شهرک ولیعصر

محله شهرک ولیعصر تهران

محله شهرک ولی عصر یکی از محلات نام آشنای منطقه هجده تهران است. محله شهرک ولیعصر امروزه محدوده ای را تشکیل می دهد که محله شهرک ولی عصر شمالی ، محله شهرک ولی عصر جنوبی و قسمتی از محله شهید رجایی و حتی بخشی از محله شهرک صاحب الزمان منطقه 18 تهران ، جزو محدوده هویتی محله شهرک ولی عصر است. به همین دلیل تعیین حدود و ثغور شهرک ولی عصر به لحاظ هویتی قدری دشوار به نظر می رسد. از نظر هویتی شهرک ولی عصر قدیم با محلات یافت آباد ، نعمت آباد ، وصفنارد و تولید دارو مجاورت دارد. اما با تقسیم بندی های جدید محله شهرک ولی عصر قدری از این حدود با تقسیم محلات بزرگ به محلات کوچکتر دستخوش تغییراتی شده است. به طور مثال محله صادقیه در جنوب شهرک ولی عصر حدود شهرک ولی عصر را از محله نعمت آباد جدا کرده است. با این نگاه صحبت در مورد چنین محله ای دشوار است و باید در مورد معرفی محله شهرک ولی عصر جوانب مختلف موضوع را مورد بررسی قرار داد.

شهرک ولی عصر در گذر زمان

محله شهرک ولیعصر مرز میان سه محدوده قدیمی شهر تهران به نام روستای وصفنارد ، روستای اسماعیل آباد و روستای یافت آباد تهران بود و درست در بین این سه محله بزرگ و قدیمی شهر تهران قرار داشت به نوعی که جنوب محله شهرک ولی عصر به روستای اسماعیل آباد ، شرق این محله به محدوده روستای وصفنارد و غرب شهرک ولی عصر به روستای یافت آباد منتهی می شد. به همین ترتیب بود که بخش هایی از محله شهرک ولیعصر در اراضی وصفنارد و بخش هایی از آن در اراضی اسماعیل آباد و بخش هایی دیگر از این محله در اراضی یافت آباد قرار داشت. امروزه اما این محله بیشتر در اراضی قدیم روستاهای وصفنارد و اسماعیل آباد قرار دارد.

تاریخچه محله شهرک ولی عصر

یکی از نام های قدیمی شهرک ولیعصر ، فری آباد بود. فری آباد مخفف نامی است که از خاندان فرمانبردار اقتباس شده است. رضا علی فرمانبردار مالک اصلی اراضی محله شهرک ولیعصر بود. رضا علی فرمانبردار همان فردی است که موسس بیمارستان وموسسه خیریه غیاثی در شهرک ولیعصر بود که پس از فوت وی بنا به وصیت او ، توسط فرزندانشان اروجعلی . بروجعلی و قربانعلی تاسیس شده و آن را اداره نموده اند. . وی بخش زیادی از اراضی نعمت آباد ، اسماعیل آباد ، یافت آباد و مهرآباد را خرید و بزرگترین ملاک زمین در محدوده شهرک ولی عصر شد. رضا علی فرمانبردار اولین مالک بزرگ محله شهرک ولی عصر بود که اقدام به آبادانی محله شهرک ولی عصر نموده و این محدوده را به نام ده فری نامگذاری کرد. از آن زمان بخش هایی از اراضی نعمت آباد و یافت آباد و اسماعیل آباد به نام ده فری مشهور شد.

در سال 1335 بود که رضا علی فرمانبردار درگذشت و این املاک میان فرزندانش اروجعلی ، قربانعلی و بروجعلی فرمانبردار تقسیم شد. امروزه نیز بخشی از نوادگان رضا علی فرمانبردار در این محله صاحب املاکی بزرگ هستند و هنوز ساخت و سازهایی را در این منطقه انجام می دهند.

از باغبانی تا شهرک سازی در شهرک ولی عصر

اراضی شهرک ولیعصر تا دهه های سی و چهل عمدتا اراضی کشاورزی بودند. اراضی شهرک ولی عصر بیشتر زیر کشت محصولات غلاتی و باغات توت بودند. بزرگترین باغ به جای مانده از آن زمان ، باغ خسروانی یا پاک قائم است که با نام باغ نعیمی نیز مشهور بود. تیمسار خسروانی از درجه داران زمان پهلوی بود که باغ خسروانی را برای همسر خود به نام نعیمی تصاحب کرد و این تنها باغی است که بعد از انقلاب ، در دهه هفتاد با تغییر کاربری مبدل به بوستانی به نام پارک قائم شد. از دهه سی به بعد با شروع مهاجرت اقوام مختلف ، به خصوص اقوام ترک زبان به این محله اراضی شهرک ولیعصر شروع به تغییر کاربری و خرد شدن کرده و مهاجرین با سکونت خود در محله شهرک ولیعصر ، چهره این محله را تغییر داده و آن را مبدل به محله ای مسکونی کردند. بعد از انقلاب نیز با رشد بسیار زیاد جمعیت در محله شهرک ولی عصر ، این محله چهره ای کاملا مسکونی به خود گرفت و بیشتر اراضی کشاورزی و دامداری های این منطقه تبدیل به خانه های مسکونی شدند.

شهرک ولیعهد

پیش از انقلاب اسلامی در محدوده شهرک ولیعصر امروزی و بنا بر شواهدی ، ساخت و سازهایی با نام شهرک ولیعهد انجام شده بود و نام بخشی از این محدوده شهرک ولیعهد نامگذاری شده بود.

شهرک ولی عصر

با پیروزی انقلابی و روند تغییر نام ها در این محدوده نام شهرک ولیعصر بر روی این محدوده گذاشته شد. شهرک ولی عصر آخرین نامی بود که بر روی این محله گذاشته شد. محله شهرک ولی عصر از آن زمان به بعد دارای هویتی مستقل شد. بدین ترتیب شهرک ولیعصر دیگر تکه هایی از روستاهای وصفنارد و قلعه اسماعیل آباد و یافت آباد نبود ، بلکه این محله با هویتی مستقل در شهر تهران متولد شد.

املاک شهرک ولیعصر

املاک شهرک ولیعصر از نظر قیمتی جزو املاکی هستند که با سطح متوسط رو به پایین در سطح تهران خرید و فروش می شوند و به همین دلیل یکی از بهترین گزینه برای خانه اولی ها و کسانی است که خواهان خرید خانه با بودجه هایی کمتر هستند. در شهرک ولیعصر انواع املاک مسکونی با هر نوع بودجه ای را می توان یافت. به دلیل تراکم بالای املاک مسکونی در شهرک ولی عصر ، املاک بسیاری را می توان با متراژهای مختلف از متراژهای پایین تا متراژهای بالا و تجمیعی یافت و این مورد می تواند به خرید شما با هر توان و بودجه ای کمک شایانی کند.

معابر و خیابان های مهم شهرک ولی عصر

خیابان بازرگان شهرک ولی عصر
خیابان بازرگان شهرک ولی عصر ، امروزه با نام خیابان شهید رجایی تغییر نام یافته است. خیابان بازرگان از مهمترین خیابان های شهرک ولی عصر است که امروزه تبدیل به بازاری مهم در دل شهرک ولی عصر شده است.
خیابان یاران ، خیابان بهرامی شهرک ولی عصر
خیابان یاران نام قدیمی یکی از خیابان های مهم شهرک ولی عصر است. خیابان یاران در حال حاضر به نام خیابان بهرامی تغییر نام یافته است. خیابان بهرامی بازاری بزرگ را در خود جای داده است. این خیابان مرز کنونی شهرک ولیعصر شمالی و شهرک ولیعصر جنوبی را تشکیل می دهد.

اماکن ورزشی شهرک ولیعصر

شهرک ولیعصر دارای اماکن متعدد سرپوشیده و فضای باز می‌باشد که از این بین می‌توان به اماکن زیر اشاره نمود:

ورزشگاه بدر (زمین فوتبال با چمن مصنوعی، سالن چند منظوره، استخر و سونا، زمین مینی فوتبال چمن مصنوعی)

ورزشگاه قائم (سالن چند منظوره، استخر – واقع در ضلع جنوبی پارک قائم)

ورزشگاه الزهرا شماره ۱۷- مخصوص بانوان (سالن چند منظوره – واقع در بخش مرکزی پارک قائم)

استخر سرپوشیده بانوان (واقع در پارک بانوان – روبروی پارک قائم) و ورزشگاه عمرانی در خیابان عمرانی

مراکز درمانی مهم در شهرک ولیعصر

بیمارستان غیاثی
بیمارستان غیاثی بزرگترین مرکز درمانی شهرک ولی عصر است که تحت پوشش موسسه خیریه غیاثی قرار دارد.
آدرس بیمارستان غیاثی
شهرک ولی عصر ، خیابان سلیمانی ، نبش خیابان بنایی
شماره تماس بیمارستان غیاثی
66210101

محله مرزداران
محله یافت آباد تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست