1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. شهرآرا محله ای محبوب + بررسی امکانات و قیمت خانه
شهرآرا

شهرآرا محله ای محبوب + بررسی امکانات و قیمت خانه

شهرآرا یکی از محلات منطقه ۲ تهران است. شهرآرا محله ای محبوب در میان محلات ستارخان بوده و دارای امکانات و دسترسی های بسیار خوبی است. قیمت خانه در شهرآرا را می توان بالاتر از سطح متوسط تهران دانست. شهرآرا را به معنی جایی که شهر در آن آرایش شده است ، می دانستند و این موضوع خود نشان دهنده محبوبیت این محله کوچک در بین محلات جنوبی منطقه ۲ تهران است. خیابان شهرآرا ، بوستان شهرآرا کلیسای نومای رسول یا کلیسای پنطی کاست و بیمارستان رسول اکرم از اسامی مشهور در این محله هستند.

شهرآرا کجاست؟

شهرآرا تهران از جمله محلات جنوبی منطقه ۲ تهران است. محله شهرآرا در غرب تهران ویلا و شرق پاتریس لومومبا قرار داشته از محله های شمالی خیابان ستارخان قلمداد می شود. محله شهرآرا از شمال با بزرگراه جلال آل احمد ، از جنوب با خیابان ستارخان ، از شرق با خیابان پاتریس لومومبا و از غرب با خیابان نیایش و خیابان منصوری کیا محدود شده و با محله های پاتریس لومومبا ، محله گیشا ، محله تهران ویلا ، محله شادمهر ، محله دریان نو و محله توحید مجاورت دارد.

تاریخچه شهرآرا

محله شهرآرا در گذشته منطقه ای میان قزل قلعه و طرشت بود و زمین های آن نیز زمین هایی کشاورزی بود که عمدتا در آن اقدام به کاشت غلات و علوفه می کردند. این منطقه تا دهه ۳۰ منطقه ای کشاورزی بود و ساخت و ساز چندانی در آن دیده نمی شد. محله شهرآرا نیز به همراه محله هایی مانند دریان نو و تهران ویلا و پاتریس لومومبا شروع به توسعه و شهرنشینی کرد.

گفته می شود که افرادی که اولین ساخت و ساز در دریان نو را آغاز کردند ، همان دریانی ها و به طور خاص مهدی دریانی بود که در دهه ۴۰ فعالیت ساختمانی خود را در این منطقه شروع کرد. وجود خیابان ستارخان در این منطقه فرصتی مغتنم برای این محله ها بود. خیابان ستارخان معبر بسیار مهمی برلی اتصال محله های غربی و محله های مرکزی تهران بود که می توانست جمعیت بسیار زیادی را به این مناطق بکشاند. این موضوعات باعث شد تا شهرآرا در مرکز توجه باشد و توسعه و آبادانی این محله کلید خورد. در سالهای بعد بود که شهرآرا با سرعت بسیار زیادتری نسبت به مناطق غربی تهران رشد کرد و مهاجرین ، ساکنان جدید محله شهرآرا بودند.

دسترسی محله شهرآرا

محله شهرآرا در میان بزرگراه جلال آل احمد و خیابان ستارخان قرار دارد. ورودی های اصلی این محله از خیابان ستارخان ، خیابان های نیایش و خیابان پاتریس لومومبا است. از بزرگراه جلال آل احمد نیز شهرآرا دارای دسترسی هایی از خیابان پاتریس لومومبا و خیابان آرش است. فاصله این محله با بزرگراه چمران بسیار اندک بوده و به همین دلیل دسترسی شهرآرا از بزرگراه چمران از طریق خیابان ملکوتی امکان پذیر است. بزرگراه های جلال آل احمد و بزرگراه چمران امکان دسترسی این محله را به مناطقی مانند مرزداران ، گیشا ، سعادت آباد ، شهرک غرب و در جنوب آن با محله های جوادیه ، سلسبیل و کارون امکان پذیر ساخته است و از نطر دسترسی ، شهرآرا را می توان جزو محلات بسیار خوب تهران قلمداد کرد.

حمل و نقل عمومی
شهرآرا در بافت محله دارای پایانه اتوبوسرانی نیست ، اما در کنار این محله و در فاصله ای بسیار کم خیابان های ستارخان و بزرگراه جلال آل احمد و بزرگراه چمران امکان دسترسی این محله به خطوط اتوبوسرانی را فراهم می کند.

دسترسی به مترو
نزدیکترین مترو به شهرآرا ، ایستگاه مترو تربیت مدرس است. گر چه شهرآرا دارای مترو اختصاصی نیست اما دسترسی این محله به ایستگاه مترو نیز چندان دشوار نبوده و به راحتی در شمال شرق آن ایستگاه مترو تربیت مدرس قرار دارد.

خیابان های معروف شهرارا

خیابان شهرآرا
خیابان شهرآرا مهمترین و مشهورترین خیابان این محله است. خیابان شهرآرا از خیابان ستارخان تا بوستان شهرآرا امتداد دارد. خیابان شهرآرا بیشترین بافت تجاری این محله را در خود جای داده است و مرکز تجاری مهمی برای محله است.

پارک شهرآرا
بوستان شهرآرا بزرگترین بوستان محله است که در خیابان شهرآرا قرار دارد. بوستان شهرآرا در حدود پنجاه سال قدمت داشته و مجسمه باقر خان سالار ملی نیز در این بوستان قرار داشت که متاسفانه این مجسمه به سرقت رفته است.

بیمارستان رسول اکرم
بیمارستان رسول اکرم مهمترین مرکز درمانی در شهرآرا است. بیمارستان رسول اکرم از بیمارستان های قدیمی تهران است و روزانه تعداد بسیاز زیادی از بیماران از مناطق غربی و مرکزی شهر تهران برای درمان به این بیمارستان رجوع می کنند.

خیابان نیایش
خیابان نیایش از مهمترین خیابان های شهرآرا است. مهمترین دلیل اهمیت این خیابان دسترسی محله از طریق خیابان نیایش است. خیابان نیایش از معابر بسیار مهمی است که دسترسی محله را از خیابان ستارخان امکان پذیر می کند.

بوستان ستارخان
بوستان ستارخان در مجاورت خیابان ستارخان بوده و از بوستان های بزرگ محله است. بوستان ستارخان از دو خیابان ستارخان و خیابان نیایش قابل دسترسی است و از این نظر موقعیت بسیار خوبی در این محله دارد.

مجتمع مسکونی کوشک
یکی از مجتنع های مسکونی شهرآرا مجتمع مسکونی کوشک است. این مجتمع مسکونی در سال ۱۳۵۳ توسط شرکت انگلیسی کوشک طراحی و ساخته شده است. چند نکته قابل تامل درباره این مجتمع مسکونی وجود دارد که هنوز در ساخت مجتمع ها و برج های امروزی این نکات رعایت نمی شود. ابتدا آنکه مجتمع مسکونی کوشک ، در برابر زلزله با قدرت ۸.۵ ریشتر مقاوم است و این موضوع امروزه نیز حتی در ساخت برج ها رعایت نمی شود.

دوم آنکه عمر مفید مجتمع کوشک ۲۰۰ سال محاسبه شده است و این عمر مفید از هدر رفت منابع کشور که مهمترین آن ها منابع آب است جلوگیری می کند ، چرا که برای ساخت هر کدام از این مجتمع ها آب پنهان بسیار زیادی صرف شده است. نکته سوم و بسیار مهم آنکه در این مجتمع واحدهایی تجاری قرار داشت که این واحدها هزینه نگهداشت مجتمع را فراهم می کرد. به دلیل هزینه های بالای نگهداشت چنین مجتمع هایی و همچنین عدم سرویس دهی به آنها توسط شهرداری بر طبق قانون، وجود این واحدهای تجاری برای نگهداشت مجتمع ها ضروری است و از طرفی این واحدهای تجاری نیازهای اولیه مجتمع ها را فراهم می کنند. درباره مجتمع مسکونی کوشک ، متاسفانه واحدهای تجاری به فروش رفته و همین موضوع مشکلات بسیاری را برای ساکنین مجتمع به وجود آورده است.

پمپ بنزین شهرآرا
پمپ بنزین ۱۲ شهرآرا در جنب خیابان شهرآرا قرار دارد و این محله دارای پمپ بنزین اختصاصی است.

سازمان همیاری شهرداری‌ها در خیابان ملکوتی
بنیاد فرهنگی انقلاب اسلامی
سازمان گوشت کشور
سازمان آب و فاضلاب منطقه ۳ در خیابان آرش مهر
اداره ثبت اسناد و املاک غرب تهران واقع در خیابان موسوی

قیمت خانه و آپارتمان در شهرآرا

عناصر بسیار زیادی بر روی قیمت خانه و آپارتمان در شهرآرا تاثیر گذاشته است. این محله در منطقه ۲ شهر تهران قرار دارد و این موضوع باعث شده است تا قیمت خانه در شهرآرا بالاتر از محلات مرکزی و جنوبی شهر تهران باشد، اما می توان گفت که قیمت آپارتمان در شهرآرا از بسیاری از محلات منطقه ۲ مانند سعادت آباد ، پونک و مرزداران پایینتر باشد. این محله از محله های مدرن شهر تهران است چرا که ، در فاصله متاخر ساخته شده و در آن بافت های قدیمی بسیار کمی به چشم می خورد. بافت خانه و آپارتمان در این محله بر اساس اصول مدرن روز ساخته شده و خیابان کشی‌های محله نیز بر اساس طراحی های مدرن است ، بنابراین محله ای است که برای افراد خواهان محله های مدرن دارای محبوبیت است. دسترسی های محله در سطح خوبی است و با تمام این موارد می توان گفت که قیمت خانه و آپارتمان در شهرآرا نسبت به امکانات خاص آن قیمتی متناسب و معقول است.

شرایط زندگی در شهرآرا

اگر قصد سکونت در محله شهرآرا را دارید باید بدانید که با محله ای مواجه هستید که از نظر شهرسازی وضعیت مطلوبی دارد. دسترسی‌های خوب به این محله جزو نقاط قوت شهرآرا محسوب شده و گر چه حمل و نقل عمومی در درون محله وضعیت زیاد خوبی ندارد ، اما با کمترین فاصله می توان خود را به ایستگاه های اتوبوس و مترو رساند. امکانات درمانی و رفاهی محله نیز خوب و در دسترس است و اما باید توجه داشت که معضل ترافیکی بیمارستان رسول اکرم و ترافیک بزرگراه های اطراف این محله جزو معضلات این محله مدرن و محبوب است.

5/5 - (2 امتیاز)
محله ستارخان + قیمت خانه در ستارخان 1400
منیریه محله ای با نام منیرالسلطنه + قیمت خانه در منیریه

پست های مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  لطفا اگر کسی اطلاع داره که اداره گذرنامه شهرآرا کجاست خبر بده

  پاسخ
 • سلام
  اداره گذرنامه شهرآرا تو خیابان شهرآرا است.باباتر از خیابان نهم شهرآرا
  شماره تلفن اداره گذرنامه شهرآرا هم بدونید بد نیست
  ۰۲۱۶۶۳۹۵۰۵۸

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست