1. صفحه اصلی
 2. محله های تهران
 3. نارمک ، محله ای با قیمت های متوسط خانه
نارمک

نارمک ، محله ای با قیمت های متوسط خانه

نارمک نام محله ای در منطقه 4 تهران است که وسعت و بخش های بسیار زیادی را در خود دارد. نارمک منطقه ای وسیع است که در تحولات شهرسازی و با ایجاد خیابان ها و اتوبان های داخل شهر تهران ، تبدیل به بخش ها و محلات کوچکتری تقسیم شده است. امروزه محله نارمک ، محله ای با تراکم بسیار زیاد است که بازارهای بزرگ و کوچک بسیاری را در خود جای داده است. به دلیل وسعت بسیار زیاد نارمک ، قیمت خانه و آپارتمان در نارمک نیز بسیار متغییر است. دلیل این تغییرات در قیمت خانه و اپارتمان در نارمک ، وسعت زیاد آن و عبور بزرگراه ها و خیابان های بسیار زیاد از درون محله نارمک است.

نارمک کجاست

نارمک محله ای بزرگ است که در مجاورت محله هایی مانند محله تهرانپارس ، محله نیروی هوایی ، محله شمیران نو ، محله شورا و محله سبلان قرار گرفته است. محله نارمک از شمال با بزرگراه زین الدین ، از جنوب با خیابان دماوند و خیابان گلشن دوست از غرب با خیابان هنگام و بزرگراه امام علی و از شرق با بزرگراه باقری محدود شده است. نارمک در جنوب لویزان و استخر قرار گرفته است.

محله های نارمک

نارمک منطقه ای وسیع در درون این منطقه وسیع نارمک تبدیل به محله ها و بخش های بسیار زیادی مانند محله نارمک شمالی ، محله نارمک جنوبی ، محله نارمک شرقی ، محله اوقاف ، محله هفت حوض ، محله محله دردشت و محله دانشگاه علم و صنعت شده است. این محلات همگی از نظر هویتی جزو نارمک قدیم هستند و این محله بزرگ به دلیل تحولات شهرسازی در چند دهه اخیر و به دلیل اداره راحت تر شهر تهران این تقسیم بندی ها را به خود گرفته اند. تقسیم بندی محله های نارمک باعث شده است ، هویت اصلی محله نارمک مبدل به هویت های اماکن و خیابان ها و بزرگراه ها شود.

تاریخچه نارمک

نارمک نام روستایی قدیمی در جنوب شرقی شمیرانات و منطقه شمیران نو بود. روستای نارمک مسیر عبور و گذر شهر تهران به سمت شرق شمیرانات بود. مسافران مازندران و رودبار قصران و لواسانات برای رسیدن به این مناطق از نارمک عبور می کردند. روستای نارمک به مناطقی مانند لویزان و سرخه حصار نزدیک بود و به همین دلیل آب و هوای بسیار خوبی داشت. این آب و هوای خوب و نزدکی به رودخانه های شرق تهران باعث شده بود ، اغلب مردم در نارمک مشاغلی مانند کشاورزی و دامداری داشته باشند.

معنی نارمک

نارمک از ریشه اسم انار گرفته شده است. نار یا انار محصول غالب منطقه نارمک بود. انار نارمک در کل منطقه شمال شرق تهران یا جنوب شرق شمیرانات مشهور بود و به همین دلیل به این منطقه نارمک می گفتند. روستای این منطقه هم به نام روستای نارمک مشهور بود. روستای نارمک امروز به طور کلی از بین رفته و هیچ اثری از چنین روستایی در این منطقه پیدا نمی شود.

تحولات شهرسازی در نارمک ، رد پای فرانسوی ها در نارمک

در دهه 30 بود که دو طراح شهر سازی به نام های بازیل و گورگن به محله نارمک آمدند تا منطقه ای را با اصول شهرسازی مدرن بنا کنند. چندین طراح و مهندس ایرانی هم با فرانسوی ها وارد همکاری شدند. طراحان فرانسودی در طراحی های خود تعداد 98 میدان را برای جانمایی فضای سبز شهری در دل نارمک طراحی کردند تا این محله دارای میادینی سبز باشند. بعد از اجرای این طرح و جانمایی این تعداد از میادین ، برخی به این محله ، محله صد میدان می گفتند. این اتفاق باعث شد تا نام نارمک تحت تاثیر این اقدام فرانسوی ها قرار گرفته و محله صد میدان شهرتی پیدا کند. با ورود فرهنگیان در دهه 30 به این محله ، شهرنشینی در محله صد میدان آغاز شد و با روند مهاجرت در دهه های آتی ، نارمک تبدیل به محله ای با ظاهر شهر نشین شد و پس از گذشت زمان و آب و هوای خوب نارمک به تعداد جمعیت این محله اضافه شد.

قیمت خانه در نارمک

قیمت خانه در نارمک بسیار متغییر است. نارمک منطقه ای وسیع است که هر کدام از محله های نارمک دارای شرایط شهرنشینی و قیمت های مخصوص به خود هستند. قیمت خانه در نارمک همچنین متاثر از بافت تجاری و مشکونی این محله است. در قسمت های تجاری نارمک مانند میدان هفت حوض قیمت آپارتمان و خانه ها تغییر کرده و معمولا بالاتر از نرمال محله است. همچنین قیمت خانه در نارک شمالی بالاتر از قیمت خانه در نارمک جنوبی است.

دسترسی

محله نارمک از بهترین محلات شرق تهران به لحاظ دسترسی است. بزرگراه های متعددی امکان دسترسی بسیار مناسبی را برای نارمک ایجاد می کنند. بزرگراه سردار سلیمانی ، بزرگراه امام علی ، بزرگراه زین الدین و بزرگراه باقری ، بزرگراه های اصلی شرق تهران هستند که همه این بزرگراه ها امکان دسترسی خوبی را برای این محله ایجاد کرده اند. دسترسی به نارمک به همین دلیل بسیار آسان بوده و این محله جزو محله های خوش مسیر شرق تهران است.

حمل و نقل عمومی نارمک

نارمک از نظر حمل و نقل عمومی شرایط بسیار مطلوبی دارد. به جز ایستگاه های مترو ، این محله از طریق خط 1 اتوبوسرانی بی آر تی ( پایانه آزادی – تهرانپارس ) و خط 3 اتوبوسرانی بی آر تی ( پایانه خاوران – پایانه علم و صنعت ) و خط 5 بی آر تی ( پایانه بیهقی – پایانه علم و صنعت ) با این خطوط متصل شده است. پایانه های علم و صنعت و میدان رسالت دسترسی این محله را به بسیاری از نقاط مهم تهران برقرار می کند.

دسترسی به مترو

در محله نارمک پنج ایستگاه مترو وجود دارد و از نظر ایستگاه های مترو ، نارمک یکی از بهترین محله های تهران است. نزدیک ترین ایستگاه مترو به نارمک را خط مترو 3 تهران با پنج ایستگاه فراهم می کند.
ایستگاه مترو فدک
ایستگاه مترو جانبازان
ایستگاه مترو سرسبز
ایستگاه مترو دانشگاه علم و صنعت
ایستگاه مترو شهید باقری

اماکن معروف نارمک

میدان هفت حوض (میدان نبوت)
کمترین جایی در نارمک به شهرت میدان هفت حوض وجود دارد. میدان هفت حوض امروز با نام میدان نبوت نامگذاری شده و نام جدید میدان هفت حوض ، میدان نبوت است. دلیل نامگذاری میدان هفت حوض ، حوض ها و فواره های هفت گانه این میدان بود که امروز نیز این فواره ها و فضای سبز وجود دارد. میدان هفت حوض جزو بازارهای خوب و زیبای منطقه شرق تهران است که در آن انواع پوشاک و کیف و کفش و لوازم بهداشتی و آرایشی و همین طور انواع موبایل و لوازم جانبی آن به مشتریان عرضه می گردد. قیمت پوشاک در میدان هفت حوض ، از بسیاری از مراکز خرید تهران ارزانتر بوده و به همین دلیل بازار هفت حوض روزانه میزبان بسیاری از مردم است که به دنبال انواع لوازم و مایحتاج خود هستند.

میدان رسالت
میدان رسالت یکی از بزرگترین و مشهورترین میدان های تهران است که در محله نارمک قرار دارد. میدان رسالت یکی از مهمترین نمادهای محله نارمک است که بیشترین حجم ترددها به این محله از طریق میدان رسالت برقرار می گردید. میدان رسالت قلب تپنده محله نارمک است. این میدان ، محل تقاطع بزرگراه سردار سلیمانی ( بزرگراه رسالت ) با خیابان هنگام ، خیابان طرقی ، خیابان سمنگان و خیابان مدنی است. تقریبا تمامی مناطق نارمک از طریق میدان رسالت قابل دسترس است و بیشترین حجم تردد به این محله اط طریق میدان رسالت برقرار می گردد.

میدان های نارمک
در زمان طراحی شهرسازی محله نارمک تعداد نود و هشت میدانگاه برای ایجاد فضای سبز شهری طراحی شد. به همین دلیل بود که برخی نام محله نارمک را محله صد میدان گذاشته بودند. میدان اول نارمک در جنوب شرقی این محله و در انتهای خیابان حاجی صادقی و میدان صدم در تقاطع خیابان فرجام با خیابان جلالی خمینی قرار دارد. طرح شهرسازی نارمک جزو معدود طرح های شهرسازی است کا با چنین الگویی انجام شد و می توان گفت که به جای تمرکز فضای سبز در یک یا چند بوستان ، میدانگاه هایی سبز در داخل محله و در فضای خیابان کشی های آن ها دیده شد.

خیابان آیت نارمک
خیابان آیت نارمک یکی از مهمترین خیابان های محله نارمک است. میدان هفت حوض نارمک یا میدان نبوت در این خیابان قرار دارد. خیابان آیت از خیابان دماوند تا بزرگراه سردار سلیمانی امتداد داشته و جزو معابر بسیار پر تردد و پر ترافیک محله نارمک است.

خیابان هنگام نارمک
خیابان هنگام نارمک جزو خیابان های معروف این محله است. خیابان هنگام از بزرگراه سردار سلیمانی تا بزرگراه زین الدین امتداد داشته و با چندین خیابان و معبر اصلی آن دارای تقاطع است. خیابان هنگام با میدان الغدیر نارمک ، خیابان دلاوران و خیابان فرجام دارای تقاطع است. بخشی از مهمترین دسترسی های این محله توسط خیابان هنگام قابل دسترسی است ، چرا که خیابان هنگام دو معبر اصلی بزرگراه سردار سلیمانی و بزرگراه زین الدین را به همدیگر متصل می کند.

خیابان فرجام نارمک
خیابان فرجام نارمک از خیابان های معروف این محله است. خیابان فرجام سه محله کوهک ، محله نارمک و تهرانپارس را به همدیگر متصل کرده و از این نظر برای این محلات دارای ارزش خاصی است. به خصوص ، خیابان فرجام برای دانشجویان دانشگاه علم و صنعت نامی آشنا است. بیشترین دسترسی برای رفتن به دانشگاه علم و صنعت از طریق خیابان فرجام برقرار می گردد.

خیابان جانبازان نارمک
خیابان جانبازان نارمک از خیابان های معروف این محله است. خیابان جانبازان نیز مانند خیابان فرجام از جمله خیابان هایی است که چندین محله را به همدیگر متصل می کند. خیابان جانبازان دارای دو بخش خیابان جانبازان غربی و خیابان جانبازارن شرقی است. خیابان جانبازان از میدان سبلان در محله کرمان آغاز شده و تا تهرانپارس ادامه دارد. خیابان جانبازان تقاطع مهمی نیز به میدان هفت حوض نارمک دارد.

میدان الغدیر نارمک
میدان الغدیر نارمک جزو میادین مهم محله نارمک است. میدان الغدیر نارمک محل تقاطع خیابان های هنگام ، خیابان دلاوران و خیابان حیدرخانی است. میدان الغدیر در مجاورت شمیران نو قرار داشته و محله شمیران نو را به نارمک متصل می کند.

امکانات درمانی محله نارمک

محه نارمک از نظر امکانات درمانی در سطح قابل قبولی قرار دارد. وجود بیمارستان ها و کلینیک های متعدد ، این محله را جزو محلات غنی از نظر امکانات درمانی قرار داده است.

 • بیمارستان الغدیر
 • بیمارستان انصاری
 • پایگاه سلامت سراج
 • پایگاه سلامت فرجام
 • مرکز بهداشتی درمانی جعفریان
 • کلینیک دندانپزشکی مدرن
 • مرکز بهداشت سمنگان

مراکز خرید نارمک

نارمک محله ای بسیار پر جمعیت و متراکم با مسیرهای دسترسی متنوع و مناسب است. به همین دلیل در این محله و محله های اطراف آن مراکز خرید متعددی ایجاد شده است که هر کدام از این مراکز خرید جزو بهترین مراکز خرید تهران هستند.

 • مرکز خرید دنیای نور
 • بازار هفت حوض نارمک
 • مرکز خرید سون سنتر که در جنوب غربی میدان هفت حوض قرار دارد
 • مجتمع تجاری مروارید نارمک
 • مجتمع تجاری نبوت

شرایط زندگی در نارمک

شرایط نارمک برای زندگی در جاهای مختلف این محله متغییر است. نارمک شمالی و نارمک جنوبی دارای شرایط زندگی خاص خود هستند. قیمت خانه در نارمک شمالی از قیمت خانه در نارمک جنوبی قدری بالاتر است. نارمک از نظر دسترسی وظعیت بسیار مطلوبی دارد. حمل و نقل عمومی نارمک بسیار مطلوب بوده و انواع موسایط حمل و نقل عمومی از تاکسی رانی ، اتوبوسرانی ، ایستگاه های مترو و اتوبوسهای بی آر تی در این محله وجود دارد. از نظر امکانات درمانی و آموزشی نارمک نیز جزو محلات خوب تهران است و می تواند نیازهای ساکنین را برآورده کند. این شرایط باعث شده است نارمک محله ای خوب برای زندگی باشد.

سوالات متداول

نارمک منطقه چند است؟
نارمک در منطقه 4 تهران قرار دارد و یکی از مهمترین و وسیع ترین محلات منطقه 4 تهران است.

5/5 - (2 امتیاز)
محله ابن بابویه ، به قدمت تاریخ شهر ری
محله مقدم ، محله ای متراکم ، ترک زبان و خونگرم

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست