1. صفحه اصلی
  2. موزه ها و بناهای تاریخی تهران
موزه ها و بناهای تاریخی تهران

موزه ها و بناهای تاریخی تهران

موزه های تهران جزو غنی ترین موزه های کل کشور هستند. این موزه ها شناسنامه فرهنگی و تاریخی کشور را در خود جای داده اند. از طرفی به دلیل قدمت تاریخی تمدن ایران باستان موزه های تهران جزو ذخایر غنی تمدن بشری نیز محسوب می شوند. اگر قصد تهرانگردی دارید، موزه های تهران را از یاد نبرید. موزه گردی در تهران دارای تنوع بسیار بالایی است. حدود 70 موزه تهران در فهرست بهترین موزه های کشور قرار دارد و بسیاری از موزه های دیگر شهر تهران موزه هایی هستند که توسط بخش خصوصی با امکانات خاص خود در تهران فعالیت  می کنند.

دلیل دیگر موزه گردی آشنایی شما با تاریخ و تمدن چند هزار ساله ایران زمین و شهر تهران است. این تاریخ چند هزار ساله در نوع خود در جهان بی نظیر است. ایران جزو اولین و مهمترین تمدن های بشری بود که از حدود سه هزار سال پیش تاکنون توانسته اعتبار جهانی خود را حفظ کرده و کشور ایران را به عنوان یکی از تاثیرگذارترین کشورهای جهان، معرفی کند. در موزه گردی های تهران خواهید دید که ایران و تهران چگونه توانسته است از کوران حوادث خونبار و مخرب تاریخ خود را تا امروز زنده نگه دارد در حالی که ، از بسیاری از تمدن های جهانی در امروز جز نام و نشانی باقی نیست.

بسیاری از مردم وقتی صحبت از تهران گردی می شود، بیشتر به دنبال بوستان ها و رستوران های تهران می گردند ، اما باید در خاطر داشت که یکی از بهترین انتخاب ها برای تهران گردی موزه گردی و گردش در موزه های متنوع  شهر تهران است. در زیر با چند موزه از بهترین موزه های تهران آشنا می شنویم.

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران

هنگامی که صحبت از موزه گردی در تهران می شود حتماً یکی از بهترین گزینه ها، موزه ملی ایران است. این موزه در گذر تاریخ تغییر نام های فراوانی داشت. موزه ایران باستان ، موزه معارف و موزه ملی نام هایی هستند که بر این موزه گذاشته شده بودند. در سال هفتاد و پنج بود که نام آن موزه ملی ایران گذاشته شد و تا کنون نیز با همین نام شناخته می شود.   این موزه به دلیل داشتن آثار تمدن انسانی از هفت هزار سال پیش تا کنون،  از یکی از بزرگترین میراث بشری در جهان محسوب می گردد و به همین دلیل در میان موزه های جهان جزو بهترین موزه ها است.

گرچه موزه ایران باستان کمتر در رتبه بندی های جهانی قرار گرفته است ، اما همه می دانند که چنین موزه هایی به هیچ وجه قابل قیاس با موزه هایی مانند موزه 9/11 نیویورک که با وجود قدمت آثار حدود پنجاه ساله  به طور مرتب در رتبه بندی های بالای جهانی قرار میگیرند،  نیستند. آثار موزه ایران باستان قدمتی بین دو هزار تا هفت هزار سال را در خود جای داده اند.

ساخت موزه ایران باستان در سال 1308 آغاز شد و در سال 1316 برای بازدید عموم به بهره برداری رسید. معمار این موزه ملی ایران آندره گدار فرانسوی بود که این موزه را با همراهی دو معمار ایرانی ساخت. موزه ملی ایران از جاهای دیدنی تهران است که در  ابتدای خیابان سی تیر  قرار دارد. به دلیل واقع شدن موزه ملی ایران در محدوده طرح ترافیک برای رفتن به موزه می توانید از مسیر ایستگاه مترو امام خمینی یا حسن آباد  و با صرف چند دقیقه پیاده روی خود را به این موزه برسانید.

آدرس موزه ملی ایران:

میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک

شماره تماس موزه ملی ایران:

02166702061-6
02166746164

کاخ موزه گلستان

 کاخ موزه گلستان

نمی توان در مورد موزه های شهر تهران صحبت کرد و  مجموعه کاخ موزه گلستان را فراموش کرد. کاخ موزه گلستان تنها اثر تاریخی ثبت جهانی در فهرست یونسکو در تهران است. مجموعه کاخ موزه گلستان بی شک یکی از بهترین گنجینه های کل کشور است.

کاخ گلستان جزو بهترین مقاصد گردشگری شهر تهران است که می توان در آن هم عمارت ها و هم گنجینه ارزشمندی را دید که در نوع خود جزو بهترین ها در کل کشور است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید  گنجینه کاخ موزه گلستان به قدری ارزشمند است که این گنجینه جزو پشتوانه های بانک مرکزی است.

بیش از دو ساعت زمان لازم است تا شما بتوانید از  تمام بخش های کاخ موزه گلستان دیدن کنید. بنابراین برای دیدن این مجموعه گرانبها زمان خود را به خوبی  تنظیم کنید.

آدرس کاخ گلستان:

تهران ، خیابان پانزده خرداد ، ضلع شمالی میدان ارگ ، کاخ گلستان

تلفن کاخ گلستان:

33956662

موزه جواهرات ملی

موزه جواهرات ملی

موزه جواهرات ملی را شاید بتوان  شگفت انگیزترین موزه کشور دانست. جالب است که بدانید یکی از دلایل لشکرکشی نادر شاه افشار به هندوستان باز پس گیری بخشی از همین جواهرات بود. حال که نادر شاه برای به دست آوردن این گنجینه ارزشمند حاضر به لشکرکشی به هندوستان شد ، بهتر است ما حتما سری به  موزه جواهرات ملی بزنیم. این موزه یکی از مقاصد درجه یک گردشگری تهران است. موزه جواهرات ملی در ساختمان بانک مرکزی ایران در خیابان فردوسی قرار دارد.

از زمان صفویان بود که پادشاهان ایرانی به جواهرات علاقه خاصی پیدا کرده و سفرایی را برای خرید جواهرات به کشورهای مختلف فرستادند. در زمان حمله افغانستان به ایران بخشی از این جواهرات از ایران خارج شد ، اما در زمان نادر شاه افشار بود که این جواهرات از افغانستان و هندوستان به ایران بازگشت. در زمان قاجاریه نیز بخش مهمی از گنجینه امروز ، به مجموعه اضافه شد و تا کنون نیز باقی مانده است. این جواهرات ارزشمند امروز جزو پشتوانه های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

آدرس موزه جواهرات ملی:

تهران، میدان امام خمینی (ره)، خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، نبش کوچه بانک مرکزی

ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، خزانه جواهرات ملی

شماره تماس موزه جواهرات ملی:

ارتباط مستقیم با رئیس خزانه جواهرات ملی

تلفن:  64463785 | دورنگار:  64463763

اطلاع و هماهنگی بازدید:

64463792 | 64463799 | 64463030

64463738 | 64463793 | 64463790

تلفن گویا:

64464700

موزه دوران اسلامی

موزه دوران اسلامی

موزه دوران اسلامی در خیابان امام خمینی غنی ترین موزه ملی ایران در زمینه آثار پس از اسلام و جزو بهترین مکان های گردشگری تهران است. آثار موزه دوران اسلامی جزو آثار فاخر و برجسته دوره پس از اسلام در ایران است. این موزه در کنار موزه ملی ایران ترکیبی بسیار کامل و جذاب را در مقابل علاقمندان تاریخ ایران قرار می دهد تا بتوان تاریخ فرهنگ و تمدن ایران را در ادوار مختلف قبل و پس از اسلام دید.

موزه دوران اسلامی دارای هفت تالار در سه طبقه است.   ۷ تالار این موزه در دو طبقه  است که تالارهای طبقه یکم را تالار قرآن، تالار تیموری، تالار صفوی و تالار قاجار تشکیل می‌دهند و تالارهای صدر اسلام، سلجوقی و ایلخانی نیز در طبقهٔ دوم قرار دارند. در این تالارها آثار نفیس هنرمندان ایرانی در  ادوار مختلف پس از اسلام در مقابل شما قرار خواهد گرفت.  امکان بازدید مجازی از  موزه دوران اسلامی در سایت موزه ملی ایران به نشانی irannationalmuseum.ir فراهم است.

آدرس موزه دوران اسلامی:

تهران خیابان امام خمینی ابتدای خیابان سی تیر موزه دوران اسلامی

شماره تماس موزه دوران اسلامی:

۰۲۱۶۶۷۰۲۰۶۱

کاخ موزه سعد آباد

کاخ موزه سعد آباد

کاخ موزه سعد آباد مجموعه ای از کاخ ها و موزه هایی است که کنار رود دره  دربند به مساحت ۱۱۰ هکتار در زمان قاجار ساخته شد. کاخ سعد آباد نیز مانند کاخ صاحبقرانیه و کوشک احمد شاهی ، باغ فردوس و بسیاری از عمارات منطقه یک که توسط شاهان قجر ساخته می شد، سکونتگاه ییلاقی پادشاهان قاجار بود.

کاخ سعد آباد مجموعه ای از کاخ هایی است که امروزه تبدیل به موزه شده اند. کاخ احمدشاهی ، ساختمان بهمن ، کاخ اختصاصی ، ساختمان جمهور ، کاخ سبز ، کاخ موزه سفید ، موزه آب ، موزه استاد بهزاد ، موزه  چهره‌های ماندگار (کاخ ملکه توران امیرسلیمانی، همسر رضاشاه پهلوی) ، موزه خط و کتابت میرعماد (کاخ فرحناز و علی‌رضا) ، موزه ظروف سلطنتی (موزه ظروف، کاخ اشرف پهلوی) ، موزه مردم‌شناسی (کاخ شمس پهلوی) ، موزه فرشچیان (کاخ ملکه عصمت دولتشاهی، همسر رضاشاه پهلوی)  و موزه نظامی در این  مجموعه  قرار دارند.

کاخ سعد آباد به دلیل وجود کاخ ها  موزه  های بسیار و  رودخانه ها ، قنات ها و چشمه سارهای بسیار زیاد خود از بهترین مکان های گردشگری تهران است. این مجموعه جز کاخ موزه ها و محیط جنگلی خود رستوران ها و کافی شاپ های متنوعی را در خود جای داده است که می توان در کنار موزه گردی از این امکانات نیز بهره مند شد.

آدرس کاخ سعد آباد:

تهران، دربند، میدان دربند

تهران، زعفرانیه ، خیابان شهید فلاحی ،  انتهای خیابان شهید کمال طاهری

شماره تماس کاخ سعدآباد:

سایت کاخ سعد آباد: 

www.sadmu.ir

موزه سینما

موزه سینما

نام موزه سینمای ایران با باغ فردوس گره خورده است. موزه سینما در محل کاخ قجری باغ فردوس در محله ای به همین نام در منطقه یک واقع شده است. بنابراین چنانچه شما این موزه را برای بازدید انتخاب کنید، کاخ قجری باغ فردوس را که محمد شاه قاجار دستور ساخت آن را صادر کرد را نیز در برنامه بازدید خواهید داشت. موزه سینمای ایران تنها موزه ملی ایران در زمینه صنعت سینما است. در این موزه هر آنچه در مورد صنعت سینمای ایران وجود دارد اعم از دوربین ها و تصاویر و دستگاه های سینماتوگراف خواهید یافت.

آدرس باغ فردوس:

خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش موزه سینما

امتیاز شما به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست