1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. محله توانیر تهران کجاست؟ (معرفی + بررسی + نقشه)
محله توانیر

محله توانیر تهران کجاست؟ (معرفی + بررسی + نقشه)

محله توانیر تهران یکی از محله‌های منطقه ۶ تهران است. محله توانیر تهران از جمله محله‌هایی است که بیشتر آن را با نام شرکت توانیر و خیابان توانیر می‌شناسند. خیابان توانیر مشهورترین خیابان این محله است که در حال حاضر تغییر نام داده و اسم جدید خیابان توانیر امروزه به نام خیابان عباسپور نامگذاری شده است. میدان توانیر هم که مشهورترین میدان این محله است، به همان ترتیب با نام میدان عباسپور شناخته می‌شود. خیابان توانیر و محله توانیر را می‌توان از مشهورترین محله‌های منطقه ۶ تهران نام برد. قیمت آپارتمان در محله توانیر در شمار محله‌های گران قیمت تهران محسوب می‌شود و این موضوع به دلیل شرایط مناسب زندگی در توانیر است. وجود دسترسی‌های بسیار مناسب و امکانات به روز شهری از خصوصیات این محله مشهور در تهران است. در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به امکانات و شرایط زندگی در محله توانیر داشته باشیم و شما را با این محله آشنا کنیم.

محله توانیر تهران کجاست؟

محله توانیر تهران یکی از محله‌هایی است که در منطقه ۶ تهران قرار دارد. محله توانیر را به دلیل نزدیکی به میدان ونک به توانیر ونک نیز شهرت دارد. محله توانیر ونک از شمال با بزرگراه همت، از غرب با خیابان اسدآبادی، از شرق با خیابان ولیعصر و از جنوب با خیابان آبشار محدود شده است و با محله‌های ونک، محله گاندی، محله یوسف آباد، محله آرژانتین و محله ساعی مجاورت دارد. این محله از محله‌هایی است که دارای بافت تجاری قدرتمندی است و بسیاری از شرکت‌ها و ارگان‌های دولتی در این محله دارای دفتر هستند.


نقشه محله توانیر در نقشه‌های مختلف تهران دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر است، چرا که این محله دارای مرز‌بندی‌های قطعی نیست و به همین دلیل در نقشه‌های مختلف، این محله ممکن است تفاوت‌هایی با دیگر نقشه‌ها داشته باشد. شما در اینجا می‌توانید نقشه محله توانیر را مشاهده کنید.

تاریخچه محله توانیر

توانیر در گذشته جزء اراضی یوسف آباد و تحت تملک میرزا یوسف آشتیانی بود. این منطقه در زمان پهلوی با احداث خیابان ولیعصر و میدان ونک توسعه خود را آغاز کرد. تاریخچه توانیر تهران به زمان ورود موتور برقی ۱۱۰ ولت برای تولید جریان برق در ایران در سال ۱۲۷۹ باز می‌گردد. موتور برق وارداتی به ایران سال‌ها در حرم امام رضا (ع) مورد استفاده قرار گرفت. پس از ان بود که موتور برقی بزرگتر با نیروی ۱۲ اسب بخار وارد کشور شد و با ورود این موتور برق بزرگ، اولین جرقه برای احداث کارخانه برقی بزرگ در ایران‌زده شد.
اولین کارخانه تولید برق در ایران، توسط حسین آقا‌امین الضرب ر ایران احداث شد و با گسترش استفاده بیشتر از برق، شهرداری تهران اداره‌ای را به عنوان اداره روشنایی به شهرداری اضافه کرد و از آن زمان به بعد بود که شهرداری تهران متولی تولید برق شهر تهران شد.

پس از این اتفاقات بود که شرکتی بزرگتر به نام شرکت توانیر در کشور با هدف تولید و انتقال برق به خانه‌های مردم تشکیل شد. اراضی یوسف آباد به دلیل مجاورت با خیابان ولیعصر مکان مناسبی برای استقرار شرکت توانیر بود و شرکت توانیر در همان سال‌ها در این اراضی کار خود را آغاز کرد. شرکت توانیر با استقرار در محله توانیر نام آن را تغییر داد و محله‌ای جدید به نام محله توانیر در این منطقه شکل گرفت.

دلیل نامگذاری خیابان عباسپور

در ۷ تیر سال ۱۳۶۰ و در جریان انفجار دفتر نخست وزیری در تهران، جمعی از اعضای حزب جمهوری اسلامی به همراه شهید محمد علی رجایی در این اقدام تروریستی به شهادت رسیدند. حسن عباسپور تهرانی فر در آن زمان در مقام وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران بود که او نیز در این حادثه به شهادت رسید. پس از شهادت حسن عباسپور تهرانی فر، خیابان و میدان توانیر به یاد‌ایشان، خیابان عباسپور و میدان عباسپور نامگذاری شدند که این نام‌ها تا امروز نیز بر روی این معابر باقی مانده است.

دسترسی محله توانیر

محله توانیر از طریق بزرگراه همت و بزرگراه سردار سلیمانی (بزرگراه رسالت) دارای دسترسی مستقیم بوده و همچنین به دلیل قرار داشتن در مجاورت خیابان ولیعصر، محله‌ای خوش مسیر تلقی می‌شود. بیشترین ورودی‌ها به محله توانیر از بزرگراه همت و خیابان ولیعصر صورت می‌گیرد. این محله در جنوب میدان ونک و در شمال پارک ساعی قرار دارد.

حمل و نقل عمومی
حمل و نقل عمومی در محله توانیر بسیار قدرتمند بوده و با وجود خیابان ولیعصر، در کنار محله به اتوبوس‌های بی‌آر تی تهران دارای دسترسی است. همچنین این محله دارای ناوگان اتوبوسرانی بسیار خوبی در خیابان‌های اسدآبادی و میدان آرژانتین است.

مترو
نزدیکترین‌ایستگاه مترو به توانیر، ‌ایستگاه مترو حقانی است و از این نظر باید گفت که توانیر دارای مترو اختصاصی نیست.

خیابان‌ها و معابر مهم محله توانیر

خیابان توانیر
نام جدید خیابان توانیر، خیابان عباسپور است. خیابان توانیر از مهمترین خیابان‌های محله توانیر است. این خیابان از بزرگراه آغاز شده و تا خیابان ولیعصر امتداد دارد و از شریان‌های اصلی محله است. خیابان عباسپور جمعی از مهمترین مراکز تجاری و به خصوص مراکز درمانی محله را در خود جای داده و نقش مهمی را در محور‌های مواصلاتی این محله دارد.

میدان توانیر
نام جدید میدان توانیر، میدان عباسپور است. میدان توانیر در خیابان توانیر قرار دارد. میدان توانیر تقاطعی است که خیابان عباسپور، خیابان شاهین و خیابان نظامی گنجوی به این میدان متصل است. میدان توانیر از طریق خیابان شاهین به خیابان ولیعصر و از طریق خیابان توانیر به بزرگراه همت دسترسی دارد. میدان عباسپور با وجود این دسترسی‌ها از پر تردد‌ترین معابر محله توانیر است.

امکانات محله توانیر

امکانات محله توانیر برلی زندگی بسیار متنوع است. وجود پارک‌ها و بوستان‌های بزرگ که همگی از بهترین جا‌های دیدنی تهران هستند در اطراف این محله و وجود مراکز خرید متعدد و مراکز درمانی بسیار زیاد از این محله، جای بسیار خوبی برای زندگی ساخته است. محله توانیر در یکی از بهترین لوکیشن‌های تهران قرار گرفته است و از این نظر به امکانات بسیاری دسترسی دارد.

امکانات تفریحی

 • پارک ساعی
 • پارک آب و آتش
 • پارک طالقانی
 • پل طبیعت
 • پارک ملت
 • پارک نظامی گنجوی
 • پارک شفق
 • پارک نوروز

امکانات درمانی

 • بیمارستان دی
 • مرکز ناباروری مام
 • بیمارستان محب کوثر
 • بیمارستان بقیه الله
 • بیمارستان ولیعصر
 • بیمارستان پاستور نو
 • بیمارستان آسیا

مراکز خرید

 • مرکز خرید ونک
 • مرکز خرید گاندی
 • مرکز تجاری خورشید

شرایط محله توانیر برای زندگی
محله توانیر در یکی از بهترین موقعیت‌های شهر تهران قرار گرفته است. محله توانیر با وجود این موقعیت عالی دارای دسترسی‌های بسیار عالی توسط بزرگراه‌های همت و بزرگراه سردار سلیمانی و خیابان ولیعصر است. وضعیت حمل و نقل عمومی نیز با وجود خطوط بی‌آر تی در خیابان ولیعصر و پایانه میدان آرژانتین در مجاورت آن، قابل قبول است و تنها از نظر عدم وجود مترو در این محله دارای ضعف است. این محله دارای امکانات بالقوه و فوق‌العاده‌ای در دسترسی به مراکز خرید تهران، امکانات درمانی و مراکز تفریحی آن قرار داشته و به همین دلیل دارای بهترین وضعیت از نظر دسترسی به امکانات شهری است.

بافت تجاری در این محله قوی بوده و این بافت تجاری قوی باعث شده است تا توانیر یکی از محله‌های گران قیمت از نظر قیمت خانه و آپارتمان باشد. بافت شهرسازی در این محله نیز به گونه‌ای است که دارای ساختمان‌های لوکس و نوساز بوده و کمتر بافت فرسوده‌ای در این محله وجود دارد و به همین دلیل نیز می‌توان نمره خوبی در بافت شهرسازی به محله توانیر داد. شاید بتوان با وجود تمامی این موارد، وجود ترافیک بسیار شدید در محور‌های مواصلاتی و حتی در میان محله را بزرگترین مشکل محله توانیر برای زندگی قلمداد کرد. این محله در مجاورت بافت تجاری شهر تهران قرار داشته و از موضوع کمبود پارکینگ و آلودگی شدید در روز‌های آلوده سال در رنج است.

5/5 - (1 امتیاز)
محله طیب تهران (معرفی امکانات و شرایط زندگی + نقشه)
خیابان ولیعصر تهران از گذشته تا به امروز

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست