1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. پارک قیطریه پارکی بر بلندای تپه ای سه هزار ساله
پارک قیطریه

پارک قیطریه پارکی بر بلندای تپه ای سه هزار ساله

پارک قیطریه یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران است که در محله ای با همین نام ساخته شده است. پارک قیطریه از جمله پارک های تاریخی تهران است. در تاریخچه پارک قیطریه آمده است که این پارک در باغی قاجاری ساخته شده است. از سویی دیگر پارک قیطریه بر روی تپه قیطریه است که بر اساس کاوش های قیطریه از مناطق تاریخی تهران بوده که سابقه سکونت در این منطقه به بیش از سه هزار سال می رسد. امکانات پارک قیطریه از بهترین امکانات در نوع خود است. فرهنگسرای ملل ، مسیر دسترسی به پارک قیطریه مسیری مناسب بوده و حتی مسیر پارک قیطریه با مترو نیز از جمله مسیرهای مناسب برای رسیدن به پارک قیطریه است.

پارک قیطریه کجاست؟

پارک قیطریه یکی از پارک های محله قیطریه در منطقه ۱ تهران است. آدرس پارک قیطریه نشان می دهد که این پارک یکی از خوش مسیرتان پارک های منطقه ۱ تهران است. پارک قیطریه در ضلع شرقی محله قیطریه و در مجاورت بلوار قیطریه قرار دارد. پارک قیطریه در شمال بزرگراه صدر قرار دارد. در شمال پارک قیطریه محله نیاوران و در شرق این پارک محله چیذر قرار دارد. پارک قیطریه از شرق با بلوار قیطریه ، از غرب با خیابان روشنگر ، از شمال با خیابان کتابی و از جنوب با خیابان منصور پورحیدری محدود شده است.
آدرس پارک قیطریه:
خیابان شریعتی ، بالاتر از بزرگراه صدر ، بلوار اندرزگو، بلوار قیطریه ، پارک قیطریه

بررسی پارک قیطریه

پارک قیطریه یکی از معروفترین و بهترین پارک های تهران است‌. دلیل شهرت پارک قیطریه را می توان در موارد بسیار زیادی جستجو کرد. این پارک در یکی از مشهورترین محله های تهران به نام محله قیطریه قرار گرفته است و همچنین وجود فرهنگسرای مشهوری به نام فرهنگسرای ملل از دلایل دیگر شهرت پارک قیطریه است. پارک قیطریه دارای پوشش متنوعی از درختان است. درختان اقاقیا، بلوط، گردو، داغداغان، افرا، توت، بید مجنون، نارون، کاج، سرو نقره‌ای، زبان گنجشک، چنار، صنوبر، ماگنولیا، سدروس، نوئل و درختچه‌هایی نظیر نرگس درختی، زرشک، سوداغ، بوداغ زالزالک، و گز از انواع پوشش های گیاهی درختان این پارک هستند.

در قسمت ورودی جنوبی بوستان نام برد. شکل هندسی نامنظم حوضچه پارک جلوه زیبایی به این بوستان داده و آلاچیق های پارک قیطریه محیط بسیار خوبی برای استراحت و تفریح پارک قیطریه هستند. تفریحات پارک قیطریه نیز تنوع بسیار زیادی دارد. ورزش های همگانی ، پیاده روی ، انواع وسایل ورزش و وسایل بازی کودکان و محیط فرهنگی پارک به دلیل وجود فرهنگسرای ملل جلوه ای خاص به این پارک داده است. طبیعت زیبای پارک قیطریه این بوستان را به یکی از بهترین لوکیشن های عکاسی در تهران تبدیل کرده است و این موضوع باعث شده است تا شما در هر فصلی بتوانید زیباترین خاطرات را همراه با خانواده خود در طبیعت زیبای این بوستان ثبت کنید.

تاریخچه پارک قیطریه

پارک قیطریه در زمان قاجار باغی سرسبز و زیبا بود که به میرزا علی اصغر خان اتابکی تعلق داشت. این باعث زیبا در جنوب تپه های قیطریه قرار داشت و بیشتر بافتی جنگلی داشت. علی اصغر خان اتابکی در این باغ زیبا عمارتی را ساخت که بعدها تبدیل به فرهنگسرای ملل شد. برخی گفته اند که امیر کبیر نیز مدتی را در بنای پارک قیطریه زندگی کرده که در این باره سند متقنی وجود ندارد.

در سال ۱۳۵۶ بود شهردار وقت ِآن زمان که خود نوه دختری شاهزاده ظل السلطان فرزند ناصرالدین شاه بود و با وقف قسمتی از زمینهای موروثی خود و البته با خریداری کردن باقیمانده باغ که هنوز تا آن زمان در تملک ورثه صدیق الدوله ، از نوادگان قاجار و داماد امین السلطان امیر اتابک اعظم بود که به میرزا علی اصغر خوان آبدار هم معروف بود، باغ بزرگ قیطریه را به پارک تبدیل کرده و از این زمان است که پارک قیطریه قدم به بوستان های شهر تهران می گذارد. دلیل هندسه نامنظم پارک قیطریه نیز همین است که پارک قیطریه در ادوار مختلف تملک شد و قسمت های مختلف پارک در زمان های مختلف برای احداث پارک به باع اصلی اضافه شد.

بنای علی اصغر خان اتابکی نیز در دل این باغ بود که بعدها این بنا نیز توسط شهرداری و در سال ۱۳۷۲ مورد بازسازی قرار گرفت و تبدیل به فرهنگسرا شد. در سال ۱۳۷۹ فرهنگسرای ملل آتشگاه و بخش هایی از آن در آتش سوخت اما مجددا مورد بازسازی قرار گرفت و بنای فرهنگسرای ملل به شکل کنونی درآمد.

مسیر دسترسی به پارک قیطریه

خودروی شخصی
پارک قیطریه دارای مسیرهای متعددی است. بهترین مسیر پارک قیطریه از طرف بلوار اندرزگو در شمال قیطریه است و مسیر دیگر از طریق بزرگراه صدر امکان پذیر است.

مسیر پارک قیطریه با مترو
نزدیکترین ایستگاه مترو به پارک قیطریه ، ایستگاه مترو قیطریه در خط ۱ مترو تهران است. شما می توانید با رفتن به خط ۱ مترو تهران خود را به ایستگاه مترو قیطریه رسانده و از آنجا با خطوط تاکسیرانی خود را به پارک قیطریه برسانید. فاصله مترو قیطریه تا پارک قیطریه در حدود ۱۸۰۰ متر است که اگر اهل پیاده روی باشید ، می توانید با حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی خود را به این پارک برسانید.

امکانات و جاهای دیدنی پارک قیطریه

پارک قیطریه از نظر امکانات ، شرایط بسیار مطلوبی دارد. وجود امکانات تفریحی پارک قیطریه در جای جای این پارک، این امکان را به شما خواهد داد که در تمام قسمت های پارک با امکانات جدیدی روبرو باشید.

فرهنگسرای ملل
فرهنگسرای ملل بزرگترین بنا و ساختمان موجود در پارک قیطریه است. بخشی از باغ قیطریه در تملک میرزا علی اصغر خان اتابکی بود و بنای فرهنگسرای ملل توسط میرزا علی اصغر خان اتابکی ساخته شده است. برخی اعتقاد دارند که این ملک خانه امیر کبیر بوده است ، اما این موضوع صحت ندارد و به اشتباه در نوشته ها آمده است. این ملک خانه علی اصغر خان اتابکی بوده است. در سال ۱۳۷۲ بود که شهرداری تهران تصمیم به تغییر کاربری این خانه به فرهنگسرا را گرفت و فرهنگسرای ملل در این مکان آغاز به کار کرد.

فرهنگسرای ملل دارای بخش های متنوعی است. نگارخانه فرهنگسرای ملل در بخش ورودی فرهنگسرا قرار دارد و آثار هنری و نمایشگاه های این فرهنگسرا در این مکان برگزار می شود. سالن فرهنگ فرهنگسرای ملل نیز دارای ۱۱۰ متر مساحت است که سن این سالن ۲۴ متر مربع مساحت دارد. گنجایش سالن فرهنگ ۸۰ نفر بوده که تا ۳۰ صندلی اضافه نیز قابل افزایش است. سالن فرهنگ با امکانات صوتی بسیار خوب محل مناسبی جهت برگزاری گردهمایی های مختلف است. اکران فیلم و اجرای انواع موسیقی و تئاتر و برگزاری انواع جشنها از برنامه های این سالن است. واحد آموزش فرهنگسرای ملل از دیگر بخش های این فرهنگسرا است کا آموزش ااز مختلف علمی ، هنری ، فرهنگی و آموزشی را در برنامه های خود دارد.

کانون های فرهنگسرای ملل از فعال ترین بخش های این فرهنگسرا است. در بخش کانون های فرهنگسرا می توان در کانون های مختلف فرهنگی و هنری عضویت داشت و از برنامه هایی که عمدتا به صورت غیر انتفاعی برگزار می شود ، استفاده کرد.

سوالات متداول درباره پارک قیطریه

پارک قیطریه کجاست؟
پارک قیطریه یکی از پارک های خوب منطقه ۱ تهران است که در محله قیطریه و در مجاورت بلوار قیطریه قرار دارد.

نزدیکترین ایستگاه مترو به پارک قیطریه کجاست؟
نزدیکترین ایستگاه مترو به پارک قیطریه، ایستگاه متروی قیطریه در خط ۱ مترو تهران است که فاصله مترو قیطریه تا پارک قیطریه ۱۸۰۰ متر است. بنابراین با حدود ۲۰ متر پیاده روی می توان به پارک قیطریه رفت.

5/5 - (1 امتیاز)
خیابان نجات الهی گذر زیبای صنایع دستی تهران
خیابان جمهوری تهران + اطلاعات جامع + تاریخچه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست