1. صفحه اصلی
  2. ارنگه روستایی زیبا در مسیر جاده چالوس
روستای ارنگه

ارنگه روستایی زیبا در مسیر جاده چالوس

ارنگه از روستاهای گردشگری اطراف تهران است. روستای ارنگه با جاذبه های طبیعی بسیار زیاد روزانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جلب می کند. آبشار هفت چشمه ، روستای ارنگه ، امامزاده گورو یا امامزاده گوراب و رودخانه ارنگه از جاذبه های روستای ارنگه هستند. در این صفحه در کنار شما نگاهی به زیبایی ها و جاذبه های روستای ارنگه خواهیم داشت. پیشنهاد می کنیم حتما صفحه روستاهای گردشگری تهران هم مشاهده کنید

ارنگه کجاست؟

روستای ارنگه ، روستایی در 18 کیلومتری جاده چالوس کرج و از روستاهای بخش آسارا است. روستای ارنگه در گذشته بخش بزرگی بوده که شامل روستاهای چاران ، خور ، سرزیارت ، سیجان ، ابهرک و گوراب است. به مجموعه این روستاها ارنگه گفته می شود و به روستای مرکزی این بخش ، روستای ارنگه بزرگ می گویند.

تاریخچه روستای ارنگه

روستای ارنگه تاریخچه ای طولانی دارد. روستای ارنگه در گذشته حتی بزرگتر از شهر کرج امروزی بود. این روستا در منطقه ابتدای جاده چالوس دارای مرکزیت بود و بسیاری از بخش های این منطقه جزو توابع ارنگه بودند. قدمت این روستا به چند هزار سال می رسد و این موضوع از روی قبرستان تاریخی روستای ارنگه مشخص است. بسیاری از قبور روستای تاریخی ارنگه قدمتی تاریخی و بسیار طولانی دارند. متاسفانه تعدادی از سنگ های قبور قدیمی این روستا به سرقت رفته است ، اما هنوز سنگ ها و قبور بسیاری وجود دارد که می تواند گویای قدمت تاریخی روستای ارنگه باشد.

امامزاده گورو

در روستای ارنگه ، امامزاده ای نیز به نام امامزاده گورو ، یا امامزاده گوراب وجود دارد. وجود این امامزاده نیز نشان دهنده قدمت بسیار زیاد این روستای خوش آب و هوا است. امامزاده گوراب نیز از جاذبه های روستای ارنگه است و بسیاری از تجمعات مذهبی روستاییان در این مکان برگزار می شود.

مسیر رفتن به ارنگه

برای رفتن به ارنگه باید وارد جاده چالوس شده و پس از 18 کیلومتر وارد جاده ارنگه شوید. ارنگه بخشی بزرگ در دل کوهستان است و روستای ارنگه یا ارنگه بزرگ ، مرکز بخش ارنگه است. این روستا ، اولین روستای این بخش نیز هست و به همین دلیل بعد از خروج از جاده چالوس بیش از دو کیلومتر نیست و از این نظر به راحتی به این روستا خواهید رسید. جاده روستا تا خود روستا آسفالته است و از نظر جاده نیز ، جزو جاده های خوب محسوب می شود.

فاصله تهران تا ارنگه

فاصله تهران تا ارنگه از مرکز شهر حدود 70 کیلومتر است ، اما همین فاصله از خروجی تهران از بزرگراه فهمیده یا بزرگراه خرازی در حدود 60 کیلومتر است. این فاصله کم ، ارنگه را به یکی از بهترین روستاهای گردشگری اطراف تهران تبدیل کرده است و بسیاری از شهروندان تهرانی برای سفر یک روزه این روستا را برای گردش و کوهنوردی انتخاب می کنند.

آبشار هفت چشمه

آبشار هفت چشمه جزو جاذبه های دیدنی روستای ارنگه است. جاده آبشار هفت چشمه از روستای ارنگه آغاز شده و برای رسیدن به این آبشار باید مسیری را در کنار رودخانه طی کنید. مسیر آبشار هفت چشمه بسیار زیبا است و دارای جاذبه ها و دیدنی های طبیعی بسیار زیادی است. باغات میوه و درختان در هم تندیه بید و پوشش بسیار زیاد گیاهی ، این مسیر را به یکی از مسیرهای خوب کوهنوردی تبدیل کرده است. آبشار هفت چشمه آبشار زیاد بلندی نیست ، اما زیبایی های خاص خود را دارد و از آبشارهای زیبای منطقه است.

آبشار ارنگه

پس از گذشتن از آبشار هفت چشمه ، می توانید به سمت آبشار آدران مسیر خود را ادامه دهید. آبشار آدران در مسیری صخره ای قرار دارد. بعد از آبشار هفت چشمه مسیر تغییر کرده و تبدیل به مسیری دشوارتر برای صعود می شود. مسیر صخره ای در کنار رودخانه ، قدری ماجراجویانه نظر می رسد ، اما این مسیر آنقدر دشوار نیست که نتوانید از پس آن برآیید. مسیر آبشار ارنگه مسیری نیمه سبک برای کوهنوردی است و برای رسیدن به این آبشار بیش از ساعتی طول نخواهد کشید و این مسیر نیز ، مسیری سبک برای تفریح و کوهنوردی است.

جاهای دیدنی ارنگه

روستای ارنگه در جاده چالوس ، چندین جاذبه گردشگری خوب دارد. قبرستان تاریخی ارنگه ، امامزاده گورو یا امامزاده گوراب ، رودخانه ارنگه ، مجموعه آبشار هفت چشمه ، آبشار ارنگه یا آبشار آدران و کوچه باغ های ارنگه ، همگی دارای جذابیت های تفریحی و گردشگری هستند.

در سفر به ارنگه چه نکاتی را باید رعایت کنیم

اهالی خونگرم روستای ارنگه در میهمان نوازی بسیار مشهور هستند ، اما بهتر است در فصول میوه از چیدن میوه های باغات حذر کنیم ، چرا که چیدن میوه توسط اشخاص نا آشنا به امور باغبانی نه تنها حاصل دسترنج باغداران را از بین برده ، بلکه ممکن است به درختان نیز آسیب وارد کرده و باعث خشکیدگی و یا شکستن شاخه ها شود.

برای ورود به باغات ، حتما در نظر داشته باشید که از باغداران کسب اجازه کرده و چنانچه این کار مقدور نیست در کنار باغات اطراق کنیم.
ریختن زباله بسیاری از روستاییان ارنگه را دچار زحمت کرده و زیبایی های طبیعی این روستا را خدشه دار کرده است. حتما در هنگام گردش و تفریح در این روستا کیسه زباله همراه داشته و زباله های خود را حتی المقدور از روستا خارج و به سطل های زباله خارج از روستا منتقل کنید، چرا که ممکن است در روزهای تعطیل به دلیل افزایش مسافران ، این زباله ها از سطل ها سرریز کرده و موجبات آلودگی روستا را فراهم کند.

با رعایت این نکات می توانید سفری بدون خطر و بدون چالش را در این روستا تجربه کنید ، نکته پایانی آن است که روستای ارنگه در کنار روستا های زیبایی چون روستای سیجان ، روستای خور ، روستای جی ، سرزیارت و روستاهای دیگر این بخش است که پیشنهاد می گردد از این روستاها نیز دیدن کنید.

امتیاز شما به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
خروج از نسخه موبایل