابان ولیعصر و خیابان شریعتی و باهنر است. اما اگر می‌خواهید زندگی در آب و هوایی خوب و با امکانات فوق‌العاده طبیعت گردی را تجربه کنید، گلابدره یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما است.

قیمت خانه در گلابدره

گلابدره یکی از محله‌های بالا شهر تهران است. این محله در یکی از بهترین منطقه‌های تهران قرار داشته و به همین دلیل قیمت آپارتمان در این محله در سطح یک قیمت آپارتمان در تهران قرار دارد. گلابدره از جمله مناطقی است که به دلیل امکانات خوب و دسترسی‌های مناسب توانسته است، پیشرفت بسیار زیادی را در طی این سال‌ها تجربه کرده و از نظر قیمت خانه و آپارتمان در سطوح بالایی قیمت خانه در تهران قرار گیرد و به دلیل آلودگی‌های روز افزون در تهران، تقاضا برای خرید خانه در گلابدره و حتی دیگر محله‌های کوهپایه‌ای تهران در حال فزونی است.

5/5 - (1 امتیاز)
محله ازگل تهران کجاست؟ بررسی شرایط زندگی و قیمت خانه در ازگل
منظریه تهران کجاست؟ بررسی امکانات و قیمت خانه در منظریه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
خروج از نسخه موبایل