1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. تجریش ، تاریخچه محله و امکانات و اطلاعات کامل

تجریش ، تاریخچه محله و امکانات و اطلاعات کامل

تجریش محله ای بسیار زیبا و تاریخی در منطقه 1 تهران است. محله تجریش یکی از قدیمی ترین محلات شناخته شده در شمیرانات است و امروزه نیز مرکز شهرستان شمیرانات است. قدمت تاریخی تجریش بیش از هزار سال تخمین زده می شود. تجریش در گذشته محله ای بسیار وسیع با محلاتی کوچکتر بوده است ، اما امروزه تجریش محله ای کوچکتر است و تجریش بزرگ به چندین محله مستقل تقسیم شده است.

حدود و نقشه محله تجریش

محله تجریش از شمال با خیابان دربندی، خیابان ولیعصر، میدان تجریش، خیابان ملکی، خیابان شهرداری، خیابان دربند و خیابان باهنر، از جنوب با بزرگراه صدر ، بزرگراه مدرس ، خیابان فیاضی و خیابان شریفی منش ، از غرب با از غرب با بلوار نلسون ماندلا و خیابان مریم شرقی و از شرق با خیابان دکتر شریعتی و خیابان موسیوند محدود شده است. محله تجریش با محله‌های ‌الهیه، محله زعفرانیه، محله زرگنده، محله امامزاده قاسم، محله قیطریه، محله امانیه، محله حکمت، محله دربند،محله باغ فردوس و محله درب دوم مجاورت دارد.

تاریخچه محله تجریش ، طجرشت

نام قدیمی تجریش ، طجرشت بوده است. محله تجریش دارای تاریخی بسیار تاریخی و قدیمی است. بزرگترین مستندات مربوط به محله تجریش صحن امامزاده صالح تجریش است. امامزاده صالح تجریش ، برادر امام هشتم شیعیان ، امام رضا (ع) است که در این محله مدفون شده است و از این مورد نشان دهنده این است که از همان زمان زندگی و سکونت در محله تجریش جریان داشته است. موضوع دیگر مربوط به اقامت یکی از بزرگترین پادشاهان سلجوقی در تجریش است. طغرل سلجوقی ، برای اجرای مراسم زفاف ، به سمت دارالملک ری رفت. در نزدیکی ری بیمار شد و به دلیل گرمای هوا ، به سمت طجرشت رفت. چندی در طجرشت ماند تا اینکه با همان بیماری از دنیا رفت. پیکر وی در ری دفن شد که برخی معتقدند وی در بنای برج طغرل مشهور شد.

این مستندات اما به تنهایی نخواهد توانست قدمت تاریخی تجریش را به نمایش بگذارد. تجریش از طرفی بخشی از رود دره دربند است و از سویی دیگر با تپه قیطریه مجاورت دارد. این مجاورت ها در صورت کاوش های بیشتر می توانست تاریخ تجریش را درست مانند تاریخ قیطریه به چند هزار سال نیز برساند.

گشت و گذار در تجریش

محله تجریش محله گشت و گذار در بهترین اماکن تفریحی و گردشگری شهر تهران است. لیست اماکن تفریحی و گردشگری تجریش بسیار طولانی و دارای ارزش تاریخی و فرهنگی است. برخی از این اماکن دارای ارزش تاریخی و برخی دیگر دارای ارزش تجری و برخی دیگر تفرجگاه و ارزش تفریحی دارند. اما تجریش پر از این گونه اماکن است که برخی از آن ها را با هم مروز می کنیم.

بازار تجریش

بازار تجریش یکی از قدیمی ترین بازارهای تهران است. قدمت بازار تجریش را به درستی نمی توان تخمین زد. به دلیل وجود بارگاه امامزاده صالح تجریش ، این بازار باید دارای قدمتی بسیار طولانی باشد ، چرا که رونق بازارها در نقاط و اماکن زیارتی در بین ایرانیان رواج داشته است. اما آنچه مشخص است ساخت بازار تجریش به شکل امروزه مربوط به اواخر دوران قاجار است. بازار تجریش یکی از زیباترین بازارهای تهران است. ترکیب بازار تجریش ، امامزاده صالح تجریش ، تکیه تجریش ، بازار زیبای میوه تجریش از این بازار زیبا و قدیمی یکی از بهترین اماکن تفریحی و گردشگری تهران را ساخته است.

امامزاده صالح تجریش

امامزاده صالح تجریش مشهورترین امامزاده تهران پس از آرامگاه شاه عبدالعظیم شهر ری است. امامزاده صالح از برادران امام هشتم شیعیان امام رضا (ع) است. امامزاده صالح مشهورترین زیارتگاه شمیرانات و تجریش است. بنای زیبای امامزاده صالح باعث شده است که این ارامگاه تاریخی و زیبا جزو بهترین اماکن تفریحی و گردشگری تهران باشد. کمتر کسی است که برای گردش یا خرید به تجریش رفته باشد اما سری به بارگاه امامزاده صالح نزده باشد.

تکیه بزرگ تجریش

تجریش محله ای با اصالت و مذهبی بوده است. تکیه بزرگ تجریش نماد این اصالت و زندگی مذهبی بوده است. تکیه بزرگ تجریش ، در قلب بازار تجریش و در مجاورت امامزاده صالح تجریش ساخته شده است و یکی از زیباترین تکیه های شهر تهران است. شاید هیچ تکیه دیگری در شهر تهران به زیبایی و شهرت تکیه بزرگ تجریش نباشد. این تکیه سالها محل تجمعات مذهبی و سوگواری و تعزیه خوانی بوده و از پرطرفدارترین تکیه های شمیرانات بوده است.

موزه موسیقی تهران

موزه موسیقی تهران در محله تجریش قرار دارد. موزه موسیقی تهران یکی از موزه های برجسته کشور در زمینه موسیقی است. از میدان تجریش تا موزه موسیقی تنها ده دقیقه پیاده روی لازم است. مسیر این پیاده روی هم خیابان دربندی است که خیابانی زیبا و جذاب برای این مسیر است. موزه موسیقی یکی از نوستالژیک ترین موزه های تهران است.

میدان تجریش

میدان تجریش از زیباترین میدان های شهر تهران است. میدان تجریش مهمترین میدان شمیرانات و محل تقاطع خیبابان ولیعصر ، خیابان شهرداری ، خیابان دربندی ، خیابان فناخسرو ، خیابان ملکی ، خیابان جعفری و خیابان جلالوند است. میدان تجریش خاطرات بسیار زیبایی را برای کوهنوردان تهرانی تداعی می کند. این میدان ، محور و مرکز دسترسی به بسیاری از مسیرهای کوهنوردی شهر تهران است. دسترسی به دربند ، گلابدره و کوهنوردان درکه و دارآباد و جمشیدیه و توچال که توسط حمل و نقل عمومی برای کوهنوردی به این مسیرها می روند ، از میدان تجریش برقرار می شود. میدان تجریش دسترسی به بازار تجریش و امامزاده صالح تجریش را هم فراهم می کند. در گذشته و در روزهای تعطیل میدان تجریش پر از کوهنوردان کوله به دوش بود که امروزه به دلیل استفاده کوهنوردان از وسایل نقلیه شخصی این میدان سهم کمتری از کوهنوردان را در خود دارد. میدان تجریش دسترسی به کاخ موزه سعد آباد ، باغ فردوس و آرامستان ظهیرالدوله را نیز فراهم می کند و به همین دلیل جزو زیباترین میدانهای تهران است.

خیابان ولیعصر

بزرگترین خیابان خاورمیانه به میدان تجریش ختم می شود. خیابان ولیعصر جزو زیباترین خیابانهای تهران است و زیباترین بخش خیابان ولیعصر از چهاراره پارک وی تا میدان تجریش است. بزرگترین و پابرجاترین درختان چنار ولیعصر در این قسمت باقی مانده اند. حتی در گرم ترین روزهای سال پارک وی تا تجریش خنک و زیبا است.

کاخ موزه سعد آباد

دسترسی اصلی کاخ موزه سعد آباد از میدان تجریش است. کاخ موزه سعد آباد ، مجموعه بناهایی قاجاری است که در دوران پهلوی اول ، مجموعه هایی به آن اضافه شده و در حال حاضر این مجموعه ها تبدیل به موزه شده اند. کاخ موزه سعد آباد بزرگترین مجموعه موزه تهران پس از مجموعه کاخ گلستان است. مجموعه کاخ موزه سعد آباد هم میراثی تاریخی است و هم مجموعه ای بی نظیر برای تفریح و طبیعتگردی است. درختان چنار زیبایی که سر به فلک کشیده اند ، در کنار مجموعه موزه های گوناگون کاخ موزه سعد آباد ، این مجموعه را به عنوان یکی از بهترین اماکن تفریحی و گردشگری تهران مبدل کرده است.

دربند

بیشتر کوهنوردان قدیمی ، مسیر کوهنوردی دربند را از میدان تجریش آغاز می کردند. دربند یکی از زیباترین مسیرهای کوهنوردی تهران را دارد. مسیرکوهنوردی دربند مجموعه ای بی نظیر از طبیعتگردی ، رستوران گردی ، گردش در دنیای زیبای تنقلات و انواع لواشک ها و آلوچه ها ، کوهنوردی در مسیر زیبای آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا است. دربند طبیعتی بی نظیر دارد و یکی از بهترین اماکن تفریحی و گردشگری تهران است.

بازارگردی در تجریش

برای مسافران تجریش ، یکی از بخش های زیبای آن ، پاساژ گردی است. به جز بازار تجریش ، این محله پر از پاساژ و مگامال است و برای کسانی که به دنبال خرید و تفریح در کنار هم هستند ، تجریش یکی از بهترین ها است.

پاساژ قائم

پاساژ قائم تجریش را شاید بتوان قدیمی ترین پاساژ چند طبقه تجریش نام برد. پاساژ قائم در کنار بازار تجریش مجموعه ای از سنت و مدرنیته را به وجود آورده اند که برای بازارگردان تهرانی بسیار زیبا و دیدنی است. پاساژ قائم مجموعه ای از فروشگاه های پوشاک و صنایع دستی است ، اما جذابترین قسمت پاساژ قائم برای بانوان فروشگاه های طلا و جواهرات این پاساژ است.

مجتمع تجاری ارگ

مجتمع تجاری ارگ از جمله بزرگترین مگامال های تهران است. مجتمع تجاری ارگ در خیابان ملکی و بین میدان تجریش و کاخ موزه سعد آباد ساخته شده است. مجتمع تجاری ارگ از مدرنترین سازه ها و مگامال های تهران است که سازه ای کاملا فلزی دارد. از زیبایی های مجتمع ارگ تجریش ، نورپردازی زیبای این مجتمع در شب است.

بخی دیگر از اماکن مهم تجریش

بیمارستان شهدای تجریش
فرمانداری شمیرانات
اداره پست تجریش
اداره برق تجریش
بنیاد شهید شمیرانات
سازمان تأمین اجتماعی شمیران
مرکز خرید تندیس
مرکز خرید البرز
مرکز خرید میری
مرکز خرید بعثت
امامزاده قاسم

مسیر دسترسی به تجریش

وسیله نقلیه شخصی
برای رفتن به تجریش با وسیله نقلیه شخصی باید از خیابان های ولیعصر و خیابان شریعتی استفاده کنید. متنهی الیه هردوی این خیابان ها به میدان تجریش می رسد.

دسترسی با مترو
ایستگاه تجریش در خط 1 مترو تهران بهترین مسیر برای رسیدن به تجریش است.

خطوط بی آر تی
خط 7 بی آرتی از میدان راه آهن تا میدان تجریش امتداد داشته و ایستگاه تجریش بهترین ایستگاه برای رفتن به تجریش با خطوط بی آر تی است. با این امکانات شما به راحتی خواهید توانست با هر نوع وسیله ای خود را به تجریش برسانید.

اگر از ساکنین محله تجریش هستید و در مورد این محله نظری دارید ، آن را با وبسایت کوچه گرد به اشتراک بگذارید و نظر خود را کامنت بگذارید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
محله شهرک نفت تهران ، سیمون بولیوار معرفی کامل محله و امکانات
ولنجک ، زندگی در محله ای لوکس

پست های مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • سلام
    معرفی خوبی از تجریش داشتید اما ای کاش بیشتر درباره زندگی در تجریش مطلب می نوشتید. زندگی در تجریش موضوعی است که برای همه ممکنه جذاب باشه

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست