1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. محله جوادیه
محله جوادیه

محله جوادیه

محله جوادیه یکی از محلات جنوب تهران در منطقه 16 تهران است. محله جوادیه یکی از نام مشهورترین محلات جنوبی تهران است. محله جوادیه شهرت زیادی در فعالیت های اجتماعی دارد و این فعالیت های بسیار زیاد باعث شد تا محله جوادیه شهرت بسیار زیادی را در محلات جنوب تهران کسب کند. جوادیه در جنوب خیابان مولوی و شوش قرار دارد و یکی از نزدیک ترین محلات به قدیمی ترین محله های تهران است.

محله جوادیه کجا است

محله جوادیه در منطقه 16 تهران است. محله جوادیه از شمال با خیابان شوش ، خیابان زریبافان ، از شرق با خیابان رجایی ، از جنوب با بزرگراه بعثت ، بزرگراه تندگویان و بزرگراه یارجانی و از غرب با بزرگراه یارجانی محدود شده است. محله جوادیه با محله های نازی آباد ، محله خانی آباد ، محله عبدل آباد ، محله مقدم ، محله بلور سازی ، محله مختاری و محله خانی آباد مجاورت دارد.

تاریخچه جوادیه

جوادیه یکی از نزدیکترین محلات تهران به بافت قدیمی شهر تهران است. بین جوادیه و بافت قدیمی تهران تنها محله مولوی و محله خانی آباد قرار دارد. این نزدیکی باعث شد تا روند شکل گیری محله جوادیه و ورود جوادیه به شهر تهران نیز به همین تناسب زودتر از بسیاری از محلات تهران آغاز شود.

جوادیه در حریم تهران

جوادیه در گذشته جزو حریم تهران بود. نزدیکترین دروازه های تهران به جوادیه دروازه شوش و دروازه خانی آباد ، دروازه غار و دروازه گمرک بودند. این دروازه ها تهران را از حریم آن جدا می کردند و جوادیه یکی از نزدیکترین مناطق به حریم تهران قدیم بود. جوادیه به دلیل قرار گرفتن در حریم تهران قدیم ، دارای اراضی مستعد کشاورزی بود که غلات و آذوقه ساکنین شهر تهران را تامین می کرد.

ورود به شهر تهران و ترک آباد

در دوران پهلوی دوم است که شهر تهران وسعت پیدا کرد و جوادیه وارد شهر تهران شد. مهاجرین بسیاری وارد جوادیه شده و در کارخانه های اطراف آن مانند کشتارگاه تهران که در میدان بهمن بود و انبار غله مشغول به کار شدند. مهاجرین جوادیه بیشتر از اقوام ترک زبان آذربایجانی و اقوام ساوه و زنجان بودند که برای کار و گذران زندگی به محله جوادیه کوچ کردند. به همین دلیل تا دهه ۳۰ به این منطقه ترک آباد می گفتند.

نامگذاری

جواد فر دانش نام جوادیه را جاودان کرد جواد فردانش مالک بزرگ منطقه جوادیه بود که زمین های بسیار زیادی را در جوادیه تحت مالکیت داشت. جواد فر دانش شرع به قطعه بندی زمین های جوادیه کرد و این زمین ها را با نازل ترین قیمت به کشاورزان و کارگران جوادیه واگذار نمود تا نام خود را به عنوان بزرگترین خیر جوادیه ثبت کند. جواد فر دانش با این کار توانست نام خود را بر روی محله جوادیه جاودان کند و از آن زمان ، این منطقه با نام جوادیه مشهور شد که این نام تا امروز بر روی جوادیه مانده است.

راه آهن جمهوری اسلامی ایران

یکی از دلایل رشد و توسعه جوادیه احداث ایستگاه راه آهن جمهوری اسلامی در این محله بود. ایستگاه راه آهن جمهوری اسلامی در تهران محله جوادیه جانمایی شد و این اتفاق باعث شد تا مسافران تهران به شهرهای دیگر از طریق این محله به ایستگاه راه آهن دسترسی داشته باشند.

خیابان های معروف جوادیه

بیست متری جوادیه
هیچ کدام از خیابان های جوادیه مشهور تر از بیست متری جوادیه نیستند. بیست متری جوادیه خیابانی است که بزرگراه تندگویان را به خیابان نوری در شمال جوادیه متصل می کند و بیشتر منطقه مسکونی این محله در کنار بیست متری جوادیه شکل گرفته است.

بلوار دشت آزادگان
بلوار دشت آزادگان از خیابان‌های معروف جوادیه است. شهرت بلوار دشت آزادگان به دلیل وجود عمده فروشان انبار نفت است که بخش مهمی از این عمده فروشی ها در بلوار دشت آزادگان هستند. بلوار دشت آزادگان نقش مهمی را در اتصال بزرگراه بعثت به بزرگراه نواب در تقاطع میدان نهم دی دارد.

خرید خانه در جوادیه

اگر به دنبال محله ای با دسترسی و امکانات خوب و قیمت ارزان می گردید، خرید خانه در جوادیه را به شما پیشنهاد می کنیم. قیمت خانه و آپارتمان در جوادیه از سطح متوسط تهران نازل تر است. این محله به دلیل قرار گرفتن در جنوب شهر تهران می تواند گزینه ای مناسب برای کسانی باشد که خواهان خرید خانه اولی هستند.

دسترسی محله جوادیه

جوادیه به لحاظ قرار گرفتن در بین بزرگراه های بزرگ جنوب تهران دارای دسترسی بسیار مطلوبی است. بزرگراه تندگویان ، بزرگراه یارجانی ، بزرگراه بعثت و بزرگراه نواب و خیابان شوش دسترسی بسیار مناسبی را برای جوادیه فرهم کرده اند.

دسترسی به مترو

بهترین دسترسی جوادیه به مترو از طریق خط ۳ مترو تهران فراهم شده است.
ایستگاه مترو جوادیه
ایستگاه مترو راه آهن
ایستگاه مترو شوش

مراکز درمانی جوادیه

گر چه جوادیه دارای بیمارستان نیست ، اما دو بیمارستان بهارلو و بیمارستان حضرت امیرالمومنین در مجاورت این محله قرار دارند. مراکز درمانی دیگر این محله نیز عبارتند از:

داروخانه شبانه روزی میثاق
داروخانه شبانه روزی امید نو
مرکز سلامت حکیم اعتماد
مرکز سلامت شهید امامی

بوستان های جوادیه

بوستان شهید محسن حججی
بوستان جوادیه

شخصیت های سرشناس جوادیه

محله جوادیه شخصیت های سرشناسی را در رشته های مختلف تحویل جامعه داده است. برخی از این جهره ها دارای وجه ملی و برخی دارای وجه بین المللی هستند ، چرا که این محله از نظر اجتماعی و فرهنگی ، محله ای بسیار پویا است.
داوود بدل زاده و سرهنگ سردار بدل زاده قهرمان کشتی و مربی

اصغر اصواتی، جانباز شهید

محمدرضا آقاسی، شاعر

محمدرضا عالی‌پیام، شاعر و فعال سیاسی

حسین الله‌کرم، فعال سیاسی

علی ربیعی، وزیر کار و امور اجتماعی

سعید دبیری، خواننده و آهنگساز

علی هاتفی مشهور به هاتف، خواننده ، ترانه‌سرا و آهنگساز

صدر الدین کاظمی، کشتی‌گیر و مفسر کشتی

غفار شارقی، بوکسور

محمود کدخدایی، کشتی‌گیر
پیروز قربانی، فوتبالیست

فرهاد کاظمی، فوتبالیست و مربی

حسین پرستار، بازیگر

فرهاد جم، بازیگر

داریوش فرضیایی، مجری و بازیگر

محمدرضا علیمردانی، مجری و بازیگر

هومن حاجی عبداللهی، مجری و بازیگر

حسن جوهرچی، بازیگر

سیروس همتی، بازیگر

سیامک صفری، بازیگر و کارگردان تئاتر

آرمین زارعی، خواننده

علي سليماني بازيگر

 

زندگی در جوادیه

زندگی در جوادیه گر چه در جنوب تهران می گذرد اما با امکانات و دسترسی هایی بسیار مطلوب همراه است. دسترسی خوب به مترو و بزرگراه ها و امکانات متعدد از جمله محاسن زندگی در جوادیه است. فرهنگسرای بهمن ، بوستان ولایت و دسترسی به ایستگاه راه آهن جمهوری اسلامی ایران از جمله مزایای زندگی در جوادیه است.

5/5 - (1 امتیاز)
الهیه
تهرانسر ، امکانات ، تاریخچه و شرایط زندگی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست