1. صفحه اصلی
  2. مناطق تهران
  3. منطقه 14 تهران
منطقه 14 تهران

منطقه 14 تهران

منطقه 14 تهران یکی از مناطق تاریخی و مهم شهر تهران است که در شرق تهران قرار دارد. مهمترین وجه تاریخی منطقه 14 تهران وجود دروازه دولاب قدیم در این منطقه بود که در حال حاضر محله دولاب در جای قرار دارد که دروازه دولاب قدیم در آن قرار داشت. این دروازه تاریخی در زمان پهلوی و به دستور کریم بوذرجمهری شهردار وقت آن زمان تخریب شد. منطقه 13 تهران در مجاورت مناطق 12 ، 13 و 15 قرار دارد و به دلیل مجاورت با منطقه 12 دارای برخی از ابنیه و محلات قدیمی شهر تهران است.

 

منطقه ۱۴ تهران کجاست؟

منطقه ۱۴ تهران یکی از مناطق جنوب شرقی تهران است. منطقه ۱۴ تهران از جمله مناطقی است که به دلیل وجود محله‌هایی مانند دولاب دارای قدمت تاریخی است. این منطقه در مجاورت بافت قدیمی تهران قرار دارد. منطقه ۱۴ تهران از شمال با خیابان پیروزی، از جنوب با خیابان ده حقی و خیابان خاوران، از غرب با خیابان هفده شهریور و از شرق با بزرگراه بسیج محدود شده است و با منطقه ۱۲ تهران، منطقه ۱۳ تهران، منطقه ۴ تهران و منطقه ۱۵ تهران مجاورت دارد. این منطقه در شرق قدیمی‌ترین محله‌های تهران قرار دارد‌. موقعیت منطقه ۱۴ باعث شده است تا تراکم بسیاری از نظر شهرسازی داشته باشد و از جمله مناطق مهاجر‌پذیر شهر باشد، چرا که بسیاری از مهاجرین شهر‌های جنوب شرقی و شمال شرقی کشور از این منطقه وارد تهران می‌شدند.

محله‌های منطقه ۱۴ تهران کدامند؟

محله‌های منطقه ۱۴ تهران جزء محله‌های اصیل شهر تهران هستند. نام‌هایی چون محله دولاب، خاوران و قصر فیروزه دارای قدمت بسیار زیادی هستند و به خصوص محله دولاب و محله سرآسیاب دولاب را می‌توان شناسنامه منطقه ۱۴ تهران نام برد چرا که این محله‌ها دارای قدمت تاریخی بسیار زیادی هستند. محله‌های منطقه ۱۴ تهران به خصوص در منطقه دولاب دارای آثار تاریخی بسیاری هستند که این آثار نشان از قدمت تاریخی این منطقه دارد. محله‌های منطقه ۱۴ تهران عبارتند از محله ابوذر، محله آهنگ شرقی، محله آهنگ غربی، محله بروجردی، محله پرستار، محله تاکسیرانی، محله جابری، محله چهارصد دستگاه، محله خاوران، محله دولاب، محله سرآسیاب دولاب، محله سیزده آبان، محله شاهین، محله شکوفه، محله شکیب، محله شهرابی، محله شیوا، محله فرزانه، محله قصر فیروزه و محله مینای جنوبی. این محله‌ها به لحاظ شهرسازی دارای نام‌های بسیار زیادی هستند، اما باید توجه داشت که بسیاری از آن‌ها در زمان قدیم جزء منطقه دولاب بوده و دارای بهترین آب و هوا برای زندگی بوده‌اند. امروزه این محله‌ها دیگر با نام‌های گذشته خود شناخته نمی‌شوند و دارای نام‌هایی جدید برای خود شده‌اند و به خصوص خیابان‌ها و بزرگراه‌ها آسیب بسیار زیادی را به هویت تاریخی آن‌ها وارد کرده‌اند. این آسیب‌ها باعث شده است تا حتی ساکنین قدیمی این منطقه با نام‌های مناطق قدیم آن نامأنوس شده و جز چند اثر تاریخی را از محله‌های منطقه ۱۴ بیشتر در یاد خود نداشته باشند.

جمعیت منطقه ۱۴ تهران

جمعیت منطقه 14 تهران براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ ، ۴۸۴٬۳۳۳ نفر است. این جمعیت شامل ۲۴۴٬۱۲۲ مرد و ۲۴۰٬۲۱۱ زن است.

وسعت منطقه ۱۴ تهران

وسعت منطقه 14 تهران با احتساب حریم این منطقه ، معادل 23/22 کیلومتر مربع است.

شهرداری منطقه ۱۴ تهران

آدرس و شماره تماس شهرداری منطقه ۱۴ تهران
آدرس : بزرگراه محلاتی، نبرد جنوبی، بعد از چهار راه زمزم
شماره تماس : 96040900 – 96040000

محلات منطقه ۱۴ تهران

ابوذر

محله ابوذر یکی از محلات مشهور منطقه 14 است. محله ابوذر تهران در گذشته جزئی از محله دولاب بوده است که در گذر زمان و تقسیم بندی های جدید مناطق و محلات هویتی مستقل یافته است. فرهنگسرای خاوران که یکی از اولین فرهنگسراهای تهران است در محله اببوذر قرار دارد.

آهنگ شرقی

بلوار آهنگ یکی از بلوارهای بزرگ و مشهور منطقه 14 تهران است. نام محله آهنگ نیز از نام این بلوار عاریه گرفته شده است. بلوار آهنگ دارای فضای سبز بسیار خوبی است و وجود بازار گل محلاتی در مجاورت این محله به سرسبزی بلوار کمک شایانی کرده است. بلوار آهنگ همچنین دارای امکانات ورزشی و تفریحی بسیار مناسبی برای زندگی است.

آهنگ غربی

به دلیل طول زیاد بلوار آهنگ و سهولت تقسیم بندی های محلات شهر تهران از محله بلوار آهنگ جدا شد و جزئی از همین محله است.
آهنگران

بروجردی

محله شهید بروجردی شهرکی است که در ناحیه ۳ شهرداری منطقه 14 قرار دارد. این محله یا شهرک دارای امکانات مناسبی برای زندگی است. وجود مساجد و حسینیه های بسیار در این شهرک فضایی مذهبی را در داخل شهرک ایجاد کرده است. شاخص ترین بنای محله بروجردی ، مجتمع تجاری زیتون است که در ضلع شمالی این محله قرار دارد.

پرستار

در اواخر دهه چهل در محله ای ما بین بلوار ابوذر و بلوار آهنگ محله ای با سبک امروزی توسط بانک رهنی ساخته شد و به مناسبت روز پرستار و افتتاح آن مجتمع در این روز به نام مجتمع پرستار نامگذاری شد. پرستار در ابتدا نام یک خیابان بود که بعدها با گسترش آن محله پرستار شکل گرفت.

تاکسیرانی

محله تاکسیرانی از محلات تازه تاسیس منطقه 14 تهران است. در سال 1359 اهالی این محله با تاسیس هیأت امنایی تحت عنوان آل محمد تشکیل دادند تا بتوانند با همکاری با یکدیگر مواد سوختی و آب مصرفی محله را تامین کنند و در سال 1365 بود که شهرداری تهران به موضوع آبادانی محله تاکسیرانی ورود کرده و محله تاکسیرانی رسما جزو محلات منطقه 14 زیر نظر شهرداری قرار گرفت.

جابری

محله جابری از محلات قدیمی شهر تهران است. اراضی محله جابری جزو اراضی دروازه دولاب قدیم بود. در دوره ناصری بود که ناصرالدین شاه زمینی را برای ساخت یک مسجد به یکی از کشاورزان محله جابری به نام ارباب محمد صادق اهدا کرد تا مسجد ارباب در آن ساخته شد. پس از این اتفاق جمعیت محله جابری رو به فزونی گذاشت و در طول زمان مبدل به محله ای مستقل گردید.

چهارصد دستگاه

محله چهارصد دستگاه در نزدیکی میدان ژاله قرار دارد. این محله نیز در قدیم جزو اراضی دولاب قدیم بود. به دلیل ساخت مجتمعی برای مستشاران نظامی آلمانی این محله به نام چهارصد دستگاه معروف شد. در زمان پهلوی دوم این واحدها جهت سکونت فرهنگیان در نظر گرفته شد و این محله در کنار میدان ژاله گسترش یافت.

خاوران

محله خاوران محله خروجی جنوب شرقی شهر تهران است. محله خاوران در مسیر جاده امام رضا قرار دارد و دروازه دولاب تهران قدیم را به شهرهای جنوبی تهران مانند پاکدشت و ورامین متصل می کند. پارک آبی آزادگان که یکی از بزرگترین بوستانهای تهران و اولین بوستان آبی تهران است در محله خاوران قرار دارد.

دژکام

دولاب

دولاب تاریخی ترین محله منطقه چهارده تهران است. دولاب شاهرگ ارتباطی شهر تهران در مسیر شرقی و جنوب شرقی تهران بود که این شهر را به جاده قدیم مشهد و شهرهای ورامین و پاکدشت و دوشان تپه متصل می کرد. دروازه دولاب نیز یکی از چهار دروازه مشهور تهران قدیم بود که در گذر زمان دروازه آن از بین رفت.

سرآسیاب دولاب

محله سرآسیاب دولاب جزئی از محله دولاب قدیم بود که به دلیل وجود آسیابی قدیمی در این محله ، به نام سرآسیاب دولاب مشهور شد. بنای آسیاب قدیمی سرآسیاب تا سال 1330 وجود داشت و قدمیت این آسیاب 800 سال بود که در این سال تخریب گردید.

سیزده آبان

محله سیزده آبان ، در مجاورت خیابان پیروزی قرار دارد و به دلیل وجود خیابانی به همین نام در این محله ، نام محله نیز سیزده آبان نامگذاری شده است.

شاهین

محله شاهینیکی از محلات جدید در منطقه 14 تهران و از محلات مجاور خیابان نبرد است.

شکوفه

محله شکوفه گرچه نام جدیدی را با خود به همراه دارد ، اما این محله اصالتا جزو محلات دروازه دولاب قدیم بود که بعدها با گسترش شهر تهران از سمت شرق ، در محدوده شهری شهر تهران قرار گرفت و محله ای مستقل شد. این محله در بین معابر مهم شهر تهران مانند میدان امام حسین و خیابان پیروزی قرار دارد.

شکیب

محله شکیب از محلات جدید منطقه 14 تهران است که در مجاورت خیابان شهید محلاتی قرار دارد.

شهرآبی

نام محله شهرآبی در منطقه 14 تهران از نام خیابانی به همین نام در میان خیابان های نبرد و شاه آبادی گرفته شده است و جزو محلات جدید این منطقه است.

شیوا

محله شیوا از محلات قدیمی منطقه 14 تهران است که در نزدیکی دولاب قدیم قرار داشت. این محله به دلیل قدمت بسیار دارای بافت فرسوده زیادی است و می توان در این محله معماری دهه های چهل و پنجاه را به وضوح مشاهده کرد.

فرزانه

خیابان فرزانه و چهارراه فرزانه معابری در منطقه 14 تهران هستند که نام محله فرزانه را نیز همراه با خود به وجود آورده اند.

قصرفیروزه

فیروزه نام یکی از همسران شاهان قجری بود که اراضی این منطقه به وی تعلق داشت. این محله پس از انقلاب تبدیل به منطقه ای نظامی شد و واحدها و شهرک های بسیاری برای کارکنان ارتش در این محله ساخته شد.

مینایی جنوبی

محلات مینایی نیز جزو محلات قدیمی تهران در منطقه 14 است که توسط بلوار محلاتی به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم شده است.
مینایی شمالی
نبی اکرم
نیکنام

برخی از مکان های تاریخی منطقه ۱۴ تهران

باغ وثوق الدوله
بقعه 40 تن و میدان چهارصد دستگاه
خانه موزه استاد معین
قبرستان ارامنه
مراکز نظامی و پادگان های مهم منطقه 14 تهران
شهید نواب صفوی
شهید محلاتی
شهید آیت الله سعیدی
دکتر معین
استاد صنعتی
شهید مخبر
سردار ابراهیم مهاجر

مراکز درمانی منطقه ۱۴ تهران

بیمارستان بعثت

بیمارستان مردم

بیمارستان فجر

درمانگاه خیریه حضرت قاسم بن الحسن

سینماها

سینما میلاد
سینما ناهید
سینما پیروزی
سینما شکوفه

ایستگاه‌های مترو

ایستگاه متروی پیروزی
ایستگاه متروی نبرد
ایستگاه متروی شهید کلاهدوز
ایستگاه متروی نیروی هوایی
ایستگاه متروی ابن سینا
ایستگاه متروی بسیج
ایستگاه متروی چهل تن دولاب
ایستگاه متروی آهنگ
ایستگاه متروی امیرکبیر

5/5 - (4 امتیاز)
منطقه 13 تهران
منطقه 15 تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست