1. صفحه اصلی
  2. محله های تهران
  3. جنت آباد جنوبی کجاست؟ آشنایی با امکانات و شرایط زندگی در جنت آباد جنوبی
جنت آباد جنوبی

جنت آباد جنوبی کجاست؟ آشنایی با امکانات و شرایط زندگی در جنت آباد جنوبی

جنت آباد جنوبی یکی از محله‌های منطقه ۵ تهران است. جنت آباد جنوبی را می‌توان از جمله بهترین محله‌های منطقه ۵ تهران دانست. وجود دسترسی‌های خوب و نزدیکی به بسیاری از مراکز خرید و اماکن تفریحی بزرگ در این منطقه از نقاط قوت این محله است و به همین دلیل است که تقاضای بسیاری برای خرید و فروش خانه و آپارتمان در جنت آباد جنوب وجود دارد و این محله را می‌توان یکی از بهترین بورس‌های خرید و فروش خانه و آپارتمان در منطقه ۵ تهران به شمار آورد. در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به امکانات، دسترسی‌ها، مترو و شرایط زندگی و بهترین محله جنت آباد جنوبی داشته باشیم.

جنت آباد جنوبی کجاست؟

جنت آباد جنوبی از جمله محله‌های منطقه ۵ تهران است. این محله را می‌توان محله‌ای خوش آب و هوا دانست که به دلیل موقعیت خاص خود نه تنها به بسیاری از امکانات محله‌های مجاور مانند صادقیه، نزدیک بوده، بلکه به بسیاری از امکانات تفریحی در این منطقه دسترسی بسیار مناسبی دارد. جنت آباد جنوبی از شمال با بزرگراه همت، از جنوب با خیابان آیت الله کاشانی، از شرق با بزگراه ستاری و از غرب با بزرگراه باکری محدود شده و با محله‌های جنت آباد مرکزی، شهرزیبا، محله سازمان برنامه، محله مهران، محله باغ فیض و محله بلوار فردوس تهران، مجاورت دارد.

تاریخچه جنت آباد جنوبی

تاریخچه جنت آباد جنوبی را می‌توان با تاریخچه مناطقی مانند شهرزیبا و منطقه کن تهران مورد بررسی قرار داد. این منطقه در گذشته جزء منطقه کن تهران بوده است و تا اوایل دوران پهلوی جزء اراضی کشاورزی و چراگاهی منطقه کن بود. این منطقه بر سر راه کن قرار داشت و بسیاری از مسافرین تهران که برای سفر به منطقه کن و روستای سولقان اقدام می‌کردند از مسیر شهرزیبا و جنت آباد و مسیری عبور می‌کردند که امروزه این مسیر مبدل به خیابان آیت الله کاشانی شده است. این مسیر، رفت و آمد‌ها را به منطقه افزایش داده بود و توانست در دوره‌های بعد به توسعه منطقه و محله‌هایی مانند شهرزیبا و جنت آباد کمک شایانی داشته باشد.

دلیل نامگذاری جنت آباد

دلیل نامگذاری این منطقه اما با آب و هوای خوب این منطقه در گذشته پیوند خورده است. در سراسر این منطقه رودخانه‌ها و قنات‌های پر آبی بود که توانسته بود این منطقه را تبدیل به منطقه‌ای سرسبز و زیبا کند. شمس بزرگترین این رودخانه‌ها، رودخانه‌های حصارک و وسک بود که در حال حاضر نیز به طور فصلی در زیر بزرگراه باکری در جریان است. به دلیل آب و هوا و رودخانه‌ها و باغات زیبای آن، به این منطقه جنت آباد به معنی بهشت آباد شده می‌گفتند.

اولین جرقه‌های توسعه در این محله را می‌توان در حضور یکی از بزرگترین ملاکان زمان قاجار به نام محمدعلی نظام مافی دانست. محمد علی نظام مافی فرزند رضا قلی خان نظام السلطنه مافی و ملقب به سالار معظم بود. محمد علی نظام مافی اراضی بسیاری را در تهران در تملک داشت. بخش‌های مهمی از منطقه مهرآباد تهران و منطقه کن تهران بود. محمد علی نظام مافی با اقدامات خود اولین جرقه‌های توسعه در جنت آباد را ایجاد کرد و باعث شد تا این محله نیز رشد و توسعه خود را از دهه‌های ۱۳۲۰ آغاز کند.

اولین نشانه‌های ساخت و ساز در این منطقه مربوط به موقوفات محمد علی نظام مافی بود. درمانگاه و مسجد نظام مافی اولین و مهمترین ساختمان‌هایی بود که در ابتدای توسعه جنت آباد در این محله ساخته شد. با ورود امکانات مذهبی و درمانی و این موقوفات بود که مردم نیز رغبت بیشتری برای ساخت خانه در این محله نشان دادند. در دهه ۱۳۵۰ بود که زمین‌های کشاورزی منطقه قطعه‌بندی شده و فروخته شد. پس از انقلاب و با افزایش جمعیت تهران و رشد جمعیت در شهر، این منطقه نیز دستخوش تغییرات بسیاری شد.

در دهه هفتاد سرعت رشد مهاجرت به جنت آباد سرعت گرفت و تقریباً تمامی زمین‌ها در این محله ساخته شد. اما، ساختمان‌های ساخته شده در آن زمان را ساختمان‌هایی با طبقات محدود تشکیل می‌دادند. این ساختمان‌ها در دهه هشتاد بود که مورد نوسازی قرار گرفت و تبدیل به ساختمان‌هایی با طبقات بیشتر شده و بافت آپارتمانی این منطقه در دهه ۱۳۹۰ تکمیل شد.

دسترسی جنت آباد جنوبی

وجود سه بزرگراه باکری، بزرگراه ستاری و بزرگراه همت در مجاورت این محله، جنت آباد جنوبی را به یکی از خوش مسیرترین محله‌های غرب تهران تبدیل کرده است. این محله از طریق همین بزرگراه‌ها است که می‌تواند به بسیاری از محله‌ها و مناطق مجاور دسترسی داشته باشد.
حمل و نقل عمومی جنت آباد جنوبی را می‌توان از نظر حمل و نقل عمومی در سطحی متوسط ارزیابی کرد. خطوط اتوبوسرانی در جنوب این محله و در خیابان آیت الله کاشانی در دسترس بوده، اما این محله فاقد دسترسی به خطوط بی‌آر تی است. اما این محله از نظر وضعیت تاکسیرانی در وضعیت مناسب‌تری قرار دارد. در شمال این محله و در ابتدای ورودی بزرگراه همت است که پایانه تاکسیرانی رانی بسیار مناسبی قرار دارد و در جنوب محله نیز خطوط تاکسیرانی زیادی در حال تردد و جابجایی مسافران درون شهری هستند.

مترو جنت آباد جنوبی

جنت آباد جنوبی در حال حاضر دارای مترو نیست و مسافرانی که قصد جابجایی با مترو را دارند می‌توانند از‌ایستگاه مترو ستاری یا صادقیه استفاده کنند. اما باید بدانید که با امتداد خط ۶ مترو تهران و راه‌اندازی‌ایستگاه مترو آیت الله کاشانی، این محله نیز دارای مترو اختصاصی خواهد بود.

مراکز خرید جنت آباد جنوبی

مراکز خرید منطقه ۵ و برخی از مراکز خرید منطقه ۲۲ تهران جزء بهترین مراکز خرید تهران هستند. محله جنت آباد جنوبی به دلیل موقعیت خود به بسیاری از این مراکز خرید دسترسی مناسبی رد دارد که در این بخش به برخی از این مراکز خرید، اشاره خواهیم کرد.

مرکز خرید سمرقند
مرکز خرید تیراژه
مرکز خرید بوستان
مرکز خرید کوروش
مرکز خرید بام لند
هایپراستار باکری
ایران مال
امکانات تفریحی
جنت آباد در میان برخی از بهترین جا‌های دیدنی تهران قرار دارد. این اماکن در اطراف جنت آباد جنوبی قرار دارند و اگر بخواهید به آن‌ها دسترسی داشته باشید، به راحتی خواهید توانست در کمترین زمان از امکانات این اماکن استفاده کنید.
پارک ارم
پارک جوانمردان
پارک چیتگر
پارک خرگوش دره
دریاچه چیتگر
آبشار تهران
بهترین محله جنت آباد جنوبی کجاست
در این مجله خیابان‌ها و معابر بسیاری وجود دارند، اما از بهترین جا‌های جنت آباد جنوبی برای زندگی می‌توان به خیابان لاله شرقی، میدان چهارباغ و خیابان مجاهد کبیر اشاره کرد که از تقاضای بیشتری برای خرید خانه و آپارتمان برخوردار هستند.
شرایط زندگی در جنت آباد جنوبی
زندگی در جنت آباد جنوبی دارای شرایط بسیار مطلوبی است. این محله از خوش مسیرترین محله‌های غرب تهران است و وجود بزرگراه‌های متعدد در اطراف آن، به این محله اجازه می‌دهد تا با بسیاری از امکانات خوب عرب تهران دسترسی داشته باشد. این محله دارای بافت شهرسازی نوسازی است و خیابان کشیااز آن نیز بر روی اصول مناسب شهرسازی است. مراکز خرید و امکانات تفریحی بسیار زیادی در اطراف آن قرار دارد و به دلیل همین امکانات است که تقاضای بسیار زیادی بروز خرید و فروش خانه و آپارتمان در این محله دیده می‌شود. حمل و نقل عمومی این محله نیز در وضعیت قابل قبولی است و در این مورد تنها مشکل را می‌توان در عدم‌وجود خط مترو در آن جستجو کرد. از دیگر مشکلات جنت آباد جنوبی می‌توان به کمبود سرانه فرهنگی و ورزشی اشاره کرد. اما به دلیل وجود خیابان آیت الله کاشانی و محله صادقیه در نزدیکی این محله، می‌توان بسیارز از امکانات فرهنگی را در کمترین فاصله با این محله جستجو کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
امامزاده صالح تهران کجاست؟ معرفی کامل + عکس و آدرس
ایوانک کجاست؟ بررسی امکانات و شرایط زندگی در ایوانک شهرک غرب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
خروج از نسخه موبایل